Новини / Ринок землі     10 січня 2020 11:33

Хто заробить найбільше в перші роки вільного обігу землі

Як визнають у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, одне з найчастіших запитань щодо земельної реформи — про гарантії для фермерів та першочергове право викупу.

«Земельною реформою гарантується захист прав аграріїв, які сьогодні обробляють землю за офіційними договорами оренди, адже вони вже довели, що є ефективними та продуктивними землевласниками. Для цього діятиме так зване переважне право орендаря, тобто саме він матиме пріоритет купівлі земельної ділянки, яку орендує», — підкреслює заступник міністра Тарас Висоцький.

Загальні цифри

Згідно з рейтингом регіонів України за стартовим обсягом ринку землі загальна площа земель, що потенційно можуть бути продані та куплені, становить 18151,7 тис. га. З них 83,5%, або 15165,7 тис. га наразі передані державою або приватними власниками у довгострокову оренду строком, який перевищує сім років. Іншими словами, цей земельний масив потрапить на ринок через певний проміжок часу та на обсяг ринку у фізичному або грошовому еквіваленті поки не впливатиме.

Інша річ — ділянки, що зараз перебувають у короткостроковій оренді, тобто термін якої спливає менше ніж за сім років. Це 16,5% від площ, що формуватимуть майбутній ринок землі в Україні. З них 2934,2 тис. га — приватна земля, що нині орендована короткостроково. І ще 51,8 тис. га — це державні ділянки у короткостроковій оренді.

Отже, сумарна площа землі, що піде на продаж у найближчі сім років, — 2986 тис. га. Стартовий обсяг ринку землі у грошовому обчисленні становить 136,934 млрд грн.

Читайте: Які регіони отримають найбільші інвестиції після відкриття ринку землі

Якщо подивитися уважно на розподіл за площами та строками оренди приватних земель, то неважко помітити, що наразі в оренді у приватників перебуває 16989,1 тис. га. Це 93,6% від всієї площі землі, що згодом утворить українській земельний ринок. Іншими словами, по Україні в цілому «першу скрипку» у майбутньому ринковому «оркестрі» гратиме аж ніяк не держава, а власники паїв. Найбільший обсяг землі — 10507,8 тис. га  (або 61,8% від усієї приватної землі в оренді) — власники здають на строк 7–14 років. А 3547,1 тис. га (20,9%), що залишилися, здаються на довгострокових умовах.

Що стосується орендованої землі державної власності, то тут картина дещо інша. Загалом держава готується «віддати» майбутньому ринку землі 1162,6 тис. га, що, як сказано вище, суттєво нижче «внеску» приватних власників. В оренді терміном 7–14 років перебуває 42% від цього обсягу, або 489,4 тис. га. Найбільша частка у довгострокових договорів оренди (14 і більше років) — 53,4%, або 621,4 тис. га.

«Ці угоди будуть збережені, і люди, які зараз працюють на землі, продовжать її далі обробляти. Ми очікуємо, що відкладений попит задовольниться за перші два-три роки обігу земель», — розповідає Тарас Висоцький.

Регіональні особливості

Треба зазначити, що в абсолютно кожному регіоні України земля, яка може бути потенційно продана або куплена в перші роки після відкриття ринку, переважно належить приватним власникам. У деяких областях держава здає в короткострокову оренду малі площі. У деяких — дуже малі, як, наприклад, у Чернівецькій області з її показником у 20 га.

А от показники співвідношення земельних ділянок у короткостроковій і довгостроковій оренді дуже різні. Наприклад, у Чернігівській області в оренду довше, ніж на 14 років, здається 882 тис. га. Це в 21 раз більше за площі у короткостроковій оренді. Ще один рекорд в Івано-Франківській області — площі у довгостроковій оренді більші в 15 разів площ, що перебувають у короткостроковій. Щоправда, останні становлять лише 8 тис. га — це мінімальний показник серед усіх українських регіонів. Паритет у питанні співвідношення термінів оренди зберігають хіба що на Закарпатті. Там у довгострокову й короткострокову оренду здають однаково мізерні ділянки в 10,4 тис. га і 11 тис. га відповідно.

А Дніпропетровська область, яка лідирує у рейтингу з її показником у 21,1 млрд гривень за 428,8 тис. га (що наразі надані у короткострокову оренду), може претендувати на перше місце ще за двома критеріями. По-перше, площа землі, яку регіон готовий виставити на продаж після відкриття ринку землі, рекордна для України. Тому, незважаючи на ціну землі в 49 тис. грн/га (для порівняння — ціна найдорожчої землі в Україні становить 71 тис. грн/га), Дніпропетровщина потенційно може залучити максимальні кошти при продажу земельного ресурсу. По-друге, сумарна площа ділянок, що здані в оренду на різні терміни, у Дніпропетровській області також найвища в Україні — 1276,4 тис. га. Іншими словами, за сприятливого збігу обставин регіон здатний зберігати лідерство на ринку землі ще не один рік.

До речі, схожу структуру та особливості матиме обіг землі й у Полтавській області, що посідає другу сходинку рейтингу. Третій лідер, Кіровоградська область, головним чином виграє за рахунок найвищої ціни на землю у країні.

Текст: Еліна Московчук

Фото: DEPOSITPHOTOS

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також