Новини / Ринок землі     20 листопада 2023 16:31

Аграрії закликають скасувати дозвіл на продаж великих земельних масивів під час війни

Зауважується, що нині багато сільгоспвиробників на війні або постраждали внаслідок військових дій, та не можуть стати повноцінними учасниками земельного ринку

Електронна петиція до президента України Володимира Зеленського, ініційована ВАР, зібрала 17 000 голосів. Аграрії закликали скасувати дозвіл на продаж у воєнний час великих земельних масивів.

Згідно з діючим законодавством, з 1 січня запроваджується продаж 10 тис. га сільськогосподарських земель в одні руки. Натомість аграрії просять залишити ліміт у 100 га.

Зауважується, що нині багато сільгоспвиробників на війні або постраждали внаслідок військових дій, та не можуть стати повноцінними учасниками земельного ринку.

Фермери, які є професіоналами галузі, можуть залишитися без земельних активів, — зазначили у повідомленні ВАР.

У ВАР закликали аграрні спільноти Аграрний союз України, Асоціація фермерів та приватних землевласників України – АФЗУ, Всеукраїнський Конгрес Фермерів та інші галузеві асоціації підтримати петицію до президента України та не дозволити розпродаж землі.

Читайте також: Мінімальне податкове зобов’язання на землю не вплине на аграріїв, які обробляють землю офіційно

Зауважимо, ще до початку повномасштабної війни планували запровадили другий етап реформи ринку землі. Міністерство аграрної політики підтримує його введення з 1 січня 2024 року.

Як заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, другий етап реформи доцільний, аби не повертатися до додаткових договорів оренди та прихованого ринку. Купувати землю буде дозволено виключно громадянам України та юридичним особам, власниками яких є громадяни України. Вони з 1 січня 2024 року отримують право купувати до 10 тис. га землі в одні руки. Нині діє дозвіл до 100 гектарів.

Нагадаємо, за два роки в Україні продано понад 365 тисяч гектарів землі. Майже півмільйона га землі було відчужено з моменту відкриття ринку землі.

На початку 2024 року Фонд держмайна запустить Земельний банк в Україні.

В Україні найдорожча медіанна ціна сільськогосподарської землі за 1 га розташована на Львівщині та Івано-Франківщині. Водночас найменша ціна у Чернігівській області.

Збільшення нових гравців після відкриття ринку землі для юридичних осіб у 2024 році означає появу додаткового попиту на земельні активи. Наслідки появи попиту однозначні — зростання ціни землі як мінімум на 15-20%.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також