Новини / Техніка     02 листопада 2018 10:11

Застосування 3D-моделювання в проектуванні елеваторів


На етапі планування елеватора можливо і бажано створити 3D-модель майбутнього комплексу

Сергій Синицький, інженер-конструктор ТОВ «ТД «Югелеватор»

Будівництво чи реконструкція будь-якого елеватора починається зі створення проектної документації. Щоб наочно уявити майбутній комплекс у цілому, детально промалювати окремі його вузли і таким чином візуально зв’язати цю модель з технологічною схемою, ми рекомендуємо створити 3D-модель.

При розгляді комерційної пропозиції, що включає 3D-модель, замовник побачить не знеособлений список обладнання, а наочний образ майбутнього зерносховища. Щоб створити повноцінний 3D-образ майбутнього зернокомплексу, необхідно візуалізувати тривимірну графічну модель: додати текстуру до кожного об’єкта, вибрати точку спостереження і виставити світло, додати елементи навколишнього середовища і ландшафту.

Після цього замовник може отримати знімки візуалізації з різних ракурсів і відеоролик обльоту комплексу. Така віртуальна екскурсія допомагає інвестору чи власнику виявити помилки чи додати елементи, які в майбутньому підвищать ефективність роботи всього комплексу, — наприклад, додати силоси чи змінити їх розміри, посунути під’їзні шляхи чи розширити майданчик для транспорту тощо. Маючи 3D-модель, можна її модифікувати під нові вимоги замовника: змінити діаметр чи висоту силосу, додати або прибрати яруси тощо.

Зміни одних елементів приведуть до зміни інших: збільшення діаметра силосу тягне за собою автоматичну зміну (перебудовування) діаметра розташування вертикальних сходів і перехідних майданчиків; збільшення довжини скребкового транспортера автоматично збільшує кількість опорних лап залежно від довжини. Таким чином з окремих частин майбутнього елеватора формується комплекс у цілому. Одна з важливих опцій застосування 3D-технології — створення проекту елеватора. Завдяки 3D-моделюванню робота над різними розділами проекту буде виконана швидше та якісніше. Маючи модель елеватора з достатньою деталізацією всіх його об’єктів, можна отримати чимало переваг. Наприклад, будь-які види, розрізи для створення 2D-креслень робочої документації виходять майже миттєво. Доробок креслення вручну не уникнути, але це все одно приводить до значної економії часу.

Ще один плюс — створення різних специфікацій і відомостей: зміна у процесі проектування якогось вузла чи обладнання буде миттєво відображатися завдяки наскрізному зв’язку між моделлю і створюваним документом. Серед переваг — можливість перевірки моделі на «колізії», інакше кажучи, пошук внутрішніх нестикувань засобами програмного комплексу.

Виявлення таких нестикувань у моделі, а не в процесі будівництва дозволяє
отримати значну економію. Також для деяких складних вузлів ізометричне 3D-креслення є набагато більш наочним варіантом подачі інформації — наприклад, для норійного приямка, в якому сходяться кілька одиниць транспортного обладнання, що потрібно правильно пов’язати між собою. 3D-модель дає можливість детальніше
опрацювати з’єднання різного обладнання і менше віддавати на відкуп будівельникам для доопрацювання на місці. Виконати різні розрахунки — наприклад, фундаментів або розрахунок на міцність металоконструкцій, можна за допомогою спеціальних модулів або окремих програмних комплексів. Не для кожного потенційного комплексу необхідне створення 3D-моделі.

Іноді це буває зайвим: наприклад, коли у замовника є чітке бачення майбутнього
комплексу або досвід експлуатації елеваторів. Або ж якщо обсяги майбутнього елеватора відносно невеликі та всі учасники і без 3D чітко уявляють його компонування. Ще одна популярна у світі технологія, яка розвивається в Україні, — Building Information Modeling (BIM), або інформаційне моделювання будівлі. Це набір взаємопов’язаних технологій і процесів, завдяки застосуванню яких вдається поліпшити результати на різних етапах життєвого циклу об’єкта будівництва.

Уся інформація BIM об’єднується в базу даних, що дозволяє в будь-який час отримувати актуальну проектну документацію та візуалізації, а також аналізувати їх. Підхід у проектуванні, коли об’єкт не тільки розглядається як геометрична модель, але і враховує план-графік будівництва, часто називають 4D, а 4D плюс інформацію про витрати прийнято позначати вже 5D. 3D-модель дозволяє замовнику побачить майбутній елеватор у найдрібніших деталях, не виходячи зі свого кабінету. Ця опція безкоштовна та доступна для кожного клієнта.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також