Новини / Фінанси     08 вересня 2023 12:11

Рекордний врожай дав можливість максимально уповільнити інфляцію в Україні – НБУ


Споживча інфляція в Україні у липні сповільнилася до 11,3% завдяки розширенню пропозиції продуктів, а також поліпшенню очікувань за збереження курсової стійкості. За оцінками НБУ, інфляція сповільнилася і в серпні насамперед під впливом збільшення постачань овочів та фруктів нового врожаю.

Про це йдеться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ (вересень 2023 року).

Експерти НБУ не наводять цифри оцінки інфляції за серпень, але згідно з оприлюдненим графіком, інфляція уповільнилась приблизно до 10%. Востаннє річна інфляція в Україні нижче 10% спостерігалася в червні 2021 року (9,5%).

Як зазначається в огляді, фундаментальний інфляційний тиск знижувався відповідно до очікувань НБУ. Цьому сприяють поліпшення очікувань в умовах збереження курсової стійкості та зменшення тиску з боку витрат бізнесу.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Водночас темпи зростання цін на продовольство знижувалися завдяки розширенню пропозиції, послабленню тиску з боку витрат, оптимізації виробничих та логістичних ланцюгів.

“Оптимістичніші очікування щодо нового урожаю зернових разом з нарощуванням виробництва сприяли зниженню цін на крупи та борошно. Попри зростання зовнішніх цін, подорожчання соняшникової олії на внутрішньому ринку і далі сповільнювалося. Це зокрема зумовлювалося труднощами з її експортуванням”, – йдеться в огляді.

Зростання цін на овочі також сповільнилося завдяки розширенню пропозиції. Через більше виробництво також помірніше дорожчали яйця, однак їх вартість і далі перевищувала торішній рівень з огляду на вищий експорт, додали в НБУ.

Ціни на пальне в липні зростали поступово завдяки значним запасам пального, сформованим до підвищення акцизу. Стримували зростання цін на пальне і зменшення світових цін на нафту в попередні місяці, а також посилення конкуренції на роздрібному ринку. У серпні зростання цін на пальне тривало в міру вичерпання попередніх запасів.

Читайте також: У світі почали зростати ціни на продукти: серед лідерів цукор та м’ясо

Крім того, подорожчання алкогольних напоїв та тютюнових виробів сповільнилося на тлі сприятливої ситуації на валютному ринку та тиску з боку тіньової пропозиції. Мораторій на підвищення низки тарифів на житлово-комунальні послуги для населення й далі стримував адміністративну інфляцію, йдеться в огляді.

Нагадаємо, у квітні 2023 року споживча інфляція в Україні знизилася до 17,9% у річному вимірі. За оцінками НБУ, сповільнення зростання цін тривало і в травні.

Раніше Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних, а також продовжити підвищення нормативів формування банками обов’язкових резервів. У НБУ наголошують, що це сприятиме подальшому зростанню привабливості гривневих активів, підтриманню курсової стабільності та поступовому зниженню інфляції.

Національний банк прогнозує сповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабший споживчий попит в умовах відключень електроенергії. Отримання анонсованих обсягів міжнародної допомоги та спільні дії Національного банку та уряду з активізації ринку внутрішніх боргових залучень дадуть змогу уникнути емісійного фінансування дефіциту бюджету та балансувати валютний ринок.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також