Новини / Ринок землі     13 лютого 2019 12:48

Аграрні розписки – надійний механізм залучення інвестицій фермерами в умовах мораторію на продаж землі – Джейсон Пеллмар

Сьогодні аграрні розписки для українських фермерів – успішний альтернативний інструмент для залучення інвестицій в умовах відсутності ринку землі через мораторій на її продаж. Механізм через свою прозорість і простоту вже довів свою ефективність, тож його можна поширювати на інші сфери.

Таку думку висловив Джейсон Пеллмар, керівник регіонального офісу в Україні, Білорусі та Молдові IFC (Група Світового банку) під час круглого столу “Аграрні розписки в Україні”.

За його словами, аграрні розписки найкраще підходять для малого та середнього бізнесу. Адже фермерам на початку діяльності практично немає що вносити як заставу, крім майбутнього товару.

ЧитайтеАграрні розписки: чим корисні та як отримати

«Коли ми розробляли аграрні розписки – це не був підхід «зверху-вниз». Коли це проектувалося, ми завжди пам’ятали, хто ними буде користуватися. Тому що аграрна розписка – це інструмент, який дозволяє отримати фінансування під заставу врожаю, вирощеного на конкретній ділянці землі навіть невеликим фермером», – розповів Джейсон Пеллмар.

Особливо це актуально сьогодні в Україні, де все ще існує мораторій на продаж землі й, відповідно, фермери не можуть надати власну землю під заставу.

«Аграрні розписки – це гнучкий інструмент, яким можуть користуватися господарства різних розмірів та які вирощують абсолютно різну продукцію. Наприклад, нещодавно їх почали надавати під часник, кавуни, моркву та іншу продукцію», – зазначив Пеллмар.

Також, за словами Олени Ковальової, заступниці Міністра агрополітики, 2018-го фермери розраховувалися з кредиторами сіном, шипшиною, молоком, яблуками. Розписки спочатку були спрямовані для полегшення роботи виробників зерна й постачальників, однак спектр дії поширився й на інші галузі.

Переваги цього інструменту фінансування вже змогли оцінити як поставники, так банки та профільні асоціації.

ЧитайтеВалюта під аграрні розписки: ТОП-5 можливостей для аграріїв

Крім того, ще однією перевагою аграрних розписок є їхня прозорість та безпечність.

«Вони всі реєструються в електронному реєстрі в онлайн-режимі. Тому кредитор у будь-який момент може переглянути в реєстрі, скільки той чи інший фермер вже має подібних розписок та як він виконує свої зобов’язання», – додав Джейсон Пеллмар.

Тобто з одного боку, це захищає і кредитора. І допомагає фермеру будувати власну позитивну кредитну історію.

Як раніше повідомляв Landlord, за 3 роки дії програми аграрних розписок в Україні сільськогосподарські виробники залучили для своєї діяльності понад 5 млрд грн. Крім того, з 2018-го 6 банків по всій Україні приймають їх як заставу при оформленні кредитів. Так, до ініціативи доєдналися «ОТП банк», «Агропросперіс», «Піреус», «Укрсіббанк», «Пумб», «Правекс».

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також