Новини    14 травня 2023 16:03

У структурі експорту суходолом домінують малі та середні виробники

До повномасштабного вторгнення близько 90% експорту здійснювалося морем і забезпечувалося фактично 20-ма великими компаніями

Нині малі та середні експортери агропродукції посунули з ринку великі компанії з початком війни в Україні, розповів в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації Сергій Іващенко, передає AgroTimes.

До повномасштабного вторгнення близько 90% експорту здійснювалося морем і забезпечувалося фактично 20-ма великими компаніями.

Водночас, зауважив Іващенко, станом на сьогодні маємо понад 1 тис. експортерів, які експортують і морем, і суходолом.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Фахівець додав, що в умовах обмеженої роботи українських морських портів значна кількість зернових та олійних культур експортується автотранспортом, залізничними шляхами або через річкові порти Дунаю.

Наземним транспортом щомісяця можна перевозити близько 1,5 млн т зерна. Й в структурі експортування залізницею та автівками переважають малі й середні агровиробники, які напряму перевозять зерно до ЄС або до портів країн Європи. Великі ж компанії займають усього 30% в структурі експорту, — резюмував Іващенко.

Нагадаємо, війна зруйнувала усі звичні маршрути експорту продукції Kernel. На початку війни з логістичного ланцюга компанії випав Трансбалктермінал — найпотужніший зерновий термінал України з експортним потенціалом 10+ млн т на рік, зазначили у пресслужбі компанії.

У січні-березні 2023 року Україна експортувала 14,8 тис. тонн картоплі – на 45,1% більше порівняно з показником за аналогічний період минулого року, зазначили в Державній митній службі України. У грошовому еквіваленті експорт картоплі в I кварталі 2023 року просів на 14,3%, порівняно з таким же періодом минулого року – до $1,8 млн.

Зауважимо, будівництво олійного трубопроводу з України до Польщі не зупинено, і на цей час у Польщі погоджують шлях його прокладання.

15 квітня Польща заборонила імпорт зерна та інших харчових продуктів з України, “щоб захистити польський сільськогосподарський ринок від дестабілізації”.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь оголосив у неділю, що Будапешт вживе аналогічних заходів, тимчасово заборонивши імпорт зерна, насіння олійних культур та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Міністерство сільського господарства Словаччини відповідним розпорядження заборонило обробку імпортованого з України зерна, а також продаж на ринку країни продукції з українських зернових.

Раніше польський уряд ввів тимчасове обмеження на імпорт через територію Польщі, включаючи транзит, аграрної продукції з України.

Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” направила офіційну скаргу до Міністерства економіки України із запитом розпочати розслідування та вжити заходів у відповідь щодо дискримінаційних дій деяких країн ЄС, що ввели нещодавно заборону на імпорт широкого переліку сільськогосподарської продукції з України.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...