В Україні заміновано 10% сільськогосподарських земель

З настанням весни та початком сільськогосподарського сезону ризик таких підривів зростає. Україна розпочала роботи з розмінування через короткий час після російського вторгнення 24 лютого 2022 року, повідомляє mind.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Державна служба з надзвичайних ситуацій створила інтерактивну картку мінних “забруднень” – на початок квітня 2023 року це 174 тисячі кв. км.
Вибухонебезпечними предметами засіяно близько 174 тисячі квадратних кілометрів нашої землі. Це як половина території Японії, півтори Греції чи дві площі Австрії, – заявив на початку квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, забруднено також сільськогосподарські землі.
Читайте також: На Миколаївщині розпочали пріоритетне розмінування сільськогосподарських земель
Він оцінив комплекс робіт із розмінування у $37,4 млрд. Найбільш постраждалими районами є Херсонська та Харківська області – території, раніше окуповані росією.
Тільки за приблизними оцінками, 10% сільськогосподарських земель в Україні зараз заміновано, – зазначила та активістка Мітці Пердью, яка повернулася з поїздки в Україну.
Читайте також: В Україні необхідно терміново розмінувати близько 800 тисяч гектарів полів
10 квітня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що для розмінування Україні потрібно не менше 5000 українських та іноземних фахівців, і що операція може тривати до 30 років.
Читайте також: В українців вимагають хабарі за позачергове розмінування земель – ЗМІ
4 квітня Денис Шмигаль повідомив про створення в Україні центру гуманітарного розмінування. За його словами, Центр створено для “швидкого та ретельного розмінування територій” та координації робіт у цій галузі, зокрема з міжнародними партнерами.
Уряд США оголосив, що виділить на роботи з розмінування $91,5 млн протягом найближчого року, Євросоюз надав пакет у 500 млн євро, куди входить обладнання з розмінування, а також 1,2 млн євро на обладнання з розмінування від ЄС під егідою ОБСЄ.
Щодня спеціальні служби обстежують близько 70 га землі. Зокрема, проводиться оперативне реагування на вибухонебезпечні предмети в житлових зонах, на об’єктах критичної інфраструктури, господарського призначення, до цих робіт залучаються урядові підрозділи – ДССТ, ДСНС, Нацгвардія, Нацполіція – та гуманітарне розмінування, яке передбачає повне усунення усіх ризиків з гарантією якості розмінування, що виконується неурядовими сертифікованими операторами.
До гуманітарного розмінування залучені 144 групи неурядових організацій загальною чисельністю близько 600 фахівців, що працюють на усіх територіях, окрім зони ведення бойових дій та прилеглих до лінії зіткнення територій. Гуманітарне розмінування розпочинається з нетехнічного обстеження території, визначення небезпечних ділянок, безпосереднє розмінування після ідентифікації місць уражень, зовнішній контроль якості.
Нагадаємо, спеціалісти завершили розмінування земель сільськогосподарського призначення у Черкаській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.
Народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук зазначив, що Україна отримає вісім самохідних машин для розмінування сільськогосподарських земель на Херсонщині.
Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами. Аграріям в зоні бойових дій та на деокупованих територіях не вистачає на це грошей. Сьогодні розмінувати один гектар землі коштує близько 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель с/г призначення.
Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.
Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.
Чехія має намір долучитися до операцій з розмінування українських сільськогосподарських земель.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) планує допомогти сільським господарствам “сірих” зон у знищенні вибухових об’єктів.
На засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності за участі першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки України Юлії Свириденко схвалено План заходів щодо гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення.
Пріоритетним планом визначено 470 тис. га потенційно забруднених земель сільськогосподарського призначення – в першу чергу, заходи з обстеження відбуватимуться на землях, де вирощуються овочеві культури, друга черга – рілля та зернові культури, третя – усі інші землі сільськогосподарського призначення.
Нині близько 30% території України, а саме 174 тис. км2 є потенційно небезпечними через замінування.
Анна Лиса