Новини / Садівництво     16 серпня 2022 18:42

У НААН розповіли як регулювати родючість винограду

У перенавантажених врожаєм кущів ягоди погано визрівають, не набуваючи характерних для сорту забарвлення, аромату і величини.

Для визначення планового врожаю необхідно аналізувати кількість і якість його за попередній рік, а також силу росту однорічних пагонів на кущах відповідних насаджень. Про це співробітники ННЦ “Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова” Національної академії аграрних наук України Андрій Штірбу, Олексій Олефір та Наталія Сівак пишуть у статті в журналі “Садівництво по-українськи”.

Дослідники зауважили, що у перенавантажених врожаєм кущів ягоди погано визрівають, не набуваючи характерних для сорту забарвлення, аромату і величини.

“Крім того, пагони на кущах тонкі, не характерні для сорту. Про недостатнє навантаження кущів врожаєм свідчить значне збільшення товщини пагонів, понад 12 мм між 4−6 міжвузлям, і сильний розвиток пасинків. У таких випадках треба коригувати (збільшувати або зменшувати) плановий врожай приблизно на 25-30% до оптимальних розмірів, коли сила росту рослин відповідатиме умовам їх вирощування”, – зазначили експерти.

Фахівці НААН уточнили, що мікроскопічне визначення ембріональної родючості зимуючих вічок можна проводити з листопада. Зимовий та ранньовесняний періоди незначно змінюють родючість зимуючих вічок. Лише в окремі роки кількість розвинутих суцвіть може весною дещо збільшитися, але не більше ніж на 10–15%.

“Однак на стан зимуючих вічок істотно впливає зимовий період, – застерегли в Інституті Таїрова. – За певних несприятливих погодних умов може загинути частина бруньок, причому реакція сортів на такі умови різна. У зв’язку з цим за день-два до обрізування окремої ділянки під виноградними насадженнями доцільно визначити стан вічок за кольором зрізів: коричневе забарвлення бруньок свідчить про їхню загибель, а світло-зелене — добрий стан. Норму навантаження та довжину обрізування плодових пагонів визначають з урахуванням даних ембріональної родючості та останнього визначення стану вічок. Якщо пошкодження центральних бруньок варіює в інтервалі від 30% на технічних і 40% на столових сортах, до 80% тканини пагонів мало або зовсім не пошкоджені, то проводять звичайне обрізування і обламування зелених пагонів, збільшуючи навантаження кущів відповідно до кількості загиблих вічок”.

Довідка. В Україні найбільшу площу виноградних насаджень має Одеська область — 38,95 тис. Га. Це майже половина, 46 % від загальної площі країни. Основними країнами з розвиненим виноградарством є Китай та Японія. Найбільшим виробником вина в Європі є Італія, Франція та Іспанія, на Американському континенті – США та Аргентина. Найбільше столового винограду у світі виробляють Італія, Туреччина, Японія, США та Єгипет.

Нагадаємо, раніше відбулося засідання Бюро Президії Національної академії аграрних наук України. Під час засідання розглянули питання наукового забезпечення розвитку екологічно чистого бджільництва.

Раніше Landlord повідомляв, що виноград вирощувати невигідно та українські виробники опинилися в глухому куті. Спостерігається перевиробництво винограду, що призводить до низьких цін на продукцію. В такій ситуації рентабельність виноградного бізнесу падає.

На базі Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН відбувся науково-практичний семінар на тему “Науково-технологічні засади в сучасних організаційно-економічних умовах агропромислового виробництва”. Під час заходу розглянули напрацювання інституту та презентували їх товаровиробнику. Фахівці інституту поділились своїми науковими доробками в галузі землеробства, насінництва та технології рослин, захисту рослин й питаннями, які стосуються розвитку тваринництва в сучасних умовах господарювання.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також