Новини / Відпочинок     19 жовтня 2022 19:42

Спалювати не можна: як швидко зробити компост з опалого листя

Щоб зробити мульчу слід перекласти листя в пакет для сміття

Осінні дні приносять багато опалого листя з дерев. За допомогою лише кількох корисних порад можна ефективно очистити територію і принести користь іншим рослинам.

Чудовим є те, що листя біорозкладне. В основному це означає, що воно розкладається швидко на корисні матеріали. Є кілька варіантів того, як можна компостувати опале листя.

Компост або мульча

Мульча — відмінний спосіб використання листя. Ви можете легко створити мульчу з листя самостійно. Зібране опале листя помістити в міцний пакет для сміття, додати в пакет трохи води та віднести в безпечне місце та зберігати десь рік, поки воно перегниває. Готова мульча буде схожа на густу пасту. Потім треба її покласти в ґрунт або навколо рослин, це дасть приріст поживних речовин. Під розсаду помідорів, перців і квітів підійде листя звичайних плодових дерев, так як збудники хвороб у них різні. Головне не беріть в такий компост залишки самих квітів і овочів.

Найкраще підійдуть поліетиленові щільні чорні пакети під сміття на 200 літрів.  Заповнюйте їх на дві третини висоти. Чорні пакети гріються, тому в них компост дозріває швидше. Але білі поліпропіленові сміттєві пакети служити вам будуть довше.

У сміттєві мішки з листям можна додати:

золу для удобрення та дезінфекції грунту;
гній – для прискорення дозрівання компосту;
аміачну селітру для прискорення дозрівання

Якщо ви не хочете робити спеціалізовану мульчу, ви завжди можете дати своєму листю загнити традиційним способом у компостному бункері. Ці надійні контейнери – відмінне місце для того, щоб харчові та садові відходи розпадалися.

Привезти листя на станцію компостування

Також у деяких містах України діють станції компостування органічних відходів, куди, з-поміж іншого, можна самостійно привозити гілля, листя, сухі залишки.

Спалювати не можна

Спалювання листя призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, зникнення певних видів тварин. Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) людей можуть оштрафувати за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя.

Сума штрафу:

  • для громадян 3060 – 6120 грн;
  • для посадових осіб 15300 – 21420 грн.

За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за статтею 82 КУпАП штраф:

  • для громадян від 340 грн до 1360 грн;
  • для посадових осіб від 850 грн до 1700 грн.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв, як зрозуміти, що у вас вигорання і сказати про це шефу: поради від експертів Wall Street Journal.

Олександра Марченко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також