Новини / Технології     29 листопада 2020 13:37

Рентабельність органічної продукції: досвід Німеччини

Які ризики можуть спіткати фермерське господарство, що переходить на органічне виробництво

Німецький портал www.agrarheute.com детально проаналізував економіку органічних господарств на прикладі Баварії — регіону, де цей напрям розвинений найбільше.

Так, видання звертає увагу на результати досліджень консалтингової компанії Ecovis Agrar, згідно з якими органічні ферми можуть мати більші продажі та прибутки, ніж звичайні господарства.

Утім, теорія та практика нерідко істотно розходяться. Адже, наприклад, щоб виростити врожай органічної продукції, особливо коренеплодів, необхідно докласти набагато більше зусиль. Відповідно, на такого фермера очікують суттєво вищі витрати у разі несприятливих умов вегетації, спалаху захворювань рослин тощо.

Це може серйозно вплинути на прибутковість, особливо на початку фази переходу на органічне виробництво, оскільки альтернативні методи контролю часто ще не протестовані належним чином. До того ж початківець не зможе розраховувати на вищі ціни на вирощену продукцію, оскільки в перші два роки, поки триває перехідний період, врожай ще не може називатися органічним.

Минулого року обіг органічних продуктів у Німеччині становив близько 12 млрд євро. Баварія впевнено посідає перше місце у країні за ступенем поширення органічного землеробства. У 2019 році кількість усіх органічних ферм у Німеччині становила 34 110, і майже третина розташовані саме у Баварії. Тут обробляють за органічною технологією близько 370 000 га.

Читайте: Головна подія року від Kernel: конференція PRO100 AGRO 2020 в онлайн-форматі

Цікаво, що у 2018/2019 фінансовому році баварські виробники органічної продукції досягли більшого прибутку попри зниження продажів — в той час як усі ферми (звичайні та органічні) отримали середній прибуток близько 54 700 євро, в органічних ферм він перевищив 58 000 євро. Однак при цьому основним джерелом прибутку були не більші продажі, а екологічні субсидії. Натомість власне обсяги продажів органічної продукції були на 20% нижчими у порівнянні зі звичайною.

Ми поки не маємо даних за 2020 рік, однак можемо припустити, що обсяги продажів органічної продукції у Німеччині навряд чи зросли порівняно з попереднім роком. У багатьох виробників нішевої продукції ускладнилися можливості збуту, тож очевидно, що ця тенденція стосується й органічної продукції як елітного сегмента.

Щодо сектора органічної продукції в Україні, то у нас взагалі не йдеться про якісь відчутні державні субсидії. Відіграють свою роль і набагато нижча купівельна спроможність населення та незрівнянно менша популярність органічного харчування. Тому гадаємо, що допоки не мине нинішня економічна криза, спричинена пандемією COVID-19, до переходу на вирощування органічної продукції слід поставитися надзвичайно обережно. Адже до технологічних труднощів, схоже, додасться скорочення ринків збуту як в Україні, так і в Євросоюзі.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що у нідерландських фермерів планують забирати землю за екологічні порушення.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також