Новини    10 вересня 2023 15:37

Дрібних фермерів можуть долучити до держзакупівель в Україні

Аби дати прямі ресурси фермеру і зекономити на закупівлі якісних харчів державним коштом, пропонується наступна схема: фермери, які бажають подати заявку на участь у закупівлях, реєструються у Державному аграрному реєстрі та подають відповідну заявку

Народний депутат, член Комітету з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк запропонував ініціативу, яка дозволить дрібним фермерам інтегруватися у державні закупівлі.

Нині малі фермери продають свій товар або через посередників, або у роздріб. Така схема знижує прибутки аграріїв – натомість заробляють посередники. Однак водночас є дрібні об’єкти комунальної власності, держпідприємства, які могли б купувати продукцію у фермерів напряму, пише Лабазюк у колонці на “Бізнес Цензор”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він пояснив, що фермер може шукати дрібних покупців і продавати мішками, а може – більшим об’ємом на гуртовому ринки тощо. Однак, зазначив нардеп, за будь-якого варіанту 90% цього товару ще не потрапить до кінцевого споживача. Оскільки “цю ж картоплю перепродасть посередник за ціною на 30-40% вищою”. Тож якщо держава захоче купити її на закупівлі, ціну будуть пропонувати такі ж посередники.

Однак у нас є дрібні об’єкти комунальної власності, дрібні державні підприємства. То чому ті самі овочі, фрукти, молоко, яйця вони не можуть купити в українського фермера напряму, – наголосив Лабазюк.

Тому, аби дати прямі ресурси фермеру і зекономити на закупівлі якісних харчів державним коштом, пропонується наступна схема: фермери, які бажають подати заявку на участь у закупівлях, реєструються у Державному аграрному реєстрі та подають відповідну заявку.

Далі ця інформація через систему надсилається до майданчиків Prozorro. Опісля замовник, за бажання, може скористатися цим механізмом та натиснути кнопку “сповістити учасників ДАР про закупівлю”, – пояснює депутат.

Лабазюк висловив переконання, що Мінагрополітики та Мінекономіки спільно вдасться остаточно сформувати і реалізувати цей механізм. Адже його втілення вже протягом року може принести фермерам на місцях мільярди гривень додаткових коштів, не залучаючи ресурси з бюджету.

Нагадаємо, у липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

Споживча інфляція в Україні у липні сповільнилася до 11,3% завдяки розширенню пропозиції продуктів, а також поліпшенню очікувань за збереження курсової стійкості. За оцінками НБУ, інфляція сповільнилася і в серпні насамперед під впливом збільшення постачань овочів та фруктів нового врожаю.

Світові ціни на продовольчі товари у серпні 2023 року знову знизилися. Індекс продовольчої агенції ООН впав до найнижчого рівня з березня 2021 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...