Новини / Політика     19 травня 2020 13:50

Верховна Рада заблокувала питання вдосконалення механізму аграрних розписок

Відповідний законопроект №2805 було відправлено на повторне друге читання

На ранковому пленарному засіданні 19 травня народні депутати не підтримали проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок». Документ набрав лише 212 голосів, не дивлячись на нагальну потребу у його прийнятті. Гарною новиною є те, що проект не було відхилено, а відправлено на повторне друге читання – таке рішення підтримали 246 депутатів.

Проект передбачає:

 • спростити і здешевити сам процес оформлення аграрної розписки. Зокрема, зробити можливою електронну реєстрацію документа через особистий кабінет замість обов’язкової реєстрації у нотаріуса;
 • розширити застосування на тваринництво, первинну переробку і надати можливість видавати розписки сільськогосподарським кооперативам;
 • розширити можливості фінансування за рахунок участі нерезидентів та створення передумов для довгострокового фінансування.
 • Аграрні розписки у новій формі планується зробити неемісійним цінним папером в формі електронного документу (аналог векселя і складських документів).  Крім того, пропонується передбачити додаткові заходи захисту кредиторів і спрощення процедури примусового стягнення.

Читайте: Тарас Висоцький: Проєкт Аграрні розписки залишається серед головних пріоритетів у фінансуванні агросектора 

Як випливає з пояснювальної записки до документа, його завдання є:

 • визначити правову природу аграрної розписки як цінного паперу;
 • розшити коло суб’єктів, які мають право видавати аграрні розписки;
 • уточнити теперішнє правове регулювання аграрних розписок;
 • спростити порядок видачі, обігу та припинення аграрних розписок;
 • підвищити оборотоздатність аграрних розписок через механізми фондового ринку;
 • розширити можливі варіанти застави за аграрною розпискою, в тому числі передбачивши можливість і правила застави живих тварин та продуктів тваринного походження, продукти їх первинної переробки і тим самим створивши умови для залучення ресурсів у тваринницькі господарства;
 • створити правові умови видачі багаторічних аграрних розписок, виконання за якими відбуватиметься частинами;
 • посилити гарантії прав кредиторів на випадок примусового виконання.

За п’ять років (2015-2019 рр.) в Україні було видано 2767 аграрних розписок на загальну суму 19,5 млрд гривень. Цим механізмом залучення фінансування за п’ять років скористалися 1500 фермерів, а кількість кредиторів перевищила 150.

Метою агарних розписок було створення механізму передпосівного фінансування для малих і середніх фермерських господарств для забезпечення якісними засобами захисту рослин і насінням під заставу майбутнього врожаю. За основу була взята модель аграрних розписок, яка діє протягом більш ніж 20 років у Бразилії.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про обсяг міжнародного кредитування на який у 2020 році може розраховувати Україна.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також