Новини / Аналітика     17 вересня 2023 15:57

Цьогоріч експерти прогнозують достатньо картоплі в Україні, однак, сумніваються щодо якості врожаю

Нині з господарства фермери продають неякісну картоплю приблизно по 5-5,5 гривень за кілограм

Врожаю картоплі 2023 року буде достатньо, щоправда, вона буде не дуже якісною через високі температури в період вегетації та економію фермерів на засобах захисту, пише SEEDS.

Цього сезону картоплярам довелося гірше, ніж минулого сезону. Насамперед це пов’язано з подорожчанням усіх складових, що використовуються для посадки картоплі. Їхня собівартість порівняно з минулим роком зросла на 40%. А це говорить про те, що фермери почали економити на певних засобах захисту.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Друга проблема, що вплинула на якість картоплі – високі температури в період вегетації. Тому в деяких регіонах є пошкодження картоплі паршею, дротяником. Така картопля не зможе довго зберігатися. Водночас це впливає на ціну. Наразі фермери намагаються позбутися неякісної картоплі та швидко її продати, – зазначив віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі (УАВК) Микола Гордійчук.

Так, нині з господарства фермери продають неякісну картоплю приблизно по 5-5,5 гривень за кілограм. На ринках Києва та Львова збувають картоплю по 7-8 гривень, а в мережі – за якісну картоплю з доставкою на рампу магазину платять приблизно по 9 гривень за кілограм.

Споживач платить за товарний вигляд і хоче бачити якісну картоплю, яка не має пошкодженої шкірки, не уражена паршею чи іншими хворобами. І, неодмінно, калібр. Якщо в бюджетних магазинах продають картоплю діаметром від 35 мм, тобто дрібну, то супермаркети великих міст вимагають від фермерів – 45 плюс, або 50 плюс, тобто 5 сантиметрів і більше в діаметрі, – пояснив експерт.

Читайте також: Вартість виробництва зросла: британські фермери масово відмовляються від вирощування картоплі

 Вирощеної в Україні картоплі багато, але мало якісної. Тому на якісну – ціна до нового року, найімовірніше, зросте. Але поки що на ринку маємо ситуацію зі здешевленням цього продукту, тому що фермерам ніде зберігати картоплю, — наголосив він.

В Україні близько 20-30% фермерів мають якісні сховища, де картопля може лежати протягом сезону, з вересня по травень. І вони традиційно продають свою продукцію з поля, бо мало хто хоче брати на себе ризики зберігання за товар. Натомість багато хто намагається швидко все продати ще й через невизначеність у зв’язку з російською агресією.

Нагадаємо, віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Гордійчук зауважив, що за рік собівартість вирощування картоплі зросла на 40%.

Європейські ціни на картоплю для переробки досягли рекордних значень, оскільки посилення конкуренції з боку переробників за обмежений обсяг неконтрактних (безплатних) запасів підштовхнуло фізичні ціни до зростання. Порівняльні ціни Mintec на голландську переробну картоплю 18 квітня були оцінені в 330,00 євро/т, що є найвищим значенням з моменту початку серії цін у 2014 році.

Ірландія через Продовольчу та сільськогосподарську організацію ООН (ФАО) планує розповсюдити посадкову картоплю серед 10 000 українських найбільш вразливих фермерських господарств у сільській місцевості, зокрема у селах на лінії фронту. На це з бюджету виділяють 450 000 євро.

Професор і фахівець з картоплі в Університеті штату Вашингтон Марк Павек, у результаті багаторічних дослідів довів, що оптимальною відстанню між рядками картоплі в умовах басейну річки Колумбія є 76.2-81.28 см.

Проєкт редагування генів картоплі PhotoBoost, що фінансується ЄС має на меті підвищити швидкість фотосинтезу в посівах картоплі для підвищення врожайності, ефективності використання води та стійкості до посухи.

При спільному випробуванні в Черкаській області сорт української картоплі “Княгиня” дав врожайність на рівні 108 тонн з гектара. Так він зайняв перше місце серед потенційних конкурентів на ринку, розповів директор Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України Микола Фурдига

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також