Новини    06 вересня 2023 12:18

Наказ Одеської ОВА про умови експорту зерна суперечить чинному законодавству, – УКАБ


Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” звернулася до Президента України Володимира Зеленського та представників профільних державних органів з проханням посприяти скасуванню Наказу №19 від 18.08.2023 року “Про деякі питання фінансової дисципліни в умовах правового режиму воєнного стану”, оскільки він ставить під загрозу один з логістичних маршрутів експорту української агропродукції.

Як йдеться у зверненні на сайті УКАБ, положення Наказу №19 суперечать чинному законодавству України та створюють можливості для зловживань контрольними органами.

Зокрема, звертається увага на наступне:

 Змінюються вимоги про надання зареєстрованих податкових накладних. 

Відповідно до Податкового кодексу України на подання податкової накладної на реєстрацію надається майже місяць, а Наказ №19 вимагає зареєструвати податкові накладні вже на момент подання періодичної митної декларації, що суперечить Податковому кодексу України.

Крім цього, з практичної точки зору, наприклад, за умов контракту між зернотрейдером і нерезидентом, по якому купували у декількох десятків виробників, на момент оформлення митної декларації типу “РР” надати попередньо зареєстровані податкові накладні просто неможливо з технічних причин завантаження та визначення ваги. Разом з тим, враховуючи реалії сьогодення, товар також може оформлюватися в процесі навантаження флоту, що залежить від виконання умов поставки, темпу формування партії та ін.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Обов’язкове надання статистичної звітності від Головного управління статистики в Одеській області.

Така вимога є незаконною та неможливою для реалізації оскільки:

  • відповідно до чинного законодавства експортери та виробники з інших областей не звітуються перед Головним управлінням статистики в Одеській області;
  • закон №2115-IX від 03.03.2022 року призупинив терміни подання статистичної звітності та дозволяє надати її за весь період військового стану протягом 3 місяців після його припинення.

“Наслідки дії Наказу №19 вже відчутні на зерновому ринку, зокрема, були зупинені відвантаження зерна через Дунайські порти через що аграрії зазнали збитків. Відповідно до статистичної інформації Міністерства аграрної політики та продовольства України, за період дії Наказу №19 експорт аграрної продукції знизився на 20%”, – наголошується у зверненні.

З огляду на вищезазначене, УКАБ звертається до Президента України з проханням надати відповідні доручення керівництву Одеської обласної державної (військової) адміністрації з метою скасування Наказу №19 від 18.08.2023 року, як такого, що суперечить нормам чинного законодавства України та може призвести до повної зупинки експорту зернових не тільки через морські порти України, а і через дунайські, що, тим самим, матиме суттєвий негативний вплив на економіку нашої Держави.

Водночас Асоціація готова до співпраці та пропонує провести спільні консультації із залученням до обговорення представників Державної податкової служби України, Державної митної служби України та аграрної бізнес-спільноти задля фіналізації дієвого та правового рішення щодо боротьби з тіньовим експортом зерна.

Нагадаємо, минулого тижня в Одеській ОВА ухвалили рішення, згідно з яким завантаження суден (барж) в Одеській області віднині відбуватиметься виключно за умови проведення попереднього аналізу законності походження зерна. Усі митні декларації мають бути зареєстровані до навантаження експортного товару. У такий спосіб на Одещині посилюють дисципліну, облік та звітність у сфері зовнішньоекономічної діяльності в умовах правового режиму воєнного стану.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...