Новини    10 травня 2023 21:08

Сезон суниці садової у травні – про що свідчать рекордні ціни на ягоду

Холодна і переважно похмура погода в Україні призводить до затримки дозрівання ягоди, що впливає на ціни

У травні суниця садова масово виходить на ринки після зими. Попри те, що роками ця ягода практично не залишає прилавки супермаркетів цілий рік, завдяки розвитку енергоефективного виробництва в закритому ґрунті та постачанню з тепліших країн, основний обсяг цієї ягоди споживається в країнах Східної Європи в період з травня по кінець червня. А період масової переробки ягоди ще коротший і не перевищує трьох тижнів, коли ціни на неї мінімальні.

У 2023 році, за інформацією аналітиків EastFruit, ситуація на ринку суниці садової у Східній Європі розвивається дещо незвично. Холодна і переважно похмура погода в Україні призводить до затримки дозрівання ягоди, що впливає на ціни.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Україна залишається лідером за рівнем цін на цю ягоду. Щобільше, за минулі два тижні було зафіксовано незвичне для цього періоду стрімке зростання цін. Наразі оптові ціни на суницю садову в Україні вже перевищують $5,2 долара США за кг, що стримує попит на ягоду.

І в гривневому еквіваленті, і в доларах США ціни на суницю в Україні зараз рекордно високі. З одного боку, це свідчить про те, що пропозиція ягоди дещо недостатня, а от з іншого боку показує, що в Україні є платоспроможний попит на ранню суницю садову навіть за доволі високими цінами.

Вже другий рік поспіль негативний вплив на ринок України чинить відсутність пропозиції ягоди з південних регіонів Херсонської області, яка, як і раніше, залишається окупованою російською терористичною армією. Однак торік у цей час ціни на ягоду вже стрімко знижувалися, а цього року – вони, навпаки, зростають.

Затримка надходження на ринок ягоди з тепличних господарств у зв’язку з холодною і похмурою погодою може негативно вплинути на прибутковість цього бізнесу 2023 року, оскільки більш значна частина сезону її реалізації може збігтися з сезоном продажу ягоди з відкритого ґрунту.

Зазвичай суниця відкритого ґрунту виходить на ринок України в останню декаду травня, а мінімальних значень ціни на цю ягоду досягають до 10-15 червня. Цього року вихід ягоди відкритого ґрунту на ринок може також затриматися, але ціни, найімовірніше, знижуватимуться стрімкіше, ніж зазвичай, прогнозують аналітики.

Нагадаємо, раніше лохина викликала справжній фурор серед ягідників України. Нині ж цікавість до ягоди помітно знизилася, і на те є низка причин, розповів президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Холодильні камери підприємств, які займаються зберіганням заморожених ягід у Польщі, наповнені українською продукцією. Тому польські ягоди їм зараз купувати невигідно.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...