Новини    13 вересня 2023 12:54

На Київщині зафіксували спалах африканської чуми свиней

Африканська чума свиней — це одна з найнебезпечніших хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати все, навіть потенційно інфіковане, свинопоголів’я

5 вересня у селі Стайки Ржищівської міської територіальної громади, в особистому сільському господарстві підтвердився спалах захворювання свиней на особливо небезпечну хворобу тварин – Африканську чуму свиней, повідомляє Українська територіальна громада.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Відповідно до рішень Обухівської районної Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії від 05.09.2023, протокол № 7, було організовано заходи щодо ліквідації епізоотичного вогнища хвороби. Під час заходів було проведено безкровне знищення та спалювання 7 голів свиней різного віку.

У зв’язку зі спалахом Африканської чуми свиней на територіях безпосереднього спалаху вогнища захворювання, а також та територіях, що увійшли до зони захисту та зони нагляду встановлено 40-денні карантинні обмеження з моменту ліквідації вогнища захворювання.

До зони захисту віднесена територія мисливських угідь ТОВ “ТРИПІЛЬСЬКИЙ МИСЛИВЕЦЬ”. До зони нагляду віднесені території: мисливські угіддя ТОВ “ТРИПІЛЬСЬКИЙ МИСЛИВЕЦЬ”, свиногосподарства ФГ “НІНА” та населені пункти громади: село Верем’я, село Жуківці, село Трипілля, село Халеп’я, село Витачів.

Відповідно до затвердженого засіданням комісії Плану заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання африканської чуми свиней на території Обухівського району Київської області, в зоні нагляду визначено проведення попереджувальних заходів та встановлюються певні карантинні обмеження і заборони:

 • проводиться облік усього свинопоголів’я в господарствах усіх форм власності з
  наступним посиленням спостереження за тваринами;
 • встановлюється заборона торгівлі на ринках живими свинями та продуктами із них,
  крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційних
  дозвіл, за наявності супровідних документів.

Довідка. Африканська чума свиней — це одна з найнебезпечніших хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати все, навіть потенційно інфіковане, свинопоголів’я. Водночас вірус АЧС не передається людині та є безпечним для її здоров’я. Зараження свиней у господарствах може відбуватися шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині), через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби, а також через диких кабанів, бродячих тварин, птахів та обслуговуючий персонал.

Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство Держпродспоживслужба в Кіровоградській області закликає власників тварин уважно спостерігати за станом їхнього здоров’я та дотримуватися правил біобезпеки:

 • перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщенні де утримуються свині. Гумове взуття – лише для свинарника. Вірус не переноситься повітрям, потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник або персонал;
 • якщо ходите до лісу, у жодному разі не заходьте в цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться серед диких кабанів;перед входом у свинарник покладіть (в розрізану пластикову каністру) килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом (наприклад, добре підійде «Білизна», універсальний чистячий засіб тощо). Це дієвий спосіб знищити бактерії та віруси на взутті;
 • не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
 • не випускайте свиней з хліва – їх не можна вигулювати;
 • не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
 • не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
 • щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, – обов’язково повідомте ветеринарного лікаря;
 • пам’ятайте, що інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу. Лише суворе дотримання зазначених вище вимог забезпечить можливість уникнути виникнення захворювання та значних економічних збитків.

Нагадаємо, Міністерство сільського господарства Китаю закликало фермерів вжити заходів для зменшення надмірного виробництва свинини та тиску на ціни, які, за словами чиновника, впали нижче собівартості розведення через слабке споживання.

Асоціація “Свинарі України” впровадила проєкт із відновлення перерваних війною ланцюгів постачання на вітчизняному ринку свинини. Така підтримка для українських виробників та переробників здійснюється за підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Асоціація “Свинарі України” назвала двадцятку ключових операторів ринку, що забезпечували близько 60% промислової пропозиції свинини та отримувала щонайменше 66% чисельності основних свиноматок в промисловому секторі станом на початок року.

Вакцини проти африканської чуми свиней, які випробовуються у В’єтнамі, близькі до схвалення, заявили представники ветеринарної медицини світу та США, що стане великим проривом у боротьбі зі смертельною хворобою тварин, яка регулярно руйнує свиноферми по всьому світу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...