Новини    21 травня 2023 10:49

У цьому сезоні Чорноморські порти забезпечили 55% експорту української пшениці та 61% експорту кукурудзи

Максимальне перевантаження на експорт через порти зернового коридору було у вересні 2022 року — 3,87 млн тонн агропродукції

Попри всі складнощі у роботі Зернового коридору, експорт через глибоководні порти Чорного моря залишається ключовим шляхом для українського зерна на зовнішні ринки, до віддалених покупців. Порти Великої Одеси забезпечили 55% експорту української пшениці та 61% експорту кукурудзи в поточному сезоні, розповіли аналітикиня Atria Brokers Христина Серебрякова і брокер та співзасновник Atria Brokers Артем Рожков, передає Latifundist.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У липні-квітні 2022/23 МР Україна експортувала 14,4 млн тонн пшениці (18,6 млн тонн за аналогічний період 2021/22 МР), з яких через порти Одеси, Чорноморська та Південного було відвантажено 7,94 млн тонн проти 8,6 млн тонн роком раніше через (якщо рахувати з Миколаєвом, це було близько 13 млн тонн за аналогічний період минулого сезону). Тобто три порти забезпечили 55% відвантажень української пшениці в поточному сезоні.

Експорт української кукурудзи з жовтня по квітень 2022/23 МР становив 19,96 млн тонн (19,79 млн тонн роком раніше), з яких 12,1 млн тонн (61%) було відвантажено через порти зернового коридору (роком раніше через три порти було відвантажено 13 млн тонн, а якщо з урахуванням порту Миколаїв – то 16,6 млн тонн).

Так, максимальне перевантаження на експорт через порти зернового коридору було у вересні 2022 року — 3,87 млн тонн агропродукції (зернові, олійні, продукти переробки, включаючи рослинні олії). З них 1,47 млн тонн склала кукурудза, 1,18 млн тонн пшениця, 0,3 млн тонн ячмінь.

Нагадаємо, нині малі та середні експортери агропродукції посунули з ринку великі компанії з початком війни в Україні, розповів в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації Сергій Іващенко.

Війна зруйнувала усі звичні маршрути експорту продукції Kernel. На початку війни з логістичного ланцюга компанії випав Трансбалктермінал — найпотужніший зерновий термінал України з експортним потенціалом 10+ млн т на рік, зазначили у пресслужбі компанії.

У січні-березні 2023 року Україна експортувала 14,8 тис. тонн картоплі – на 45,1% більше порівняно з показником за аналогічний період минулого року, зазначили в Державній митній службі України. У грошовому еквіваленті експорт картоплі в I кварталі 2023 року просів на 14,3%, порівняно з таким же періодом минулого року – до $1,8 млн.

Зауважимо, будівництво олійного трубопроводу з України до Польщі не зупинено, і на цей час у Польщі погоджують шлях його прокладання.

15 квітня Польща заборонила імпорт зерна та інших харчових продуктів з України, “щоб захистити польський сільськогосподарський ринок від дестабілізації”.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь оголосив у неділю, що Будапешт вживе аналогічних заходів, тимчасово заборонивши імпорт зерна, насіння олійних культур та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Міністерство сільського господарства Словаччини відповідним розпорядження заборонило обробку імпортованого з України зерна, а також продаж на ринку країни продукції з українських зернових.

Раніше польський уряд ввів тимчасове обмеження на імпорт через територію Польщі, включаючи транзит, аграрної продукції з України.

Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” направила офіційну скаргу до Міністерства економіки України із запитом розпочати розслідування та вжити заходів у відповідь щодо дискримінаційних дій деяких країн ЄС, що ввели нещодавно заборону на імпорт широкого переліку сільськогосподарської продукції з України.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...