ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА / Фінанси     12 вересня 2018 08:07

Надійне плече: ТОП-15 банків, що кредитують агросектор


Відсутність дешевого фінансування — один з факторів, що стримують розвиток українського агросектора. Журнал Landlord спільно з аудиторсько–консалтинговою компанією Kreston GCG з’ясували, хто і на яких умовах готовий фінансувати українських аграріїв.

Рейтинг банків України, які пропонують найпривабливіші умови кредитування та підтримки аграріїв, створювався Kreston GCG на основі анкетування фінустанов. Анкета включала загальні питання стосовно політики банку щодо кредитування аграріїв, конкретних пропозицій у сфері кредитних програм і партнерських пропозицій, актуальних кредитних продуктів, обмежень за профілями компаній, які можуть бути прокредитовані, тощо. Також учасникам опитування пропонувалося сформулювати загальні тенденції та плани по роботі банку в даному секторі бізнесу, розповісти про унікальні продукти та умови, що пропонуються банком представникам агросектора.

Опитування проводилося в липні 2018 року. Також для отримання більш глибокої, детальної та змістовної інформації по конкретних банківських продуктах і унікальних пропозиціях була проведена низка експертних інтерв’ю з топ-менеджментом банків — учасників дослідження.

У дослідженні взяли участь банки, що входять до топу різних рейтингів: за розмірами активів, за стійкістю (рейтинг Мінфіну), надійністю (рейтинг «Форіншурера»), а також активно позиціонують себе як такi, що працюють з агросектором.

Для підсумкового рейтингу банки оцінювалися за 18 критеріями. Кожному з цих критеріїв була присвоєна «вага» відповідно до ступеня їх значущості та привабливості для аграріїв при прийнятті рішення про отримання кредиту в тій чи іншій фінустанові. До найбільш значущих критеріїв віднесені: розмір річної відсоткової ставки за користування кредитом, необхідність передачі в заставу майна при отриманні кредиту, кількість документів, які повинен надати банку потенційний позичальник, наявність у банку обмежень/переваг щодо профілю діяльності агрокліента та його регіональної представленості, площі оброблюваної землі. Менш значущі критерії такі: різноманітність і кількість кредитних програм у банку, розмір банківської комісії, мінімальний і максимальний ліміти надання у кредит коштів, строки прийняття рішення банком про видачу кредиту і надання коштів після прийняття рішення тощо.

Журнал Landlord і компанія Kreston GCG не несуть відповідальності за достовірність та актуальність інформації, наданої представниками банків, які брали участь в анкетуванні.

№1 ОТП Банк

Бали: 86

Кредитний ліміт: від 25 000 грн до більш ніж 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 9,5–17%, у доларах — 5,5%, в євро — 5%

Розмір банківської комісії: залежить від умов конкретної угоди

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: 1 день

Надання коштів: 1 день

Необхідні документи: фінансова звітність та с/г форми за кілька років, розшифровка «Основних засобів» на актуальну дату і заповнена анкета, надана банком

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, овердрафт, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, факторинг, авалювання векселів, банківські гарантії, агророзписки.

Кредити, видані агросектору, займають до 50% від загального кредитного портфеля ОТП Банку. Банк фінансує не лише сільгоспвиробників, а й трейдерів, постачальників насіння, добрив, засобів захисту рослин, техніки, палива. У забезпечення приймає нерухомість, права власності, поручительства, сільгосптехніку, обладнання, легковий та вантажний транспорт, велику рогату худобу, зерно, врожай майбутнього року, біржові товари.

Супутні платежі при оформленні кредиту визначаються особливостями конкретної угоди.

Банк бере участь у багатьох партнерських програмах на оренду і купівлю сільгосптехніки, обладнання, засобів захисту рослин, добрив, насіння і палива. У рамках цих програм ставка фінансування може становити від 9,5% річних у гривні.

Для невеликих агрокомпаній у банку розробили програму «ОТП Агро-фабрика». За перше півріччя 2018 року ОТП профінансував понад 100 нових позичальників і законтрактував більш ніж 450 000 000 гривень кредитів. До кінця року банк планує в рамках цієї програми підписати понад 1 000 000 000 гривень кредитних лімітів з більш ніж 200 фермерами.

№2 Райффайзен Банк Аваль

Бали: 84

Кредитний ліміт: від 50 000 грн до більш ніж 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 16%, у доларах — 6,5%, в євро — 5%

Розмір банківської комісії: 0,5% від суми кредиту

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: від 5 днів

Надання коштів: від 5 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, овердрафт, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, факторинг, вексельні програми, банківські гарантії, агрострахування

На АПК у кредитному портфелі банку припадає до 50%. Райффайзен кредитує фермерів, які обробляють від 100 га до 50 000 та більше га, а також тих, хто займається тваринництвом і птахівництвом.

При оформленні кредиту додатково сплачується страхування застави (від 0,1%) та нотаріальні послуги. Як забезпечення по кредитах банк приймає рухоме й нерухоме майно, поручительства, сільгосптехніку, обладнання, легковий та вантажний транспорт, велику рогату худобу, зерно, врожай майбутнього року.

Застава не є обов’язковою умовою кредитування, проте її наявність може прискорити прийняття рішення щодо надання кредиту.

Райффайзен бере участь у безлічі партнерських програм. У планах банку — збільшення обсягу авалювання векселів, а також надання кредитних ліній на поповнення оборотних коштів.

№3 ПУМБ

Бали: 82,25

Кредитний ліміт: за відсутності забезпечення — до 35 000 000 грн, при наявності — 250 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 19%, у доларах — 8,5%, в євро — 7,5%

Розмір банківської комісії: 0,5% від суми кредиту

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: більше 5 днів

Надання коштів: 4–5 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, кошторис усіх планованих витрат по кредиту, бізнес-план проекту

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитні лінії, проектне фінансування, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, факторинг, авалювання векселів, банківські гарантії, агророзписки

Станом на 30 червня 2018 року кредитний портфель ПУМБа становив 31 200 000 000 грн. Частка агросектора в кредитному портфелі банку не перевищила 30%. ПУМБ працює переважно з аграріями, що обробляють від 500 га.

У 2017-му ПУМБ підписав договір про співпрацю з урядом Республіки Білорусь. Документ передбачав компенсацію частини відсоткової ставки для покупців білоруської техніки в кредит. У результаті клієнти банку отримали можливість залучити кредит під 10% річних у гривні без прихованих комісійних. У той час як без програми кредит на покупку техніки видається під 17–18% річних. Крім того, ПУМБ активно вибудовує партнерські програми з виробниками насіння і добрив.

Цього року банк приєднався до проекту IFC з аграрних розписок і почав надавати фінансування під заставу майбутнього врожаю. Перша угода була укладена в липні. Аграрій із Сумщини отримав від ПУМБа 45 000 000 гривень.

№4 Мегабанк

Бали: 77,5

Кредитний ліміт: до 30 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 20%, у валюті — 8–9%

Розмір банківської комісії: 1% від суми кредиту

Наявність застави: надання кредитів із заставою та без

Термін прийняття рішення: 4–5 днів

Надання коштів: 2–3 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність, кошторис планованих витрат по кредиту, бізнес-план проекту

Програми кредитування: мікрокредити, векселі, банківські гарантії та інші

У кредитному портфелі Мегабанку на агросектор припадає близько 30%. У банку розраховують, що до кінця 2020 року цей показник збільшиться до 40%. Кредитні програми орієнтовані на малий і середній бізнес, серед клієнтів переважають фермери, що обробляють від 100 га до 30 000 га. Географія кредитування охоплює Вінницьку, Дніпропетровську, Житомирську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Миколаївську, Полтавську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Херсонську, Хмельницьку, Черкаську і Чернігівську області.

Короткі кредитні програми розраховані на 13–18 місяців, довгострокові — на 5–7 років. Забезпеченням по кредиту може виступати рухоме і нерухоме майно, сільгосптехніка, обладнання, легковий та вантажний транспорт, а також поручительства.

Банк бере участь у партнерських програмах з оренди/купівлі сільгосптехніки та устаткування. Також існують домовленості зі страховими компаніями щодо пільгових умов страхування майбутнього врожаю.

У лютому 2018 року Мегабанк підписав Меморандум з Мінагрополітики України про фінансування тваринницьких підприємств у рамках постанови КМУ.

№5 Ощадбанк

Бали: 76,75

Кредитний ліміт: із заставою відсутній, без застави — 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — від 16,9%, у валюті — 7,5–8,5%

Розмір банківської комісії: 0,2% від суми кредиту

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: для мікро- і малого бізнесу — до 5 днів, для середнього — до 14 днів, для великого — до 30 днів

Надання коштів: протягом 1–3 днів для мікро- і малого бізнесу, 3–5 днів для середнього і 7–10 днів для представників корпоративного сектора

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність (для корпоративного бізнесу), кошторис усіх запланованих витрат по кредиту, бізнес-план проекту (для корпоративного бізнесу)

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, фінансовий лізинг, векселі тощо терміном до 5 років, у разі інвестиційних проектів — до 7 років

Ощадбанк бере активну участь у реалізації державних програм підтримки АПК, надаючи аграріям широкий спектр спеціальних пільгових умов і партнерських програм. На частку агросектора припадає 30% кредитного портфеля банку.

У забезпечення банк приймає рухоме і нерухоме майно, права власності, поручительства, сільгосптехніку, обладнання, легковий та вантажний транспорт, власні активи.

Також Ощадбанк пропонує продукти, що дозволяють здешевити імпортні операції аграріїв шляхом використання непокритих банківських гарантій та акредитивів. Їх вартість істотно нижча вартості кредитних ресурсів. Якщо клієнтові потрібне додаткове фінансування після отримання товару, Ощадбанк пропонує акредитив з постімпортного фінансування за рахунок ресурсів іноземних банків. Даний продукт передбачає нижчі ставки по кредиту, ніж ставки по стандартному кредиту в українському банку.

Також банк пропонує низку партнерських програм на оренду, купівлю техніки та обладнання і фінансування програм підвищення енергоефективності агропідприємств.

№6 ПроКредит Банк

Бали: 73,75

Кредитний ліміт: від 2 000 000 грн до 10 000 000 євро з максимальним терміном використання протягом 7 років

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 16–18%, у валюті — 6–8%

Розмір банківської комісії: 1% від суми кредиту

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: 4–5 днів

Надання коштів: протягом 2–3 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, бізнес-план проекту

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитні лінії, овердрафти, проектне фінансування, кредити під депозит, вексельні програми і банківські гарантії

ПроКредит Банк — дочірнє підприємство німецького ProCredit Holding. На агросектор припадає до 50% його кредитного портфеля. Кредитні програми розраховані головним чином на представників малого та середнього бізнесу. Клієнтами банку є переважно фермери, що обробляють від 1100 га до 10 000 га. У вигляді забезпечення від них приймається рухоме і нерухоме майно, права власності, поручительства, сільгосптехніка, обладнання, легковий та вантажний транспорт, власні активи.

ПроКредит Банк надає клієнтам ряд унікальних умов кредитування, зокрема спеціальні пільгові умови кредитування від Німецько-українського фонду та програми гарантування InnovFin і DCFTA на придбання сільськогосподарської техніки, обладнання та поповнення оборотних коштів.

Також передбачені партнерські пропозиції для агросектора на оренду/купівлю сільськогосподарської техніки, устаткування, на придбання засобів захисту рослин і добрив.

№7 Кредит Дніпро

Бали: 72,35

Кредитний ліміт: від 300 000 грн до 5 000 000 грн на термін до 3 років

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 14–21%

Розмір банківської комісії: 1% від суми кредиту

Наявність застави: у разі програм бланкового фінансування не потрібна, у рамках інших продуктів — обов’язкова

Термін прийняття рішення: 2–5 днів

Надання коштів: 1 день

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, мінімальна документація по поточній діяльності

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, вексельні програми, банківські гарантії, кредитні лінії

Частка АПК у кредитному портфелі Кредит Дніпро не перевищує 10%. Але в майбутньому банк планує стати основним кредитором українських сільгоспвиробників.

Кредит Дніпро спеціалізується на кредитуванні представників малого та середнього бізнесу, що обробляють від 100 га до 10 000 га. Перевагу віддає підприємствам, що займаються рослинництвом, вирощують експортні культури.

Банк надає кредити фермерам, що працюють по всій Україні окрім Волинської, Закарпатської, Івано–Франківської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей.

Крім основних у банку є партнерські програми з дилерами і виробниками сільгосптехніки, обладнання, засобів захисту рослин та добрив на оренду і закупівлю їх продукції. Відсоткова ставка за партнерськими програмами варіюється від 10% до 18% залежно від обраних клієнтом параметрів (виду товару, постачальника тощо). Є партнерські програми без внесків з боку клієнта. Також банк кредитує оборотний капітал без забезпечення до 1 млн гривень з прийняттям рішення протягом 1–2 днів терміном до 18 місяців.

Крім комісії банку клієнт сплачує страхування застави (при сумі кредиту понад 500 000 гривень за рішенням комітету 0,2–0,8%) та нотаріальні послуги.

Надалі банк планує розвивати свої продукти в напрямку збільшення швидкості надання кредитних коштів, а також простоти і зручності їх використання.

№8 Креді Агріколь

Бали: 68,87

Кредитний ліміт: мінімальний — 1 000 000 грн, максимальний — визначається фінансовим станом позичальника

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 16–17%, у валюті — 4,5–5,5%

Розмір банківської комісії: 1%

Наявність застави: обов’язкова

Термін прийняття рішення: більше 5 днів

Надання коштів: 4–5 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, фінансова звітність, бізнес-план проекту, Cash Flow (прогноз)

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, овердрафт, проектне фінансування, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, факторинг, авалювання векселів, банківські гарантії, агрострахування

Креді Агріколь кредитує всі напрями агробізнесу, незалежно від профілю діяльності клієнта. Великим агрохолдингам надає підтримку не лише в Україні, а й за кордоном. Але таких клієнтів у банка не багато. В основному він працює з дрібними і середніми фірмами, цього року навіть почав працювати з аграріями, що обробляють від 200 га. При прийнятті рішення про кредитування банк звертає увагу на фінансову стабільність підприємства, його можливості платити по кредиту, а також на репутацію компанії.

На даний момент частка АПК у кредитному портфелі банку — близько 50%. Креді Агріколь активно фінансує аграріїв під заставу майбутнього врожаю. Нещодавно почав працювати безпосередньо з аграрними розписками.

За останній рік у кредитному портфелі банку зросла частка довгострокового інвестиційного фінансування.

У Креді Агріколь багато партнерських програм на оренду/купівлю сільгосптехніки, устаткування, засобів захисту рослин та добрив. Відсоткова ставка за партнерськими програмами зазвичай нижча, ніж за програмами кредитування, і варіюється залежно від початкового внеску.

№9 УкрСіббанк

Бали: 68,6

Кредитний ліміт: більше $20 000 000

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 14,9% для представників малого та середнього бізнесу

Розмір банківської комісії: залежить від конкретного випадку

Наявність застави: не обов’язкова

Термін прийняття рішення: 1 день

Надання коштів: 2 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, кредитні лінії, фінансування експорту/імпорту, банківські гарантії та партнерські пропозиції для фінансування фермерів під форвардні договори з покупцями

УкрСіббанк переважно кредитує компанії, що спеціалізуються на рослинництві, переробці та трейдингу. Фінансує аграріїв практично по всій Україні за винятком південних і східних областей. Прийнятними видами забезпечення кредиту вважає зерно, урожай майбутнього року і біржові товари.

Основними клієнтами УкрСіббанку довгий час були компанії, що обробляють від 1100 га, але з цього року з’явилися програми і для фермерів із земельним банком від 500 га.

Своїм клієнтам УкрСіббанк надає спектр рішень для фінансування оборотного капіталу: транзакційне фінансування, borrowing base фінансування (для корпорацій з високим рівнем поточних активів) й експертизу в документарних операціях. Для надання клієнтам оптимальних рішень у банку з 2012 року функціонує власний «Агро Центр».

Частка аграрного сектора у загальному обсязі його кредитного портфеля не перевищує 50%.

У грудні 2017 року банк отримав від ЄБРР $ 50 000 000 як гарантію корпоративного кредитування клієнтів, що дозволило збільшити фінансування компаній АПК.

№10 Укргазбанк

Бали: 67,25

Кредитний ліміт: для корпоративного сегмента — більше 500 000 000 грн, для малого і середнього бізнесу — більше 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: для корпоративного сектора у гривні — 19–21%, для МСБ у гривні — 14,6–19,5%

Розмір банківської комісії: 0,5–1%

Наявність застави: обов’язкова

Термін прийняття рішення: більше 5 днів

Надання коштів: 2–3 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність (не потрібна для МСБ), кошторис усіх планованих витрат по кредиту, бізнес-план проекту (не потрібен для МСБ). Перелік документів може збільшитися залежно від складності кредитного проекту

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, овердрафт, проектне фінансування, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, банківські гарантії. Для корпоративного сегмента є додаткові можливості кредитування у вигляді вексельних програм, а для малого і середнього бізнесу — програми лізингу

Укргазбанк — державний, тому він бере активну участь у державних програмах підтримки АПК. Серед його клієнтів є представники і малого, і великого бізнесу. У корпоративному сегменті банк віддає перевагу компаніям, що ведуть бізнес у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях.

У загальному кредитному портфелі на частку агросектора припадає близько 30%.

У рамках програм держпідтримки аграріїв у банку є кредити для фермерських господарств під 1% річних. Крім того, він компенсує вартість сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва, підтримує тваринництво з можливістю кредитування під 3% річних. Укргазбанк бере участь у глобальних програмах торгового фінансування, кредитує купівлю білоруської сільгосптехніки та устаткування, надає екокредити.

№11 Агропросперіс

Бали: 64,35

Кредитний ліміт: без застави — 1 000 000 грн, із заставою — більше 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 18,25%, у доларах — 10,15%

Розмір банківської комісії: 1% від суми кредиту

Наявність застави: не обов’язкова, але є перевагою

Термін прийняття рішення: 4 дні

Надання коштів: 2 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитні лінії, проектне фінансування, кредити під депозит, фінансування під експортні контракти, агророзписки

Агропросперіс — єдиний банк України, що кредитує суто аграріїв, які спеціалізуються на рослинництві. Банк сфокусований на фінансуванні представників малого та середнього бізнесу, що обробляють від 100 га і вирощують експортні культури переважно в центральній частині країни. Банк не надає кредитування аграріям, що працюють на території Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Запорізької, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької, Миколаївської та Одеської областей.

Агропросперіс був одним з перших, хто почав працювати з агророзписками у 2016-му.

У 2018-му Агропросперіс спільно з банками-партнерами запустив новий продукт — «АП Франшиза», що включає фінансове планування, навчання практикам успішного бізнесу з урахуванням досвіду Агропросперісу, підбір агротехнологій тощо, аж до експорту вирощеного зерна. Мета проекту — трансформація фермерських господарств у стабільний, прибутковий, ефективний бізнес. Поряд з кредитними програмами банк пропонує низку партнерських програм на оренду/купівлю сільгосптехніки та обладнання.

№12 Кредобанк

Бали: 61,6

Кредитний ліміт: мінімальний обсяг — 20 000 грн на 36 місяців, максимальний – більше 10 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 18,5%, у доларах — 6,25%, в євро — 5%

Розмір банківської комісії: за видачу — 1–1,5% та адміністрування — 0,1–0,15%

Наявність застави: обов’язкова

Термін прийняття рішення: 14 днів

Надання коштів: 3 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних доходів і витрат

Програми кредитування: інвестиційні кредити, кредитна лінія, кредити під депозит, авалювання векселів, банківські гарантії

Кредобанк за результатами 2017 року посів 17-те місце серед банків України за обсягом активів. В агросекторі працює сьомий рік. У його кредитному портфелі цей сегмент займає 39%. Кредобанк активно співпрацює з Німецько-українським фондом у напрямі кредитування на пільгових умовах.

Серед продуктів банку програми пільгового кредитування користуються найбільшою популярністю. Крім кредитних продуктів передбачені партнерські програми на оренду/купівлю сільськогосподарської техніки та обладнання. Надалі банк планує працювати над розвитком аграрних розписок.

Основні клієнти — аграрії, що вирощують зернові та олійні культури. Обмежень щодо площі оброблюваної землі немає. Географія діяльності охоплює всю територію України.

Крім оплати комісії банку клієнт при оформленні кредиту повинен сплатити страхування застави та нотаріальні послуги. Крім трьох основних валют (гривня, долар, євро) є кредитування у польських злотих.

№13 Таскомбанк

Бали: 57,75

Кредитний ліміт: від 10 000 000 грн до 250 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 20%, у доларах — 10%, в євро — 9%

Розмір банківської комісії: за видачу — 0,5%

Наявність застави: обов’язкова

Термін прийняття рішення: 10 днів

Надання коштів: 4 дні

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність, кошторис усіх планованих витрат по кредиту, бізнес-план проекту

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, овердрафт, проектне фінансування, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, факторинг, вексельні програми, банківські гарантії

Таскомбанк є частиною інвестиційно-фінансової групи ТАС. На частку агросектора у кредитному портфелі банку припадає близько 30%. Послуги Таскомбанка орієнтовані на аграріїв, що обробляють не менше 1100 га. Однак серед клієнтів переважають фермери із земельним банком від 5100 га.

Застава — обов’язкова умова отримання кредиту. Як забезпечення можуть виступати: рухоме і нерухоме майно, поручительство, сільгосптехніка, обладнання, легковий та вантажний транспорт, власні активи, зерно. Причому поручительство власника приймається як додаткове забезпечення кредиту.

У планах Таскомбанку — посилити структуру кредитних угод у частині забезпечення.

Особливістю банку є надання пільгових умов кредитування купівлі засобів захисту рослин, посівних матеріалів, добрив.

Навесні цього року між Таскомбанком та його клієнтом — офіційним дистриб’ютором провідних всесвітньо відомих виробників насіння і засобів захисту рослин фірмою «Імперія-Агро» — розгорівся скандал через невиконання зобов’язань за кредитними договорами.

№14 Правекс-Банк

Бали: 54,85

Кредитний ліміт: від $1 000 000–1 500 000 до $10 000 000–12 000 000 на 3 роки

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 16–17%, у доларах — 5–6%

Розмір банківської комісії: 0,1–0,5% від суми кредиту

Наявність застави: обов’язкова

Термін прийняття рішення: більше 5 днів

Надання коштів: від 5 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу, кошторис поточних витрат і доходів, аудійована фінансова звітність (при наявності), кошторис усіх планованих витрат по кредиту

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, кредити під депозит, фінансування експорту/імпорту, банківські гарантії, агророзписки. Партнерські пропозиції в банку відсутні

Згідно з рейтингом, складеним «Форіншурером» на базі офіційної статистики НБУ, Правекс-Банк входить до топ-15 найнадійніших банків України за підсумками 2017 року. Пакет послуг для агробізнесу спрямований на розкриття потенціалу АПК в країні. На галузь припадає до 50% кредитного портфеля банку.

Послуги орієнтовані на аграріїв із земельним банком не менше 10 100 га, які вирощують експортні, зернові та олійні культури. Також Правекс фінансує будівництво і ремонт зерносховищ, елеваторів, закупівлю обладнання та техніки.

При оформленні кредиту аграріям необхідно застрахувати заставу і сплатити нотаріальні послуги.

У забезпечення по кредиту приймається рухоме і нерухоме майно, сільськогосподарська техніка та обладнання, легковий та вантажний транспорт, зерно, біржові товари, а також поручительства.

У 2018-му Правекс запустив пілотний проект із кредитування під аграрні розписки. Також у банку спостерігається тенденція до розширення умов для залучення клієнтів з агробізнесу.

№15 Південний

Бали: 54,6

Кредитний ліміт: мінімум 5 000 000 грн

Відсоткова ставка по кредиту: у гривні — 19%, у валюті (долари, євро) — 7%

Розмір банківської комісії: 0,5%

Наявність застави: необхідна

Термін прийняття рішення: близько 20 днів

Надання коштів: протягом 15 днів

Необхідні документи: документи на ведення бізнесу і кошторис поточних витрат і доходів. Якщо сума кредиту перевищує 200 000 000 грн, необхідно надати аудійовану фінансову звітність

Програми кредитування: фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, кредитна лінія, фінансування експорту/імпорту, вексельні програми, а також партнерські програми на оренду/купівлю сільськогосподарської техніки, устаткування, засобів захисту рослин та добрив

Аграрний сектор завжди був одним із пріоритетних напрямів у роботі банку. На даний момент частка АПК у його кредитному портфелі становить не менше 30%.

Кредитні програми Південного орієнтовані на аграріїв із земельним банком від 1100 га до 5000 га. Банк фінансує аграріїв, що займаються вирощуванням експортних та олійних культур по всій Україні.

Застава є необхідною умовою надання кредитування. Нею можуть виступати: рухоме й нерухоме майно, поручительства, техніка, обладнання, легковий та вантажний транспорт, власні активи, зерно, біржові товари.

У 2018 році банк запустив програму передекспортного фінансування для сільгоспвиробників і зернотрейдерів. Вона передбачає фінансування під заставу зерна за подвійними складськими тарифами, у тому числі на власних елеваторних потужностях позичальника та/або його афілійованої структури.

Текст: компанія Kreston GCG

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

1 годину тому

Варю каву підлеглим та активно підтримую спорт в регіоні – Євген Дудка про важливість корпоративної складової

Корпоративна етика та повага до кожного працівника – головні складові в розвикту компанії. Саме таких принципів дотримується засновник групи компаній «Вілія» Євген Дудка. Власник одного з найбільших агрохолдингів Волині не цурається готувати своїм топ-менеджерам каву та щедро винагороджувати працівників за сумлінну працю.

Такі постулати Євген Дудка озвучив у рамках проекту «Унікальний ругіон». Зокрема, власник групи компаній «Вілія» та керуючий компанії «Волинь-Зерно-Продукт» відзначив, що серце колективу не може битися без здорового корпоративного духу, побудованого на взаємоповазі та відчуття довіри.

«Існує таке поняття, як корпоративний дух, і його потрібно підтримувати. Так, нещодавно особисто супроводжував порибалити до Норвегії працівників, які в нашій компанії вже понад 10 років, серед них були і водії, і вантажники. Добре мати і спільні традиції. Наприклад, на Новий рік ми купуємо ялинку у горщику, а потім садимо біля офісу. Щире запитання «Як справи у твоєї дитини?» додає працівнику впевненості в тому, що компанія його цінує і поважає як людину та особистість, а не розглядає тільки як гвинтик у великому виробничому механізмі. Або, наприклад, я завжди приїжджаю до офісу на 15 хвилин раніше та роблю топ-менеджерам каву. Такі прості речі дуже підтримують дух. Працівники мають відчувати себе захищеними. У житті бувають різні кризові ситуації, і людина має знати, що є компанія, на яку він може покластися. Наші співробітники впевнені, що у разі проблеми вони отримають захист та підтримку» – підкреслив управлінець.

Читайте: Побудова агробізнесу за принципами НАТО від Євгена Дудки

Крім того, Євген Дудка додав, що на його підприємстві майже удвічі вищі зарплати, ніж середні по регіону. Також його господарство є лідером з виплати орендної плати за земельні паї та приймає активну участь у соціальних проектах:

Кількість працівників по групі підприємств налічує 1300 осіб із середнім рівнем заробітної плати 14 700 гривень, у той час як на Волині, якщо не помиляюся, середній рівень — 8700 гривень на місяць. Тобто передусім ми соціально відповідальні стосовно наших співробітників.

Більше того, ми серед лідерів на ринку з виплати орендної плати за земельні паї; маємо низку соціальних проектів — виплати стипендій відмінникам у школах, підтримка сільського спорту, долучаємося до культурного виховання молоді.

Відзначимо, раніше Євген Дудка розповів, чому однією з головних цілей його компанії «Вілія» є об’єднання фермерів у кооперативи, і які дивіденди вони від цього отримають.

Думки   

3 години тому

За обслуговування 30 локомотивів General Electric Укрзалізниця заплатить 900 млн грн

Укрзалізниця через систему ProZorro оголосила тендер на надання послуг із сервісного обслуговування 30 локомотивів General Electric та пов’язаних із цим послуг. Передбачувана вартість робіт – 895,25 млн грн.

Про це повідомляє БізнесЦензор.

Аукціон проведуть 25 червня. Переможець тендеру до кінця 2027 р. має здійснювати сервісне обслуговування 30 магістральних вантажних тепловозів серії ТЕ33АС і надавати пов’язані з цим послуги.

Читайте: Nestle повністю викупила виробника соусів Торчин

Тендерні пропозиції можна подавати до 20 травня. Претендувати на участь у тендері може компанія, яка здатна підтвердити, що вона є виробником обладнання, основних запасних частин і матеріалів для виконання робіт із сервісного обслуговування магістральних вантажних тепловозів серії ТЕ33АС і пов’язаних із цим послуг, або має право на їх поставку, надане виробником локомотивів.

Для участі в тендері потрібно подати документ, виданий виробником General Electric, який підтверджує можливість надавати авторизовані послуги з сервісного обслуговування тепловозів ТЕ33АС і користування технічною, нормативною, методичною документацією на локомотив.

Як повідомляв Landlord, на Крюківському вагонобудівному заводі завершили доукомплектацію перших 30 локомотивів General Electric, які перевозитимуть вантажі в Україні.

Логістика   

18 години тому

У торговельній війні США та Китаю вже виграла українська кукурудза

Фуражна кукурудза з України успішно замінила американську на ринку Китаю. Підвищилися шанси й для українських експортерів ячменю. Про такі тенденції агроринку на тлі протистояння двох потужних економік світу розповів Рено Квач, директор, Dongling Grain&Oil (Китай).

Доповідаючи на конференції «Зерно Причерномор’я», Рено Квач детально проаналізував вплив торговельної війни між США та Китаєм на економіку обох країн. На його думку, обидві країни втрачають від цього протистояння, і тому слід шукати шлях перемовин і скасовувати імпортні мита.

Втім, Рено Квач зазначає, що імпорт американської агросировини для Китаю має не вельми суттєве значення, його можна замінити імпортом з інших країн, що на даний час і відбувається. Шанси відкриваються для України, зокрема.

– Українська кукурудза успішно замінила американську. По пшениці ми імпортуємо всього 11%. На тлі величезного внутрішнього ринку це несуттєво, — заявив Рено Квач.

Проте Китай відчуває залежність від американської сої, сорго і ячменю, хоча у  2018 році й скоротив ці види американського імпорту майже наполовину. Сою вже доправляють до Китаю з Бразилії.

Імпорт фуражного ячменю Китай готовий наростити з України, зазначив Рено Квач.

Читайте: Торговельна війна США vs Китай: коли закінчиться і чому Трамп уже програв – Рено Квач

Не суттєво залежить Китай від США і в імпорті м’яса. Водночас, китайський експерт зазначає, що втрата США такого ринку експорту аграрної продукції, як Китай, негативно позначиться на економіці штатів.

Рено Квач, однак, сподівається на відновлення торговельних стосунків обох країн, якщо не завадять політичні причини.

– Обом сторонам варто дійти угоди, консенсусу у відносинах, – каже він.

Він визнає, що Китай через імпортні мита США на промислові товари вже відчуває суттєвий негативний вплив на економіку, і він може погіршитися з зв’язку з втратою ринку. Так, США ввели мита у квітні 2018 року. До листопада 2018 року валюта Китаю впала на 10% до долара США. Рено Квач зазначає, що Китай був змушений «дзеркально» відповідати на введення мит з боку штатів.

Як повідомляв раніше LandLord, у березні намітилася розрядка у торговельній війні США та Китаю. Так, Китай купив 1,5 млн т американської сої. Країни ведуть перемовини щодо скасування мит.

Політика   

18 квітня 2019 11:24

Урожай зернових в Україні складе 65 млн т. Експорт – 46 млн т

Такі прогнози озвучив Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт». За його словами, найближчим часом слід очікувати підвищення інвестиційної привабливості агросектору України.

Про тенденції розвитку аграрного сектору України та світу Сергій Феофілов розповів, виступаючи на 16-й міжнародній конференції «Зерно Причорномор’я». Він підкреслив, що міжнародні експерти та фінансові інституції теж оптимістичні в своїх прогнозах щодо розвитку України та зростання її валового продукту. Прогноз «УкрАгроКонсалт» на урожай: 65 млн т, на експорт – 45-46 млн т.

– Ці амбіційні плани з виробництва основані на високій конкурентоспроможності зерна та олійних культур з України. Вірогідне значне підвищення інвестиційної привабливості аграрного сектору України. Швидше за все, це відбудеться наприкінці 2019 року або на початку 2020 року, – прогнозує гендиректор «УкрАгроКонсалт».

Читайте: Кількість весняних опадів найменша за останні 15 років. Як позначиться це на врожайності зернових

Разом із тим, він говорить про ризики та виклики для виробників агропродукції у світі. Один із ризиків – політична нестабільність. Проте експерт вважає, що для України цей ризик є короткостроковими, більшу роль відіграють економічні ризики. Передусім, пов’язані з розвитком глобальної економіки.

– Уповільнення росту глобальної економіки – головний виклик для аграрного сектору, – підкреслює Сергій Феофілов.

Він розповів про сценарії адаптації для виробників та експортерів. Політичне регулювання ринку, на думку експерта, є дуже суперечливим.

Тому на перший план виходять економічні важелі. Сергій Феофілов зупинився на застосуванні нових інструментів сільгоспвиробниками, а саме – спеціалізації на окремих культурах, які зумовлюють розвиток агросектору країни. Наприклад, в Україні найбільшими темпами зростають врожаї та експорт кукурудзи, у Бразилії – сої, у Росії – пшениці.

Як раніше повідомляв LandLord, у 2018 році в Україні зафіксовано рекордний урожай зернових – 70,1 млн тонн.

Рослинництво   

18 квітня 2019 09:44

Кооператив із кластером у 100 тис. га або як Вілія створює найпотужніше фермерське об’єднання України

Засновник одного з найбільших агрохолдингів Волині – групи компаній «Вілія» Євген Дудка – розповів про непросту історію побудови свого дітища та поділився планами розвитку компанії у найближчий час.

Зокрема, у спецпроекті «Унікальний регіон» Євген Дудка зазначив, що розвитком агробізнесу на Волині він почав займатися ще в 90-х, проте справжні обриси агрогіганта «Вілія» з’явилися на початку 2000-х, коли за шалені на той час $63 тис. було придбане підприємство для переробки зернових та за $18 тис. 5 га землі. Такі інвестиції дали суттєвий поштовх для подальшого розвитку підприємства й закріплення його в статусі одного з найсучасніших в регіоні.

«Якщо згадати історію розвитку нашого бізнесу, то він бере початок з торгівлі (що було характерним для більшості підприємств 1990-х років). Наступним щаблем зростання була давальницька переробка зернових та поява власного транспорту. А придбання у 2003 році першого підприємства за шалені на той час кошти — $63 000, і ще $18 000 за 5 га землі в межах міста, стало фактично стартом нашої виробничої діяльності. Ось тоді ми й почали займатися переробкою, яка є моєю улюбленою темою. Чим більша глибина переробки, тим стійкіша структура. Проте сьогодні борошномели переживають не найкращі часи».

На сьогодні керівництво господарства «Вілія» планує зафіксувати у власному обробітку 30 тис. га. землі та об’єднати навколо компанії фермерів із загальним земельним кластером у 100 тис. га. Усе це Євген Дудка планує зробити для створення кооперативів, аби вітчизняні фермери не боялися інвестувати гроші в загальну справу за для виходу агробізнесу на вищий щабель рентабельності та більш ефективної роботи.

Читайте: Бахматюк жорстко наїхав на Гонтарєву, назвавши її катом української економіки

«Наша стратегія — зафіксувати 30 000 га землі у власному обробітку, разом із тим розвиваючи нашу унікальну компетенцію — можливість надання повного комплексу ресурсу та послуг для потреб агровиробників, об’єднати навколо компанії агропідприємства та фермерів із загальним земельним масивом у 100 000 га. Наша компанія, таким чином, стає своєрідним інтегратором між глобальними компаніями-постачальниками, такими як Syngenta, та малими і середніми агровиробниками.

Наступний якісний крок — залучити фермерів, аграрників в об’єднання як акціонерів елеваторної, логістичної інфраструктури і вже практично трансформуватися в кооператив. Проте, потрібен певний час — ще п’ять-десять років  — для зміни ментальності людей та розвитку акціонерної культури, щоб вони були готові інвестувати власні гроші в загальну справу та віддати в управління комусь частину свого активу. Адже що може об’єднати людей? Або спільна небезпека, або спільна вигода. На сьогодні небезпека вже багатьох об’єднала. На Волині я був ініціатором заснування громадської спілки «СПАС» (Самоврядна перша аграрна спілка). У чому сенс? 15 основних виробників домовилися про досить прості речі. Перше — про політику добросусідства. Друге — ми зафіксували межі. Третє — принцип НАТО: напад на одного означає напад на всіх».

Нагадаємо, що в рамках спецпроекту «Унікальний регіон» Євген Дудка поділився секретами ефективної побудови корпоративної культури та пояснив, чому за фермерськими кооперативами стоїть майбутнє українського агросектору.

Кейси   

Показати ще