Новини    29 березня 2023 13:22

Українців штрафуватимуть за продаж черемші


Навесні на ринках почали продавати черемшу. Але зривати та продавати цю рослину заборонено. Вона занесена до Червоної книги України.

Начальник відділу державного екологічного контролю природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу Держекоінспекції у Львівській області Богдан Катюбін розповів виданню “Еспресо.Захід”, який штраф можуть отримати українці за продаж черемші.

Катюбін підкреслив, що черемша є червонокнижною рослиною, а за її продаж загрожує штраф від 1700 до 3650 грн.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Якщо людину затримали в лісі, коли вона зривала черемшу, тоді штраф від 510 до 850 грн, але додатково 62 грн за кожну цибулину за відшкодування збитків. Аби зберегти цю рослину проводять спеціальні рейди працівники поліції, ми як екоінспекція та управління лісового господарства. От зараз черемша уже почала з’являтись, то плануємо такі рейди найближчим часом”, – пояснив він.

Слід зазначити, що в Україні на чимало людей на ринках продають не лісову, а домашню черемшу. Вона, як правило, світлішого кольору і має не такий насичений часниковий запах. Однак, виявляється, і таку рослину не можна продавати.

“Люди почали вирощувати на городах, так само як проліски і шафран. Але у законі немає винятків: де б ти її не виростив, продавати не можна. Росте на городі – нехай росте, а зривати і продавати не можна. Штраф буде такий самий, як за лісову”, – резюмував Катюбін.

Що таке черемша та яка її користь

Черемша – трава з широким загостреним, витягнутим верхівками листям насичено зеленого кольору, яке кріпиться на соковитих ніжках циліндричної форми. Білі дрібні квіти формуються в парасольки, що розташовуються на верхівці рослини. Листя (а також стебла і цибулини) черемші збирають навесні з моменту появи листя і до цвітіння на початку літа.

Вона росте в усіх європейських країнах, а також на Кавказі, в Туреччині та на Далекому Сході. Ця рослина з конвалієподібним листям понад 7 тисяч років використовується людьми як лікарська та овочева рослина.

Черемша багата на рослинний білок, корисні амінокислоти, а також різні вітаміни, важливі для організму як чоловіків, так і жінок. Завдяки високому вмісту вітаміну С – близько 100 мг у 100 г свіжого листя, і фітонцидів (природних антибіотиків), черемша вважається противірусною рослиною.

Рослина також містить: вітаміни групи B і провітамін A (бета-каротин), що його називають еліксиром молодості, та мінеральні солі, що підтримують в організмі кислотно-лужний баланс, нормалізують водно-сольовий обмін, корисні для ендокринної, нервової, травної систем. У черемші є солі кальцію, калію, заліза, йоду, міді, фтору, бору та сірки. У рослині також багато клітковини.

Черемшу з давніх-давен використовують як народний засіб, що “очищає кров”. Ведмежа цибуля здатна чистити стінки судин, розчиняючи холестеринові бляшки, а це – прекрасний спосіб профілактики інсультів. Також помічено властивість черемші нормалізувати кров’яний тиск. Її варто споживати людям, які страждають на весняний авітаміноз і поганий апетит. Пір’я рослини сприяє поліпшенню роботи кишківника, а листя має протизапальні властивості.

Як вирощування черемші стає прибутковим бізнесом

Нагадаємо, популярність черемші робить її також вельми прибутковою сільськогосподарською культурою, яка може приносити до $500 тис. доходу з одного гектара.

Різноманітні корисні властивості зробили черемшу популярною в країнах Європи та Азії – вона вживається в їжу не тільки як продукт, що стимулює апетит, а і як лікувальний засіб завдяки багатій структурній формулі. За всіма параметрами черемшу можна назвати “суперфудом”, який постійно шукають прихильники здорового способу життя в усіх країнах світу. Попит на подібні суперфуди різко зріс з моменту початку пандемії коронавірусу.Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...