Новини / Аналітика / Ринок землі     21 вересня 2023 18:03

За два роки в Україні продано понад 365 тисяч гектарів землі

Більш ніж половина від загального обсягу була продана протягом перших 8 місяців, до початку повномасштабного вторгнення

Майже півмільйона га землі було відчужено з моменту відкриття ринку землі, повідомляє Опендатабот, посилаючись на дані власного дослідження Моніторинга земельних відносин.

Більш ніж половина сільськогосподарських земель в Україні була продана протягом перших 8 місяців після відкриття ринку землі, надалі кількість угод різко зменшилася, а протягом останніх трьох місяців зафіксовано падіння кількості як за кількістю угод, так й за площею проданих угідь.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Загалом за весь період відкритого ринку землі було відчужено 448 тисяч га.

Більш ніж половина від загального обсягу була продана протягом перших 8 місяців, до початку повномасштабного вторгнення.

Певне пожвавлення на ринку спостерігалось з лютого 2023 року. Однак влітку зафіксовано падіння кількості як за кількістю угод, так й за площею проданих угідь.

Читайте також: Ціна землі в Україні стрімко зростає попри війну

Переважно землі в Україні змінюють власника внаслідок спадкування. Зокрема за минулі два роки, станом на середину вересня 2023 року, найбільшу кількість земельних угідь було передано у спадщину — 828 тисяч га. Для порівняння, за той самий час за договорами купівлі-продажу було продано лише 365 тисяч га.

Середня ціна угоди становить 39-45 тис. грн. Ця ціна виведена з інформації, яка наявна у базі моніторингу земельних відносин. Водночас така інформація не є повною.

Найдешевшою за весь час з моменту відкриття ринку була земля на Херсонщині — 23 тисячі грн за гектар. Тоді як найдорожчі угіддя виявились на Львівщині — 132 тисячі грн за гектар.

Нагадаємо, станом на літо цього року найвищу вартість землі сільськогосподарського призначення зафіксовано у західних областях України. Найнижчими ціни очікувано були в областях, наближених до ведення бойових дій.

Український експерт ринку землі Євген Носальський розповів, що вже у 2024 році вартість гектара землі зросте на 50-75%. Він зазначив, що з моменту відкриття ринку сільськогосподарських земель вартість зросла в 4 рази. Це призвело до появи сервісних компаній, які залучають інвестиції громадян у землю.

Водночас українська земля вважається найдешевшою в Європі.

Ринок землі сильно сприятиме відновленню економіки після війни. У людей з’явилась  можливість продавати та купувати землю, запускати власне господарство, інвестувати в розвиток. Тому Уряд ухвалив введення послуги, яка збільшить прозорість та ефективність функціонування ринку землі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також