Новини    08 серпня 2018 16:09

Мартинюк: Плануємо окреслити обсяги експорту виключно по продовольчій пшениці


Найближчим часом Мінагрополітики та зернотрейдери підпишуть меморандум з зернотрейдерами, в якому буде прописано прогнозні очікувані обсяги експорту продовольчої пшениці. Про це у своїй колонці на «Економічній правді»  заявив перший заступник міністра агарної політики та продовольства України Максим Матинюк.

«З огляду на ситуацію на зовнішніх ринках і підвищений попит на продовольчу пшеницю, ми зобов’язані вжити заходів безпеки.  Ще раз повторюся, що прямі обмеження – найнебажаніші з них.  Але рівень самоорганізації трейдингового ринку досить високий, і я переконаний, що ми можемо обійтися без крайніх заходів», – наголосив перший заступник міністра.

Нагадаємо, як раніше повідомляв LANDLORD, 8 млн тонн пшениці 1-5 класу, Мінагрополітики пропонує вказати в меморандумі, який традиційно підписується на початку сезону між міністерством та операторами ринку. В даний обсяг також включається експорт борошна в перерахунку на зерно.

Максим Мартинюк зауважив, що прямі обмеження експорту зерна на сьогодні не розглядаються.

«Для тих, хто поспішає трактувати меморандум як «держрегулювання» і «квотування», хочу нагадати, що цей документ підписується вже декілька років поспіль, причому з кожним роком, у міру того, як довіра уряду і трейдерів один до одного зростає, рамки стають все менш жорсткими», – додав він.

Та нагадав, що в сезоні 2016/2017 в додатку до меморандуму були позначені прогнози по більшості продовольчих культур – пшениці, житу, ячменю. Вже в минулому сезоні Мінагрополітики та оператори ринку обговорювали тільки обсяги експорту пшениці – продовольчих і фуражних класів. В цьому ж році планується окреслити тільки обсяги експорту виключно по продовольчій пшениці.

«Тепер про погані варіанти, до яких, я впевнений, не дійде. Україна є членом СОТ і членство накладає на нас зобов’язання завчасного інформування країн-учасниць про введення тих чи інших торгових обмежень. Варіанти, які нам доступні при дотриманні цієї умови, – експортні мита, квотування обсягів експорту, автоматичне і неавтоматичне ліцензування експорту. Востаннє обмеження на експорт зерна в Україні вводилися в 2010/2011 маркетинговому році. Упевнений, що рівень свідомості всіх учасників ринку буде достатнім, щоб такі заходи залишилися в минулому назавжди», – заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

За його словами, у держави достатньо механізмів, щоб забезпечити баланс на внутрішньому ринку при будь-якому розвитку зовнішньої кон’юнктури.

«Урожай пшениці в Україні в 2018 році очікується на рівні 24 млн тонн (за фактом вже зібрано 21,7 млн тонн), з них 13 млн тонн – продовольчої. Ці прогнози зафіксовані на 12-00 минулої п’ятниці, 5 серпня, за результатами обмолоту 89% площ під цією культурою. Підсумковий результат буде на 2 млн тонн нижче, ніж роком раніше, проте ця дельта не критична для внутрішнього ринку, потреба якого в продовольчій пшениці – 4,5 млн тонн», – повідомив заступник міністра.

За даними аналізу Держспоживслужби та інституцій у структурі НААН, співвідношення «продовольче зерно/фураж» в урожаї пшениці 2018 року становитиме 55/45.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...