Новини / Фінанси     16 травня 2019 12:21

Харчова інфляція: в Україні у квітні подорожчало 24 продукти

Такими є статистичні дані за квітень у порівнянні з березнем поточного року. Подорожчав борщовий набір. За офіційною статистикою, подешевшало усього п’ять продуктів. Неофіціна статистика дає більш сумну картину.

Аналіз даних Держстату за квітень 2019 року (у порівнянні з березнем), а також даних Асоціації постачальників торговельних мереж розмістив на своїй сторінці у Facebook Олексій Дорошенко, голова Національної ради економічного розвитку.

За офіційними даними, подорожчало 77% асортименту соціального кошика, тоді як подешевшало всього 16% (п’ять продуктів). За даними Асоціації, які дещо різняться від офіційних, харчова інфляція з’їла навіть більше – подорожчало 87% соціальних продуктів.

Судячи з даних, золотою для українці виявилася капуста, та й решта борщового набору – до лідерів подорожчання у квітні (за даними Держстату) потрапило все, крім картоплі (хоча й вона подорожчала на 4,9%). За даними Асоціації, подорожчав весь борщовий набір.

ТОП-5 продуктів, які найбільше подорожчали у квітні

Дані Держстату Дані Асоціації

1.

Капуста – на 43,3%

Цибуля – на 63,8%

2.

Цибуля – на 29,7%

Капуста – на 52,8%

3.

Буряк – на 16,7%

Морква – на 30,1%

4.

Морква – на 14,9%

Картопля – на 23,4%

5. Пшоно – на 14,8%.

Буряк – на 19,1%.

Продукти, які найбільше подешевшали у квітні

Дані Держстату

Дані Асоціації

1.

Яйця кур. – на 11% Яйця кур. – на 5,2%

2.

Рис – на 1,3% Яблука – 0,8%

3.

Сало – на 1,2% Рис – 0,5%

4.

Цукор – на 0,7% Яловичина – 0,3%

5.

Гречка – на 0,6%.

Пшоно – лідер подорожчання за 5 років

Варто зазначити, що, на відміну від Держстату, Асоціація постачальників торговельних мереж фіксує у квітні незначне збільшення ціни на цукор – на 0,3% та на гречку – на 0,1%.

Водночас офіційна статистика свідчить, що ціна на яблука не падала, а залишалась на рівні березневої. Так само, як і ціна на олію.

За даними Асоціації, у квітні подорожчала вся бакалія, лідером у цьому сегменті є пшоно – додало в ціні одразу на 4,6%.

«Саме пшоно є рекордсменом із подорожчання серед усіх соціальних продуктів за останні п’ять років. І воно залишається лідером і надалі», – зазначає Олексій Дорошенко.

Читайте: Як за 5 років змінилися ціни на продукти харчування – Олексій  Дорошенко

За даними Асоціації, у квітні інфляція, у річному вимірі, зросла до 8,8%. Однак прогноз експертів обнадійливий.

Експерт прогнозує уповільнення інфляції

«У травні ми побачимо сповільнення споживчої інфляції, яка ще більше знизиться у червні. Однак за підсумками 2019 року, як і прогнозувала Асоціація постачальників торговельних мереж наприкінці минулого року, вона становить від 8 до 9%. Що практично співпадає з уточненими прогнозами Уряду», – пише Дорошенко.

Він звертає увагу на значне коливання цін в Україні на овочі, яке дорівнює сотням відсотків. На його думку, «це означає, що в країні зруйновані цивілізовані відносини між державою, виробником, торгівцем та споживачем. І їх необхідно будувати, як це відбудовано в Європі».

Як раніше повідомляв Landlord, незабаром слід очікувати падіння цін на ранні овочі.  Однак надалі у процес втрутиться шалене сезонне коливання цін, яке сягає 210%.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також