Рейтинги    05 листопада 2018 16:33

ТОП-10 інвестиційних угод в агросекторі України


В Україні налічується понад 150 агрохолдингів і агрокомпаній, капіталізація яких перевищує десятки мільйонів доларів. Більшість з них виявляє високу активність у напрямку розширення своєї діяльності, також шляхом поглинання агроактивів.

В результаті в країні продовжує зростати кількість угод злиття та поглинання в агросекторі. Їх основними фігурантами лишаються рослинницькі компанії. Угоди укладаються зазвичай заради отримання контролю та консолідації земельного банку. Журнал Landlord спільно з інвестиційною компанією InVenture склали рейтинг найбільших угод M&A в агросекторі України серед рослинницьких підприємств за 3 квартали 2018 року.

У дослідженні були проаналізовані угоди з основними активами рослинницьких підприємств. А сюди входить не лише право оренди землі сільськогосподарського призначення, а й комплекс сільськогосподарської техніки для обробки підконтрольних земель, тваринницькі комплекси, елеваторні потужності, потужності з переробки сільськогосподарських культур.

Угоди M&A ранжовані за розміром земельного банку компаній, що поглинаються. Бо офіційні дані стосовно вартості угод не завжди доступні через конфіденційність інформації. Однак за деякими угодами все ж таки наведені вартісні індикатори транзакцій на основі експертних оцінок учасників ринку.

Припущення що до вартості угод складалися на основі експертної оцінки ринкової вартості основних засобів підприємств, при цьому кредиторська і дебіторська заборгованість не бралися до уваги.

Рейтинг M&A угод включає в себе вже проведені транзакції і такі, що знаходяться на розгляді в Антимонопольному комітеті України.

При підготовці рейтингу проводилися консультації із найбільшими аудиторськими та юридичними компаніями України що до ідентифікації проведених угод та їх умов. Аналізувати ринок допомагали такі компанії як Dragon Capital, Concorde Capital, Alexandrov & Partners, Asters.

Текст: Олексій Олейніков, керуючий партнер InVenture

$242 млн

Основні активи:

Земельний банк: 165 тис. га

Елеватор: 380 тис. т

Насіннєвий та крохмальний заводи

Напрямки діяльності:

  • Тваринництво
  • Насіннєвий бізнес
  • Зберігання та переробка c/г продукції
  • Логістика
  • Трейдинг

Регіон: Тернопільська, Хмельницька, Львівська, Рівненська, Івано-Франківська та Чернівецька області

Покупець: SALIC UK Ltd  (Великобританія)

Продавець: Mriya Farming PLC (Великобританія)

Консультанти: Rothschild & Co, ICU, FinPoint, Hogan Lovells

11 вересня 2018 року Mriya Farming PLC (Великобританія) і SALIC UK Ltd (Saudi Agricultural and Livestock Investment Company, Великобританія) оголосили про укладення договору купівлі–продажу сільськогосподарських активів групи «Мрія», включаючи всі об’єкти інфраструктури, технічний парк, а також компанії, які мають право оренди земельного банку. Після завершення угоди «Мрія» продовжить операційну діяльність в Україні спільно з дочірньою компанією SALIC — Continental Farmers Group (CFG). Передбачається, що «Мрія Агрохолдинг» стане керуючою компанією, а українські підприємства «Агромарк Юкей», «Агро ЛВ Лімітед», «Грейн Ленд», «Агролендінвест Юкей», що входять до Continental Farmers, увійдуть до складу нового холдингу. Підконтрольні Continental Farmers компанії в Україні контролюють 45 000 га, а земельний банк «Мрія Агрохолдинг» налічує 165 000 га, таким чином сумарний земельний банк нового холдингу сягає 210 000 га.

 

$28 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 20 тис. га

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Регіон: Рівненська область

Покупець: Vitagro

Продавець: Агропромислова група «Пан Курчак»

Група компаній Vitagro через агрохолдинг «Зоря» в лютому 2018 року уклали угоду з придбання 100% акцій «Агрофірми Трипілля» та «Радивилів Агро», розташованих в Рівненській області. Обидва підприємства входили в агропромислову групу «Пан Курчак».

Угода дозволила Групі компаній Vitagro збільшити свій земельний банк до 80 тис. га. До Групи компаній Vitagro входять підприємства сільськогосподарського профілю в Хмельницькій, Рівненській та Тернопільській областях. Група спеціалізується на виробництві і переробці сільськогосподарських культур, в тому числі фруктів і овочів, а також на молочному тваринництві та свинарстві. Крім цього, Vitagro займається будівництвом і ремонтом доріг, виробництвом цегли.

Група підприємств «Пан Курчак», що створена в 2002 році, об’єднує ряд компаній, в тому числі «Західну аграрну компанію», «Агротехніку», «Птахокомплекс «Губін», «Українські торгівельні мережі» та ін. Група займається виробництвом зернових і комбікормів, вирощуванням птиці та виробництвом м’яса птиці.

 

$15,9 млн

Основні активи:

Земельний банк: 15 тис. га

Елеватор: 32 тис. т

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Насіннєвий бізнес

Тваринництво

Регіон: Черкаська область

Покупець: LNZ Group

Продавець: Farm Invest Corporation S.A. (ByFrederic)

Консультанти: EY, Василь Кісіль і партнери, Baker Tilly

LNZ Group придбала 100% корпоративних прав «Шпола-Агро Індустрі» з усією інфраструктурою і технікою в Черкаській області і, тим самим, збільшила земельний банк на 16,7% — до 70 тис. га. LNZ Group, що створена на базі Лебединського насіннєвого заводу, займається торгівлею насінням кукурудзи, соняшнику, пшениці, ячменю, вирощуванням сільськогосподарської продукції, тваринництвом. Крім рослинницької бізнесу, LNZ Group також володіє тваринницьким бізнесом (4,6 тис. голів великої рогатої худоби). LNZ Group також належать елеваторні комплекси в Сумській і Кіровоградській областях, загальна потужність зберігання яких становить 170 тис. тонн зернових.

Об’єкт поглинання, компанія «Шпола-Агро Індустрі», спеціалізується на вирощуванні пшениці, кукурудзи, соняшнику, розведенні великої рогатої худоби, а також надає послуги первинної обробки та зберігання зерна.

Група ByFrederic продовжить діяльність в Україні з продажу насіння кукурудзи, соняшнику, ріпаку, сої та інших сільськогосподарських культур, а також з продажу та обслуговування агротехніки.

 

$12 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 14 500 тис. га

Напрямки діяльності:

Вирощування сільськогосподарських культур

Регіон: Донецька область

Покупець: «АПК-Інвест»

Продавець: Валерій Пилипко, Макссим Єфімов, Руслан Луняченко

Компанія «АПК-Інвест» Бориса Колеснікова у жовтні 2018 року отримала схвалення Антимонопольного комітету на придбання частки у статутному капіталі компанії «КЗТС Машинінг». У результаті угоди «АПК-Інвест» збільшить свій земельний банк майже до 47 000 га.

Компанія «КЗТС Машинінг» спеціалізується на вирощуванні зернових, бобових і олійних культур, а також займається тваринництвом.

Господарства укомплектовані сучасною технікою John Deere, CLAAS тощо. Засновниками «КЗТС Машинінг» є Валерій Прилипко, Максим Єфімов та Руслан Луняченко. «АПК-Інвест» — вертикально інтегрована агропромислова компанія з повним замкненим циклом виробництва охолодженої свинини: від вирощування зернових і виготовлення комбікормів до виробництва та реалізації м’ясної продукції.

На ринку компанія представлена торговими марками «М’ясна весна» та «Колбаспищепром» і фірмовою роздрібною мережею «М’ясна весна».

 

$7,5 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 10 тис. га

Елеватор: 20 тис. тонн

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Тваринництво

Зберігання та переробка с/г продукції

Трейдинг

Виробництво комбікорму

Регіон: Запорізька область

Покупець: Landfort

Продавець: Приватна особа

Агрохолдинг Landfort, який входить в структуру групи компаній BKW, за рахунок поглинання Агрофірми «Росія» збільшив свій земельний банк до 37 тис. га.

Landfort — відносно молода структура з українським капіталом. Власниками компанії є Віталій Боговін і Вадим Коверник, які об’єднали свої активи в 2016 році.

Крім земельного банку в 10 тис. га новий власник в результаті поглинання отримав також тваринницький комплекс на 1500 голів великої рогатої худоби, комбікормовий завод, елеватор потужністю 20 тис. тонн в 40 км від Бердянського морського порту, а також парк сільськогосподарської техніки — понад 40 одиниць.

Основна спеціалізація Агрофірми «Росія» — вирощування пшениці, соняшнику, ячменю, гороху і кукурудзи.

 

$14 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 8,7 тис. га

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Тваринництво

Регіон: Київська та Черкаська області

Покупець: «Ерідон»

Продавець: Група компаній «Агрейн»

Компанія «Евросіт», яка входить в групу компаній «Ерідон» на початку червня уклала угоду з купівлі трьох підприємств «Агрофірми «Іскра» (Черкаська обл.), «Соєва Сфера» (Київська обл.) і Племзавод «Яненківський» (Київська обл.). Всі три підприємства входили до Групи компаній «Агрейн», яка спеціалізується на вирощуванні сільськогосподарських культур і насіння олійних культур, торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням та кормами для тварин.

В результаті угоди група компаній «Ерідон» збільшила свій земельний банк на 8 тис. га. Придбані активи дозволять більш ефективно розвивати тваринницький напрям і молочно-товарний бізнес.

 

$ 18,5 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 8 тис. га

Елеватор: 50 тис. тон

Комбікормовий завод

Цех по переробці олійних культур

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Виробництво комбікорму

Виробництво білково-мінеральних вітамінних домішок

Переробка олійних культур

Зберігання c/г продукції

Регіон: Київська та Черкаська області

Покупець: «Ерідон»

Продавець: Kyiv Atlantic Group

Консультанти: VI2 Partners

Група компаній «Ерідон» на початку червня закрила угоду з придбання агрохолдингу «Київ-Атлантик Україна». Засновниками виступали сім’я американців Свірі і датська компанія DUI Holding, яка приєдналася до складу акціонерів в 2006 році.

Рішення про продаж «Київ-Атлантик Україна» власники прийняли в 2017 році, щоб забезпечити реструктуризацію кредитних зобов’язань перед «Укрсоцбанком».

Після придбання «Київ-Атлантик Україна» «Ерідон» здійснив подальший продаж комбікормового бізнесу німецької компанії Agrolife GmbH.

Рослинницькі компанії «Атлантик Фармз» і «Атлантик Фармз II» залишилися у власності «Ерідон». Основним видом їх діяльності є вирощування зернових і технічних культур. В результаті угоди «Ерідон» збільшив свій земельний банк до 39 тис. га.

Як прокоментували в компанії, у «Ерідон» на 2018 рік більше немає планів з придбання нових активів або будівництва додаткових потужностей з переробки або зберігання Сільськогосподарська продукції.

 

$6,5 млн

Основні активи:

Земельний банк: 6,5 тис. га

Напрямки діяльності:

Вирощування зернових та олійних культур

Торгівля зерном, насінням та кормами для тварин

Регіон: Івано-Франківська область

Покупець: «Гудвеллі Україна» («Даноша»)

Продавець: «Українські аграрні інвестиції» (Kernel Group)

Свинарська компанія «Даноша», 100% якої належить данським інвесторам, в лютому 2018 року оголосила про укладення угоди з придбання 100% акцій ПП «Галицькі аграрні інвестиції», яка входила до складу агрохолдингу «Українські аграрні інвестиції».

В результаті поглинання «Даноша» збільшила свій земельний банк на 6,5 тис. га і отримала доступ до сировинної бази чинного, добре налагодженого підприємства.

«Галицькі аграрні інвестиції» спеціалізується на вирощуванні зернових і олійних культур. Підприємство також торгує зерном, насінням та кормами для тварин.

У червні 2017 року «Українські аграрні інвестиції» перейшли під контроль компанії Kernel Group, найбільшого в світі виробника і експортера соняшникової олії, провідного виробника і постачальника сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну.

 

$5,6 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 6,5 тис. га

Напрямки діяльності:

Рослинництво

Регіон: Кіровоградська та Одеська область

Покупець: Група компаній «УкрАгроКом» і «Гермес‑Трейдінг»

Продавець: «Українські аграрні інвестиції» (Kernel Group)

Агрохолдинг «УкрАгроКом» в травні 2018 завершив операцію з придбання двох агропідприємств Kernel Group за $5,6 млн: ТОВ «Інтер-Контак-Агро» та ПСП «Старт».

Угода відповідає планам «УкрАгроКом» та «Гермес-Трейдинг» щодо збільшення земельного банку з 114 тис. га до 120 тис. га.

За словами комерційного директора «УкрАгроКом» Павла Фесюка, рішення про покупку двох зазначених підприємств було прийнято агрохолдингом в лютому нинішнього року.

ТОВ «Інтер-Контак-Агро» та ПСП «Старт» розташовані в Кіровоградській і Одеській областях відповідно, обробляють в цілому більше ніж 6,5 тис. га орендованої сільськогосподарської землі. До моменту угоди обидві компанії завершили всі агрохімічні та посівні роботи на полях. Компаніям також належить необхідна сільськогосподарська техніка для обробітку всього масиву земельного банку.

 

$7,7 млн*

*експертна оцінка

Основні активи:

Земельний банк: 5,5 тис. га

Напрямки діяльності:

Вирощування сільськогосподарських культур

Вирощування овочів

Трейдинг

Регіон: Житомирська область

Покупець: Cygnet

Продавець: Агрофірма «Світанок»

Група компаній Cygnet в липні 2018 року закрила операцію з купівлі підприємства «Ружинський край», збільшивши свій земельний банк на 5,5 тис. га. Завдяки даній угоді, розмір земельного банку Cygnet досяг 29 тис. га.

Компанія «Ружинський край», кінцевим бенефіціаром якої була Тетяна Засуха, спеціалізується на вирощуванні і реалізації сільськогосподарських культур, у тому числі овочів.

Група Cygnet, що створена в 2011 році, до приєднання нового підприємства обробляла 24 тис. га в Житомирській і Вінницькій областях. Група займається вирощуванням кукурудзи, сої, пшениці, цукрових буряків. Cygnet також володіє молочним бізнесом, продукцію якого вона реалізує місцевим переробникам. Група розпорядженні елеваторні потужностей в розмірі 60 тис. тонн.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...