Новини / Логістика / Трейдинг     29 липня 2023 12:09

Фермери Молдови просять створити окремі митні коридори для вітчизняного та українського зерна


Ситуація з експортом зернових і олійних культур з Молдови погіршуватиметься внаслідок збільшення транзиту продукції з України, що можна спостерігати після останніх вибухів у портах на Дунаї.

Про це заявляє асоціація “Сила фермерів”, пише Point.md.

У зв’язку з цим фермери просять уряд створити спеціальний митний коридор для експорту вітчизняних зернових. Водночас пропонують перенаправити транзит з України на кілька митниць на півночі країни, а також створити спеціальний митний коридор для експорту вітчизняних зернових і олійних культур.

“На півдні країни вже стоять черги вантажівок, і термін очікування становить 5-6 днів. Порт Джурджулешти (територія, що належить державі) працює дуже повільно, а морське перевезення вантажів із цієї зони наразі дуже проблематичне. Усі складнощі з логістикою експортери компенсують за рахунок аграріїв зниженням закупівельних цін”, — повідомили в асоціації, зазначивши, що влада Молдови поки що не надала відповідь на вказані пропозиції.

Крім того, представники асоціації заявляють, що «залишається абсолютно невизначеною» ситуація з мораторієм для мікро-, дрібних і середніх фермерів на виплату боргів перед приватними кредиторами і національним публічним бюджетом. За їхніми словами, це захід, який може врятувати аграріїв від банкрутства у найближчий період.

“На жаль, Мінсільгосп займає пасивну позицію в цьому питанні, чекаючи на позицію Мінфіну. Але на тлі цих підозрілих бюрократичних ігор тисячі аграріїв щодня зазнають тиску та погроз з боку кредиторів, наживають борги перед державою і не можуть отримати субсидії навіть на відшкодування акцизів. Усе, що відбувається зараз в аграрній сфері, особливо у сфері зернових та олійних культур, не може не посилювати обурення сільгоспвиробників”, — зазначають в асоціації.

Нагадаємо, Молдовська залізниця погодила знижку у розмірі 27% до чинних тарифів на транзитні перевезення української агропродукції своєю територією у напрямку портів Рені, Джурджулешти та Галац.

Підприємці, які перевозять соняшникову олію залізничним транспортом через Молдову до дунайських портів Рені, Джурджулешт, Галац отримали знижку в 39%.

Як відомо, блокування “зернового коридору” змінило напрямок залізничних перевезень зернових на дунайські порти, тарифи знаходяться на узгодженні з Молдовою. Зріс вантажопотік у напрямку дунайських портів “Ізмаїл” та “Рені”.

Молдова реконструює дві ділянки залізниці, що дасть змогу збільшити транзит товарів із України до ЄС. У межах проєкту передбачається спочатку відремонтувати ділянку залізниці на півночі Молдови від Велчинця до Унгена, а потім на півдні — від Кишинева до Каїнар.

Наприкінці березня  розпочав роботу додатковий прикордонний перехід між Україною та Молдовою – Березине–Басарабяска (Серпневе-1-Басарабяска). З 25 березня 2023 року є можливість транспортувати експортні/транзитні вантажі в напрямку портів Рені, Галац, Джурджулешт за значно коротшим маршрутом. Так, зазначений перехід є альтернативою транзитним маршрутам через прикордонні переходи з Сокиряни–Окниця та Могилів-Подільский – Велчинець.

24 березня уряд України ухвалив низку рішень у сфері логістики та розбудови оборонної інфраструктури України, зокрема, рішення щодо організації прямого залізничного вантажного сполучення з портом Рені через територію Молдови.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також