Рейтинги    06 лютого 2018 13:31

Поживне середовище: 15 найбільших українських виробників мінеральних добрив


За останні п’ять років український ринок мінеральних добрив суттєво просів. Обсяги виробництва скоротилися в понад удвічі: з майже 8 млн тонн у 2012 році до 3,65 млн — у 2016‑му. Вочевидь, уся справа в нестабільній політичній і економічній ситуації. Крім того, зброй­ний конфлікт із Росією на Донбасі й припинення постачань дешевого газу призвели до зупинки великих вітчизняних підприємств. А скорочення постачань добрив із країни‑агресора — до неможливості задовольнити попит на продукцію навіть шляхом її імпорту.

Не секрет, що основними споживачами мінеральних добрив є агропідприємства: у 68 випадках зі 100 вони користуються саме азотними добривами — 28% їх загального обсягу припадає на комплексні добрива, 3,7 — на калійні, 0,3% — на фосфорні.

Лідерська позиція у застосуванні добрив азотної групи була історично зумовлена доступом до відносно дешевого природного газу та виробничим потенціалом. Українські азотні підприємства традиційно задовольняли потреби внутрішнього ринку й були орієнтовані на експорт. У той час як вітчизняні виробники фосфорних і калійних добрив, залежні від імпортної сировини, не могли конкурувати щодо цінових пропозицій із виробниками з основних країн‑експортерів, і лише незначно закривали потреби українських аграріїв. Рівень споживання комплексних добрив, вироблених на основі різних поживних елементів (азоту, фосфору, калію), зумовлено їх більшою доступністю, порівнюючи з калійними та фосфорними добривами, і вищою вартістю проти добрив азотної групи.

Загалом, розуміючи важливість мінеральних добрив для наших читачів, редакція журналу LandLord проаналізувала сьогоднішній стан ринку мінеральних добрив і представляє вашій увазі рейтинг найбільших українських виробників мінеральних добрив, підготовлений спільними зусиллями з аналітиками консалтингової компанії «Про‑Консалтинг».

Фігурантів рейтингу ми вишикували за обсягом виробництва в натуральних показниках. На жаль, далеко не всі компанії надали нам свої дані. Тому для деяких виробників добрив у рейтингу представлено розрахунковий показник на підставі даних із відкритих джерел (позначено зірочкою). Щодо виручки, що фігурує в рейтингу, цей показник містить дохід компаній від реалізації всіх товарів і послуг, зокрема тих, що не стосуються виробництва мінеральних добрив. Адже крім добрив те чи інше підприємство може виробляти й реалізовувати й інші товари. Наприклад, у компанії «Сумихімпром» виручка у 2016 році становила 1,8 млрд гривень, і з яких на частку добрив припадає лише 5,7%.

Щодо безпосереднього розташування компаній у рейтингу, зазначимо, що, навіть незважаючи на регулярні й тривалі зупинки виробництва, лідерами ринку є великі підприємства хімічної галузі, такі як Ostchem й Одеський припортовий завод.

№1 Холдингова група Ostchem

Рік заснування: 2010
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 2606,681
Підприємства: «Азот» (Черкаси), «Рівнеазот», «Сєверодонецьке об’єднання «Азот»,
Концерн «Стирол»
Виручка, млн грн: 13454,48
Власник: Дмитро Фірташ
Асортимент добрив: Аміачна селітра, карбамід, аміак, вапняно-аміачна селітра, карбамідо-аміачна суміш (КАС), калієва селітра, натрієва селітра, сульфат амонію

До початку військових дій на Донбасі група Ostchem була одним із найбільших виробників мінеральних добрив у світі. Готову продукцію постачала на внутрішній ринок, а також експортувала в понад 100 країн світу. До Ostchem входили чотири українських заводи. З них сьогодні працюють лише три й то з великими перервами.
Концерн «Стирол», що розташований в окупованій Горлівці, група фактично не контролює. Останні роки випускає виключно пластиковий посуд.

Відновити виробництво підприємствам Дмитра Фірташа у 2017 році допомогла зокрема й держава. У травні 2017 року Аграрний фонд закупив в Ostchem добрив на 1,6 млрд гривень.

№2 ПАТ «Одеський припортовий завод»

Рік заснування: 1974
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 822,00
Підприємства: Одеський припортовий завод
Виручка, млн грн: 5228,80
Власник: Держава
Асортимент добрив: Аміак, карбамід

ОПЗ працює на ринку понад 40 років. Належить державі. Об’єкт дуже цікавий для інвесторів. Фонд держмайна України вже тричі намагався приватизувати завод, але безуспішно. Нові торги по ОПЗ заплановано на весну 2018 року.
Разом із держпакетом акцій новий власник, найшвидше, отримає і всі борги підприємства, що перевищують $300 млн. Крім того, новому власнику доведеться інвестувати в оновлення матеріально-технічної бази ОПЗ. Сьогоднішні поломки обладнання негативно позначаються на виконанні й без того нечисленних контрактів.

З березня 2017 року ОПЗ працює за давальницькою схемою з компанією «ЕРУ Трейдинг». Завдяки такій співпраці підприємство тримається на плаву й частково нівелює ризики перед кредиторами.

№3 ДніпроАзот

Рік заснування: 1938
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 544
Підприємства: ДніпроАзот
Виручка, млн грн: 5245,34
Власник: Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов
Асортимент добрив: азот газоподібний, аміак водний технічний (аміачна вода), аміак газоподібний, аміак рідкий технічний, двоокис вуглецю рідкий, карбамід, кисень газоподібний

Одне з найстаріших підприємств української хімічної галузі. Працює на ринку майже 80 років. Через офшорну компанію підконтрольне бізнесменам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

Крім випуску добрив «ДніпроАзот» — єдиний в Україні, що спеціалізується на виробництві рідкого хлору, який застосовують для стерилізації питної води й очищення стічних вод.

На підприємстві регулярно впроваджують нові технології. У жовтні 2017 року «ДніпроАзот» почав поступово переходити на сировину, альтернативну метанолу, — гліцериномістку добавку PuroTech OG для очищення промислових стічних вод.
До останнього часу підприємство стабільно працювало, але 2018 року ситуація може змінитися через те, що «Укрнафта» відмовляється подовжувати підприємству контракт на постачання газу.

№4 Украгрохімхолдинг

Рік заснування: 2003
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 121,38
Підприємства: «Еко-Азот», ДЗМД
Виручка, млн грн: 245,92
Власник: Сергій Лісківський
Асортимент добрив: суперфосфат, добриво рідке суспензійне, фосфогіпс, тукосуміші

Корпорацію створив у 2003 році харківський бізнесмен Сергій Лісківський. Сьогодні він контролює її через кіпрський офшор. До корпорації входять два підприємства з виробництва добрив: «Еко-Азот» і Дніпровський завод мінеральних добрив. ДЗМД спеціалізується на випуску складних фосфоровмісних мінеральних добрив, «Еко-Азот» — екологічних органічних добрив (на основі пташиного посліду за унікальною американською технологією).

Пару років тому російський ВТБ Банк спробував забрати в Лісківського ДЗМД за борги. Судові розгляди щодо цього питання й досі тривають.

№5 Хімдивізіон

Рік заснування: 1991
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 54,53
Підприємства: Хімдивізіон
Виручка, млн грн: 285,38
Власник: Ігор Хитров, Ірина Перова, Олександр Лівшиц
Асортимент добрив: сульфат калію, кальцієва селітра гранульована, розчин кальцієвої селітри, кислота азотна неконцентрована, антиожеледний реагент, КАС, рідкі комплексні добрива

Здавалося б, що може бути спільного в Ігоря Хитрова, власника зимового парку розваг «Лавина» з Дніпропетровська, та Ірини Перової (з оточення Михайла Добкіна), засновниці компанії «Харківювелірторг». Виявляється, завод із виробництва добрив «Хімдивізіон» у Кам’янському (Дніпродзержинську).

Підприємство було створено на початку 1990-х в результаті реорганізації Каменського виробничого об’єднання «Азот», що розпалося мінімум на три заводи: «ДніпроАзот», «Екоантилід» і безпосередньо «Хімдивізіон».

Власники «Хімдивізіона» відразу диверсифікували бізнес, налагодивши не лише виробництво добрив, а й надаючи підприємствам галузі послуги з ремонту обладнання. У 2012-му «Хімдивізіон» на одній із хвиль приватизації держмайна купив «Екоантилід», додавши до переліку власної продукції антиожеледний гранульований реагент.

№6 Сумихімпром

Рік заснування: 1953
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 42,04
Виручка, млн грн: 1819,41
Власник: Держава
Асортимент добрив: фосфорні мінеральні добрива, високоефективні мінеральні добрива «Суперагро», суперфосфат амонізований, амофос, діамонійфосфат, двоокис титану, сульфат заліза

Завод є одним із містоформувальних підприємств Сум. Останні 10 років перебуває в стадії санації та працювати не припиняє. Процедура банкрутства підприємства була розпочата через борги перед компаніями Дмитра Фірташа й має завершитися до квітня 2018 року. У перспективі Фонд держмайна України планує приватизувати «Сумихімпром». На сьогодні держпакет акцій заводу оцінено всього у 200 млн гривень.
За словами Людмили Давидової, начальника відділу економічного планування та аналізу господарської діяльності, виробничі потужності «Сумихімпрому» завантажено наполовину. За три квартали 2017 року обсяги виробництва на підприємстві скоротилися майже на 20% проти аналогічного періоду 2016 року.

№7 Укртехнофос

Рік заснування: 2000
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 30*
Виручка, млн грн: 10–25*
Власник: Світлана Супрунюк, Петро Качараба
Асортимент добрив: традиційні добрива, тукосуміші, амоній сульфат гранульований, NPK в одній гранулі, NPK без вмісту хлору.

Компанія 17 років працює на ринку. Весь цей час інтенсивно розвивається, запускає нові виробничі потужності. Випускає тукосуміші і гранульовані азотно‑фосфорно‑калійні добрива з різними мікроелементами в одній гранулі під брендом «U‑Phos». Заводи компанії розташовані в Рівненській і Дніпропетровській областях. Філії працюють на всій території України.

У 2015‑му добриво NPK 15:15:15 «УкрТехноФос» стало переможцем Всеукраїнського конкурсу якості продукції «100 кращих товарів України».

У компанії є власні представництва в Німеччині, Індії, ОАЕ, Канаді. Крім випуску добрив, «Укртехнофос» займається виробництвом і експортом сільгосппродукції.

№8 ТОВ «Мінерал-груп»

Рік заснування: 2011
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 5,5*
Виручка, млн грн: 20–50*
Власник: Олександр Вовк та його син Олександр
Асортимент добрив: гранульоване азотно-сірчане добриво

«Мінерал‑груп» — бізнес родини Вовк. Компанія була заснована батьком і сином Олександрами, і, незважаючи на свій невеликий розмір, вже сім років успішно працює на ринку. З моменту реєстрації її беззмінно очолює Вовк‑молодший. «Мінерал‑груп» займається переважно виробництвом добрив, зокрема гранульованих азотно‑сірчаних. Крім того, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, має ліцензії як на оптову, так і на роздрібну торгівлю зерном, тютюном, насінням, кормами для тварин. А також сільгосптехнікою і хімією. У компанії працює близько 30 працівників.

№9 ТОВ «Смілянська агрохімічна компанія»

Рік заснування: 2013
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 5,4*
Виручка, млн грн: 10–25*
Власник: Валерій Кончин, Юрій Павленко
Асортимент добрив: карбамідно-аміачні суміші (КАС), незамерзаючі, з низьким вмістом вільного аміаку, збагачені макро- і мікроелементами; рідкі комплексні добрива, повністю розчинні, збагачені фізіологічно активними речовинами, мікроелементами

САХК — одна з наймолодших українських компаній з виробництва рідких комплексних добрив та карбамідно-аміачних сумішей. Була створена у 2013 році. В роботі орієнтується переважно на оптового покупця всередині країни.

Серед засновників САХК значиться Валерій Григорович Кончин, який вочевидь має найбезпосередніше відношення до колишнього Смілянського прокурора Максима Кончина.

Місцеве населення Сміли вельми негативно відгукується про діяльність САХК, регулярно фіксуючи порушення санітарних норм і факти забруднення навколишнього середовища. Після неодноразових перевірок Держсанепідемслужби, організованих під тиском громадськості, компанії була видана рекомендація перенести виробництво добрив зі Сміли в інше місце.

№10 ТОВ «Інфоазот»

Рік заснування: 1992
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 5*
Виручка, млн грн: 10–25*
Власник: Володимир Буковський
Асортимент добрив: аміачні розчини

Компанія працює на ринку вже чверть століття. Очолює її один із засновників Володимир Буковський. «Інфоазот» виробляє і продає рідкий аміак і аміачну воду. Свою продукцію позиціонує як потужний засіб регуляції складу ґрунтового «мікронаселення» і в той же час найдешевше добриво.

Фахівці компанії надають консультації аграріям за обсягами, концентрацією та періодичністю внесення рідкого аміаку і аміачної води. У «Інфоазота» в Черкаській області є два власних спеціалізованих склади місткістю 1000 кубометрів і пропускною спроможністю 150 т на добу кожен. Це дозволяє компанії надавати послуги зі зберігання і перевалки рідкого аміаку.

№11 ТОВ «МП «МБР»

Рік заснування: 1998
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 4,5*
Виручка, млн грн: 20–50*
Власник: Олена та Василь Мельниковичі
Асортимент добрив: композиційні органо-мінеральні рідкі добрива з різними комбінаціями мікроелементів і стимуляторів, таких як цинк, марганець, залізо, мідь, бор

Підприємство з романтичною назвою «Майбутнє будуємо разом» 25 років тому створило подружжя Мельниковичів. МБР розташоване в столичному регіоні. Випускає композиційні рідкі органо-мінеральні добрива для позакореневого підживлення під торговою маркою «ДоброДІЙ». У МБР наголошують, що свої добрива створюють на основі розробок українських вчених і з використанням української сировини. Одна з фішок цих добрив (як і усіх рідких) полягає в тому, що вносити їх можна одночасно із засобами захисту рослин. У серпні 2017 року продукція МБР за результатами незалежного аудиту отримала сертифікат міжнародного стандарту ISO 9001.

№12 ТОВ «Орій»

Рік заснування: 1995
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 4,5*
Виручка, млн грн: 25–50*
Власник: Олександр Колісниченко, Вальдас Юренас
Асортимент добрив: органо-мінеральні добрива, комплексні мінеральні мікродобрива рослинного походження (на основі золи соняшника, що містять калій, кальцій, фосфор, магній, сірку, мікроелементи: залізо, бор, цинк, мідь, марганець, хром, молібден, кобальт), сульфат амонію

У 1995 році два підприємця Олександр Колісниченко і Вальдас Юренас запатентували спосіб отримання органо-мінерального добрива з рослинних компонентів. Акцент зробили на комплексність та екологічну чистоту. Головною діючою речовиною в їх добриві за відсутності хлору та азоту став калій.

Паралельно підприємці створили компанію «Орій», яка і зайнялася випуском готової продукції. Добрива під брендами «Екоплант» і «Екоплант-гумі» Колісниченко і Юренас почали поставляти на ринок України, а згодом і до Європейського Союзу. Сьогодні в компанії працює більше 50 осіб. Є власне представництво у Литві.

№13 ТОВ «Агрохімпак»

Рік заснування: 2003
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 2,5*
Виручка, млн грн: 25–50*
Власник: Ігор Лепеха, Максим Лепеха
Асортимент добрив: мінеральні добрива, органічні добрива, тукосуміші

Компанія створена в 2003 році підприємцем Ігорем Лепехою та його сином Максимом. Спеціалізується на випуску добрив, пестицидів і супутніх товарів від садової побілки до препаратів для відлякування тварин. Всього у компанії близько 20 торгових марок. Зокрема: Bingo, Bur, Jiffy, «Блок», «Садко», «Стимовіт» та інші.

У своїй діяльності «Агрохімпак» орієнтується переважно на роздрібного споживача. Компанія неодноразово була нагороджена золотою медаллю за вагомий внесок у розвиток аграрного сектору України в номінації «найкращі добрива для приватного сектору». У компанії працює близько 60 працівників.

№14 ТОВ ГК «Ярило»

Рік заснування: 2013
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 1,2*
Виручка, млн грн: 20–30*
Власник: Олена Сурменко
Асортимент добрив: рідкі NPK, гумінові препарати (добрива антистресової дії), комплексні хелатні добрива

ГК «Ярило» — одна з наймолодших компаній серед виробників добрив. Працює на ринку всього 4 роки. Крім випуску рідких комплексних добрив спеціалізується на розробці й виробництві мікродобрив. Для своєї продукції використовує сировину європейських виробників. Готові добрива постачає на ринок під брендом «Ярило».
З усього асортименту компанії, що налічує 22 позиції, найбільший попит у 2015–2016 рр. у сільгосптоваровиробників мали стимулятор проростання насіння й стимулятор росту молодого листя.

Найближчим часом компанія планує почати експортувати свою продукцію, зокрема й на європейські ринки.

№15 ТОВ Фірма «Цеоліт»

Рік заснування: 1992
Обсяг виробництва у 2016 році, тис. т: 0,5*
Виручка, млн грн: 10–25*
Власник: Валентин Щоткін
Асортимент добрив: універсальні рідкі комплексні добрива

Фірма «Цеоліт» працює на ринку вже чверть століття. Спеціалізується на випуску рідких комплексних добрив на основі хелатів, мікроелементів і органічних кислот. Асортимент «Цеоліту» налічує понад 100 найменувань добрив для відкритого й захищеного ґрунтів, призначених як для позакореневого підживлення, так і для основного внесення.

Продукція «Цеоліту» позиціонується як товар з оптимальним поєднанням ціни та якості. Компанія є клієнтоорієнтованою й розробляє індивідуальну технологію внесення добрив для кожного господарства.

У 2015-му фірма «Цеоліт» стала лідером хімічної галузі серед підприємств Київської області.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...