Новини / Аналітика     14 вересня 2023 11:01

Експерти ринку заявили, що собівартість вирощування картоплі зросла на 40%

Нині неякісну картоплю фермери продають по 5-5.5 грн/кг, на ринках крупних міст реалізують по 7-8 грн/кг, а якісну картоплю з доставкою в торговельну мережу – по 9 грн/кг

Віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Гордійчук зауважив, що за рік собівартість вирощування картоплі зросла на 40%. Через економію ЗЗР та спекотну погоду постраждала якість картоплі. Продукцію, яка не зможе довго зберігатися, виробники збувають за ціною від 5 до 9 грн/кг, розповів експерт в етері “Суспільного”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він зазначив, що цьогоріч картоплярам довелося гірше, ніж в минулому сезоні.

У першу чергу, це пов’язано зі здорожчанням всіх складових, які використовуються для посадки картоплі. Їх собівартість, виросла на 40%, порівняно з минулим роком А це говорить про те, що фермери почали економити на певних засобах захисту.

Читайте також: Вартість виробництва зросла: британські фермери масово відмовляються від вирощування картоплі

Друга проблема, яка вплинула на якість картоплі, пояснив фахівець – високі температури в період вегетації.

Тому в деяких регіонах є пошкодження картоплі паршею, дротяником. Така картопля не зможе довго зберігатися. Разом з тим, це впливає на ціну. Зараз фермери намагаються позбавитися неякісної картоплі і швидко її продати, – зазначив Гордійчук.

Нині неякісну картоплю фермери продають по 5-5.5 грн/кг, на ринках крупних міст реалізують по 7-8 грн/кг, а якісну картоплю з доставкою в торговельну мережу – по 9 грн/кг.

Нагадаємо, більшість країн Європи відчувають нестачу картоплі через прохолодну весну і посушливе літо, наслідки подорожчання азотних добрив торік, низьку рентабельність картоплярства в попередні роки.

Європейські ціни на картоплю для переробки досягли рекордних значень, оскільки посилення конкуренції з боку переробників за обмежений обсяг неконтрактних (безплатних) запасів підштовхнуло фізичні ціни до зростання. Порівняльні ціни Mintec на голландську переробну картоплю 18 квітня були оцінені в 330,00 євро/т, що є найвищим значенням з моменту початку серії цін у 2014 році.

Ірландія через Продовольчу та сільськогосподарську організацію ООН (ФАО) планує розповсюдити посадкову картоплю серед 10 000 українських найбільш вразливих фермерських господарств у сільській місцевості, зокрема у селах на лінії фронту. На це з бюджету виділяють 450 000 євро.

Професор і фахівець з картоплі в Університеті штату Вашингтон Марк Павек, у результаті багаторічних дослідів довів, що оптимальною відстанню між рядками картоплі в умовах басейну річки Колумбія є 76.2-81.28 см.

Проєкт редагування генів картоплі PhotoBoost, що фінансується ЄС має на меті підвищити швидкість фотосинтезу в посівах картоплі для підвищення врожайності, ефективності використання води та стійкості до посухи.

При спільному випробуванні в Черкаській області сорт української картоплі “Княгиня” дав врожайність на рівні 108 тонн з гектара. Так він зайняв перше місце серед потенційних конкурентів на ринку, розповів директор Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України Микола Фурдига

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також