Про це повідомляє Ліга.Бізнес.
Доктор економічних наук, доцент, член правління Спілки землевпорядників України, заступник голови ради асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин розповідає, що коли уряд поставив задачу терміново передати громадам великі площі земель, чиновники Держгеокадастру почали передавати земельні ділянки державної власності, які вже перебувають у користуванні і, зокрема, в оренді.
Читайте: Що чекає на фермерів у разі невиконання аграрних розписок
У результаті більшість орендованих земельних ділянок передані у власність громад незаконно. При цьому чиновники Держгеокадастру «децентралізували» великі площі земель, які перебувають у приватній власності.
Експерт роз’яснює, що статтею 9 Закону України «Про оренду землі» заборонено відчужувати орендовані земельні ділянки державної власності без згоди орендарів. Тому при переданні в комунальну власність землі слід спершу було отримати дозвіл у аграріїв, які її орендують. Проте цього не було зроблено, «адже високе начальство поставило задачу передавати багато і, найголовніше, швидко».
Крім того, багато ділянок не було внесено власниками в нову кадастрову систему, в результаті чого в Держгеокадастрі утворилися «вільні» ділянки. Ці ділянки також передавалися у власність територіальних громад. І тепер справжні землевласники будуть змушені подавати до суду, щоб повернути свої наділи.
Сумні підсумки децентралізації земель
- Більшість орендованих ділянок передані незаконно.
- Є масові випадки експропріації приватних ділянок під виглядом інвентаризації державних земель.
- Виникають спроби передавати ті землі, які передавати не можна.
- Ускладнена приватизація земель для громадян.
Наслідки порушень законодавства при децентралізації земель
- Буде запущено багато юридичних процесів, під час яких власники оскаржуватимуть рішення про передання їх земель ОТГ.
- Щоб реально розпоряджатися отриманими землями, ОТГ чекатимуть багато років закінчення договорів оренди, укладених Госгеокадастром.
Landlord раніше повідомляв про те, що змінилося у земельному законодавстві: 8 головних нововведень.
Фото: Getty Images
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!