У США відбулися переговори між генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом та президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Сторони обговорили можливість відновлення зернової угоди.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
17 липня 2023 року російська сторона вийшла із зернової угоди. Також росіяни саботували роботу зернового коридору протягом всього терміну його роботи.
З моменту фактичного припинення зернової угоди світові лідери продовжують шукати способи її відновлення. Оскільки Туреччина разом з ООН є гарантом зернової угоди, президент цієї країни Реджеп Таїп Ердоган відвідав Сочі, де обговорив відновлення домовленостей з путіним.
Важелі впливу Росії на український експорт зерна через Чорне море, швидше за все, зменшаться найближчими тижнями, оскільки все більше кораблів зможуть залишати українські порти, а зростання витрат може змусити москву переглянути свою відмову від угоди щодо зерна, заявив представник Державного департаменту США Джеймс О’Браєн.
Україна встановила тимчасовий судноплавний маршрут для підтримки експорту агропродовольства після виходу росії із зернової угоди.
2 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що ще два судна успішно пройшли нашим тимчасовим маршрутом після зупинки “зернового коридору”.
Нагадаємо, 24 серпня рф атакувала ракетами цивільне вантажне судно в одеському порту.
На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.
Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.
Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.
Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.
22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.
Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.
Нові маршрути у Чорному морі, які дозволяють цивільним суднам безпечно пройти від Босфору до портів Великої Одеси територіальними водами країн-партнерів України, почали працювати. Однак залишаються певні ризики.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!