Новини    07 січня 2018 08:13

Вчені: Чверть землі вразить посуха


Якщо середній рівень температури збільшиться на 2 градуси, від показників, які були до індустріальної революції, то більше ніж чверть планети чекатиме посуха. Таку думку висловила група міжнародних вчених в дослідженні оприлюдненому в виданні Nature Climate Change.

Вони дослідили 27 різних кліматичних моделей майбутнього та визначили ті регіони землі, які найбільше постраждають від посухи, коли глобальне потепління збільшить температуру на 1,5-2 градуси по Цельсію. За їх словами, коли температура сягне позначки двох градусів, посухою буде вражено 20%-30% поверхні суші. Та запевняють, що пів шляху до цього ми вже пройшли.

«Посушливість – серйозна загроза, оскільки впливає на агрокультуру, якість води і різноманітність форм життя. Також вона може привести до посухи і лісових пожеж на зразок тих, що вразили Каліфорнію», – говорить Чан-І Парк, перший автор наукового дослідження.

Але Фахівці Університету науки і техніки Шеньчженя, Університету Східної Англії, Сеульського національного університету та інших вузів Швеції, США та Швейцарії у своєму більш докладному дослідженні посушливості запевняють, якщо вдасться стримати глобальне потепління в межах 1,5 градусів, то зможемо уникнути страшної посухи та великих змін у кліматі  майже на двох третинах території Землі.

В XX столітті посушливість вже підвищилася в Середземномор’ї, Південній Африці та на східному узбережжі Австралії, а напівпустельні регіони Мексики, Бразилії, Південної Африки та Австралії почали перетворюватися в пустелі. Але зворотний процес відбувається в екваторіальних країнах і в високих широтах – там клімат стає більш вологим, повідомляє The Guardian.

Автори доповіді «Правда про зміну клімату» попереджали рік тому, що наша планета вже розігрілася на 1,0 градус С, ніж в доіндустріальну епоху. Лише за 10 років цей показник може сягнути до 1,5 С. А якщо не прийняти рішучих дій, то до 2050 року, ця позначка сягне 2 градуси С. Тоді значно зменшатися обсяги прісної води, чисельність тварин, розпочнуться лісні пожежі.

На території України середньорічна температура підвищується швидше, ніж в цілому в середньому по території земної кулі. Про це заявив директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда.

«Що стосується України, то тут глобальні і регіональні тенденції майже близькі, хоча на території України середньорічна температура підвищується навіть швидше, ніж в цілому в середньому по земній кулі “, – сказав він.

Кульбіда додав, що в Україні, як і в усьому світі, починаючи з 80-х років минулого століття, почався відчутне зростання річної температури повітря. Він зазначив, що при цьому на тлі глобального потепління бувають і винятки, на кшталт, аномальних холодів.

 

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...