Новини / Садівництво     15 січня 2019 10:48

ТОП-6 причин, чому фермери не можуть вигідно продати яблука

Урожайний рік не завжди радісний для виробників сільськогосподарської продукції — адже важливо не просто виростити врожай, а ще й вигідно його продати.

Сезон–2018 став шаленим для українських виробників яблук. Рекордний валовий збір плодів збігся з високим виробництвом яблук у країнах ЄС і зробив і без того високу конкуренцію на цьому ринку просто надмірною.

Склалася дивна ситуація: у розпал сезону збір яблук припинили невеликі господарства, бо ціни на ринку не окупали навіть виробничі затрати і сади стояли занедбані. І навіть зараз, взимку, у період новорічних свят сортові українські яблука пропонувалися у супермаркетах за безпрецедентно низькими цінами — 8–15 грн/кг.

Єдина надія садоводів — продаж плодів на світовому ринку. Можливості тут є, але треба зважати на конкуренцію з боку європейських компаній і те, що українська продукція поки займає вкрай невелику частку глобального ринку яблук — близько 1,4%.

Обсяг світової торгівлі яблуками не зростає вже шість років поспіль

Світовий ринок яблук перебуває в стані стагнації, незважаючи на зростання виробництва цього фрукта. За даними ресурсу EastFruit, обсяг торгівлі не росте вже шість років. Водночас у 2018-му країни Європи зібрали рекордний урожай: приріст становить 3,4 млн т (еквівалент 14 річних ринків свіжого яблука України). У нинішньому сезоні європейським виробникам необхідно готуватися до зменшення ціни на промислове яблуко, а також активно шукати нові ринки збуту (насамперед у країнах азіатського континенту).

Аналізуючи ситуацію на ринку країн Східної Європи та Центральної Азії, експерти зазначають: колишні імпортери (такі як Узбекистан, Грузія, Азербайджан і Таджикистан) активно нарощують власне виробництво і придивляються до експорту. Молдова і Сербія (із сукупним експортом на рівні 400 000 т яблук) повністю залежать від поставок до РФ, але можуть у будь-який момент стати конкурентами України на ринках ЄС та інших країн. Росія нарощує виробництво власного яблука й активно розширює потужності з його зберігання (тому надлишок яблука вже в цьому сезоні на її ринку може становити 160 000–200 000 т, а в наступному ситуація може ще більше погіршитися). За відсутності активних зусиль із боку маркетингу ціни на яблуко можуть впасти до критично низького рівня і завдати збитків бізнесу в цій сфері.

У Європі націлені на Азію

Незважаючи на часті посухи, у Європі зібрали близько 12,5 млн т яблук. Трейдери говорять про якісний урожай.

Наприклад, досить задоволена Велика Британія, де сезон збору розпочався трохи раніше звичайного (але не так рано, як очікувалося). За даними трейдерів, збір врожаю був ускладнений через погодні умови (94 дні пройшли без достатніх опадів, що призвело до проблем у виробників, які не змогли поливати яблуні). Останні партії старого врожаю продали ще навесні. Як наслідок, перехід між сезонами виявився не зовсім успішним. Проте, як зазначають експерти, британські яблука завжди займають гарне місце на полицях супермаркетів, оскільки місцеві жителі лояльні саме до вітчизняних продуктів.

В Іспанії нинішні обсяги виробництва дещо менші за торішні. Але італійські експортери намагаються вийти на нові ринки за межами Європи. Три італійські компанії вже об’єднали свої зусилля і представили спільне підприємство з ексклюзивним експортом до Азії. Rivoira, RK Growers і VIP Val Venosta націлені на азіатський ринок під маркою Omnifresh, а саме на Гонконг, Сінгапур, Малайзію, Індонезію, Китай, В’єтнам, Тайвань, Таїланд, Корею та Японію.

Франція теж зібрала багато фруктів. Наразі там існує величезна пропозиція, тому що багато сортів дозріли рано через спеку останніх декількох місяців. Французькі яблука мають обмежений термін придатності (що призводить до певного тиску на ринок). Зважаючи на зниження виробництва класичних сортів, ситуація на ринку матиме позитивний вплив на ціни. Що особливо вражає у французькому секторі яблук — тенденція до органічного вирощування і клубних сортів. Потужні яблучні кооперативи роками працювали над тим, щоб збільшити власне виробництво, оскільки існує великий попит на клубні сорти.

Незважаючи на посушливий рік, у Європі зібрали близько 12,5 млн т яблук

Гарний урожай був і в Південній Німеччині. Реалізація продукції на внутрішньому ринку наразі вкрай ускладнена: роздрібний сектор закуповує тільки обмежені обсяги, завдаючи шкоди і виробникам, і гуртовикам. Ще одна проблема пов’язана зі спекою. Так, наприклад, на Боденському озері літні температури були ще вищими, аніж торік. Це вплинуло на термін придатності яблук. Щоб запобігти потраплянню значної частини врожаю на ринок, трейдери дуже гнучко ставляться до своїх цін. Загалом німецький ринок, як і раніше, переважно забезпечений вітчизняними яблуками.

У Польщі зібрали гарний урожай. їх яблука солодші, ніж зазвичай, що непогано для експорту

У сусідній Польщі виробники також отримали непоганий урожай. Їх яблука солодші та дещо менші за звичайні (це, до речі, два сприятливих моменти для експорту). Польський уряд розглядає можливість вилучення 500 000 т яблук з ринку за фіксованою ціною, щоб полегшити фінансове становище виробників. Цей захід ще не введений у дію, але може допомогти в короткостроковій перспективі.

США: у кожному штаті — свої врожаї

Різні штати мають різні перспективи на сезон. Як повідомляють місцеві виробники, у них, безумовно, є більше яблук для споживачів з гарною гамою кольорів і привабливими розмірами. Загалом врожайність багатьох сортів відповідає очікуванням продавців. У деяких штатах очікується менший врожай, але якість повинна бути високою.

Як зазначають експерти, яблучний ринок у США пожвавився лише у жовтні. Коли справа дійшла до експорту, сектор був стурбований торговими бар’єрами з боку Індії, яка нещодавно ввела контрсанкції з підвищенням тарифів на яблука.

Піднебесну підвела погода

Пальму першості продовжує утримувати Китай (близько 50% виробництва яблук на світовому ринку). На кожного китайця в середньому припадає 31 «яблучний» кілограм (це в 1,5–2 рази більше, аніж на одного українця).

Проте у нинішньому році Піднебесну підвела погода — виробництво яблук зменшилося на 40–50%. Це сталося внаслідок раптового похолодання на початку квітня (коли яблуні тільки розцвіли). Останнім часом торговці яблуком звільняють свої складські приміщення і виробничі площі ближче до кінця торгового сезону. А це означає, що очікуване зниження обсягу виробництва не має великого впливу на цінову політику. Загальнонаціо­нальні дані за гуртовими ринковими цінами показують, що гуртова ціна на яблуко була стабільною з початку квітня 2018 року (тобто з моменту похолодання).

Виробники яблук не прогнозують, що ціна значно зросте у 2018/2019 маркетинговому році. Вони очікують підвищення цін на 2 юані ($0,30) за 1 кг — це на 30–50% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У подальшому зростання цін триватиме у міру наближення до кінця сезону, коли у трейдерів закінчуються запаси плодів у складах-холодильниках.

Аналізуючи китайський ринок, фахівці звертають увагу на нестабільність експорту яблука, що викликано декількома факторами. Насамперед обсягами врожаю та експортними можливостями. Свої корективи внесла й торгова політика у світі, яка дедалі стає непередбачуваною. Наприклад, у деяких країнах ввели заборону на китайський імпорт. Це призвело до того, що значна кількість експортерів зазнали серйозних втрат.

Окрім того, на виробництво яблук вплинула екстремальна погода, яка призвела до зниження врожайності (у порівнянні з попередніми роками). Через низький урожай деякі райони закінчили збір набагато раніше, ніж зазвичай.

Фактичне підвищення цін, звичайно, залежить від відмінностей в асортименті та області виробництва. Загалом ціна на яблука зросла як мінімум на 40% (у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року), на деякі сорти — навіть на 100%.

Подорожчання вигідне лише для компаній, які продають свою продукцію на внутрішньому ринку. А ось в експортерів ситуація гірша, оскільки високі ціни ускладнюють конкуренцію з іншими країнами. Тим більше, що експортери стикнулися з неприязними жестами з боку США, де введені тарифи на імпорт китайських яблук. Проте експортним компаніям вдається відшукувати інші напрямки для своїх поставок.

Україна: Росію змінила Індія

В Україні дрібні виробники припинили збір врожаю через низькі ціни. Продавати продукт невигідно, якщо витрати на утримання саду і вирощування вищі за ціну плода. Ось чому пізні сорти нецікаві для виробників, які не мають доступу до холодильних камер (вони змушені продавати свої яблука безпосередньо на місці виготовлення). Як показують розрахунки, витрати на збір і транспортування яблук приблизно такі ж самі, як і ціни, пропоновані наразі.

Гарною новиною для вітчизняного сектора є повідомлення про те, що Індія відкриває свої кордони для українських яблук. Безперечно, доступ до індійського ринку збільшить наш експортний потенціал. Трейдери прогнозують, що Індія замінить російський ринок, який раніше був для нас найголовнішим.

Малі фермери України навіть не зібрали частину врожаю через низькі ціни на яблука

Наразі вітчизняний ринок яблук ще не можна вважати організованим, особливо з точки зору пошуку каналів збуту. Відсутність можливості зберігання, сортування, пакування є перепоною ефективного просування продукції, що робить первинну ланку заручницею посередницьких структур. Повільний розвиток гуртових ринків, слабкі кооперації — усе це не стимулює господарства населення, які б могли формувати значні партії сировинної продукції до розширення вирощування яблук. Несприятливою для ефективного функціонування та подальшого розвитку вітчизняного ринку яблук залишається цінова ситуа­ція через неузгодження інтересів усіх учасників ринку.

Сільськогосподарські підприємства здійснюють реалізацію яблук за такими каналами: комерційним структурам — 70%, переробним підприємствам — 25%, ще близько 5% припадає на базари, невеликі магазини, кіоски та ятки. При цьому на полицях супермаркетів представлена й імпортна продукція.

По-перше, часто відсутні потрібні товарні партії українських яблук. По-друге, значною проблемою є сезонність продажу. Вітчизняні товаровиробники (через недостатню технічну оснащеність) не в змозі забезпечити якість і належний асортимент яблук протягом тривалого періоду. По-третє, відсутність упаковки, за яку супермаркети готові платити на 15–20% більше. Дрібні господарства реалізують яблука переважно на стихійних ринках — 20–25% від усього виробництва по країні. Основна частка плодів використовується для власного споживання і лише незначна — закуповується переробними підприємствами.

Індія відкрила кордони для українських яблук, і цей ринок може замістити втрату ринку РФ

На внутрішньому ринку яблук спостерігається незадовільна цінова ситуація: бізнес, реалізуючи плоди за доволі низькими цінами, отримує збитки або ж надто низькі доходи.

У цій ситуації спрацьовують два фактори: низька фінансова забезпеченість промислових підприємств та психологічний фактор населення щодо якості продукції. За підрахунками експертів, за наявності спеціально обладнаного сховища садівницьке підприємство може отримати в 1,5–2 рази більше прибутку. Однак лише близько 20% вітчизняних товаровиробників мають сховища, адже їх будівництво потребує значних інвестицій. Так, для сучасного сховища з регульованим газовим середовищем ємністю 5000 т для зберігання яблук необхідне фінансування обсягом 3–4,5 млн євро.

Текст: Валентин Ковальський

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також