Новини    11 вересня 2023 10:48

В Україні утримуються малосприятливі умови для сівби озимих культур

Враховуючи недостатнє зволоження ґрунту та дефіцит ефективних опадів, у нинішньому році створюються малосприятливі умови для сівби озимих культур в оптимальні строки

У першій декаді вересня переважала мінлива за температурним режимом погода. На початку декади продовжувала утримуватися спека, яка протягом останніх днів змінилася на помірно теплу вдень і прохолодну вночі погоду.

Опади у вигляді помірних дощів, а у західних областях у вигляді злив зі шквальним вітром спостерігалися на більшій частині території країни. У Львівській області їх кількість становила 36-39,7 мм, у Житомирській – 2-4 мм, у Київській – 0,5-2 мм, мовиться в аналітичній довідці НААН.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У кінці серпня запаси продуктивної вологи в орному шарі грунт (0-20 см) на полях призначених під посів озимих культур на більшості площ були недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менш як 10 мм продуктивної вологи). На окремих площах північних, центральних та східних областей вологи в орному шарі грунту не було зовсім. В окремих районах західних, північно-східних, місцями центральних областей, де пройшли дощі зливового характеру, вологозабезпечення було достатнім та оптимальним (21-33 мм).

Враховуючи недостатнє зволоження ґрунту та дефіцит ефективних опадів, у нинішньому році створюються малосприятливі умови для сівби озимих культур в оптимальні строки. На думку науковців, доцільно буде проводити сівбу озимини тільки після дощів у більш пізні строки.

Агрометеорологічні умови протягом останнього місяця були задовільними для достигання пізніх сільськогосподарських культур.

Нагадаємо, упродовж третьої декади серпня в Україні не відбувалося поповнення запасів вологи у ґрунті через відсутність ефективних опадів. Ґрунт на площах, призначених для сівби озимих культур під урожай 2024 р., був переважно слабкозволожений, у південних, в окремих районах північних, центральних та східних областей – зовсім сухий.

Аграрії всіх областей України активно сіють ріпак та розпочали сівбу озимих на зерно. Станом на початок вересня вже посіяно 699,7 тис. га озимих, з яких ріпаку – 654,9 тис. га та 44,8 тис. га зернових (пшениці — 42,5 тис. га, ячменю — 1,2 тис. га та жита — 1,1 тис. га).

Українські аграрії, ймовірно, не скорочуватимуть прогнозовані площі посівів озимої пшениці під урожай 2024 року, попри вищі витрати на логістику, спричинену російським вторгненням.

Зокрема, майже половина фермерів (45 %) не планують істотно скорочувати посівні площ озимих культур. При цьому 38% опитаних підприємців можуть збільшити посівні площі. 14% аграріїв  зазначили, що цього року не сіятимуть озимі.

Таке співвідношення в цілому відповідає аграрній практиці в Україні, де щорічно до 20% сільськогосподарських виробників не беруть участь у сівбі озимих культур.

Структура озимих культур може зазнати змін. Зокрема, підприємства скоротять частку пшениці та ячменю, але збільшать площі  під озимий ріпак.

Загалом посівні площі під озимими культурами можуть збільшитися на 0,5 млн га або на 8% порівняно з минулим сезоном.  ключовим фактором розширення посівних площ залишається ріпак, посіви під ним  можуть збільшитися майже на 40% до рекордних 1,9 млн га.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...