Новини / Технології     27 березня 2023 20:34

Агродрони шукатимуть міни на українських полях

Представники піротехнічних і вибухотехнічних підрозділів ДСНС і поліції заявили, що нова технологія значно пришвидшить обстеження територій і допоможе зберегти життя як їх особового складу, так і цивільних громадян

Польський благодійний фонд Fundacja POSTUP провів тестування нової технології ідентифікації мін і вибухових предметів за допомогою безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Тестування пройшло у Білоцерківському районі Київської області, передає Укрінформ.

Ця система сканування мін, вибухонебезпечних об’єктів називається магнітометр, який використовується разом із комерційним дроном для обприскування полів – Agras T16. І наша фундація додатково розробила виніс (конструкція, яка кріпиться до дрона – ред.). Тобто, на основі цієї системи ми скануємо певне поле, обробляємо дані і отримуємо карту мінного поля, яке сапери можуть далі використовувати у своїй роботі, – розповів засновник і директор фонду “POSTUP” Влад Козак під час презентації елементів цієї технології.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Представники POSTUP продемонстрували, як працює система ідентифікації мін в умовах тестового полігону.

У виніс вставляється магнітометр — карбонова палиця довжиною трохи більше метра, на кінцях якої знаходяться два сенсори. Ці сенсори із частотою 200 Герц заміряють магнітний фон поля.

Коли дрон злітає, то магнітометр опускається на відстань орієнтовно два метри від дрона. Завдяки цьому зменшується магнітний фон від дрону, бо у його конструкції є багато металевих елементів. Це також дозволяє тримати найнижчу відстань від магнітометра до поля.

Читайте також: В Україні необхідно терміново розмінувати близько 800 тисяч гектарів полів

Дані пишуться не тільки з магнітометра, а і з дрона. Тож інформація з цих двох пристроїв переноситься на комп’ютер і обробляється – у тому числі для уникнення похибки вимірювання, яка може становити до двох метрів.

Ми потім отримуємо ці дані і накладаємо на карту, яку потім можемо візуалізувати, – зазначив Козак.

За його даними, благодійний фонд використовує магнітометр німецького виробництва для замірів, американське програмне забезпечення для геофізики, а також комерційні дрони DJI Agras.

Саме виніс ми створили під кінець червня, і зараз працюємо над його покращенням та проводимо тестування. Це ми робимо як на тестових полях, так і вже проводили тестування на реальному мінному полі — у Балаклійському районі Харківської області.

Читайте також: На Миколаївщині розпочали пріоритетне розмінування сільськогосподарських земель

Це — перша розробка, і наразі вже завершують роботу над другим прототипом.

Представники піротехнічних і вибухотехнічних підрозділів ДСНС і поліції заявили, що нова технологія значно пришвидшить обстеження територій і допоможе зберегти життя як їх особового складу, так і цивільних громадян.

Нагадаємо, на деокупованій частині Херсонщини близько 60 тис. га території залишаються замінованими.

Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами. Аграріям в зоні бойових дій та на деокупованих територіях не вистачає на це грошей. Сьогодні розмінувати один гектар землі коштує близько 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель с/г призначення.

Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.

Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.

Чехія має намір долучитися до операцій з розмінування українських сільськогосподарських земель.

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) планує допомогти сільським господарствам “сірих” зон у знищенні вибухових об’єктів.

40 агропідприємств на Херсонщині почали посівну кампанію на розмінованих полях. Вони засіють 50 тис. га, ще 450 тис. га залишаються замінованими.

На засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності за участі першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки України Юлії Свириденко схвалено План заходів щодо гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також