Рейтинги    15 грудня 2017 16:18

10 агропромислових компаній, які заробили більше за інших


Потенціал аграрної галузі в Україні величезний. Аграрний бізнес приваблює все більшу кількість підприємців. Уже нині в сільському господарстві працюють майже 45 000 підприємств. З них близько 2500 — великих і середніх. Успіхи в діяльності найбільших аграрних компаній стають показовими для тисяч інших.

Статки десяти найбільших агрохолдингів України вражають. Їх сукупні доходи за 2016 рік перевершують $7,3 млрд. І в більшості з них виручка, порівнюючи з показниками 2015 року, зросла. За підсумками минулого року майже всі компанії з топ‑10 отримали прибутки. Зокрема, EBITDA в учасників рейтингу становить від $10 млн до $415 млн. Разом із цим треба визнати, що розмір EBITDA у багатьох із них зменшився проти показника за попередній рік. Приміром, у лідерів рейтингу — на 6–8%. Хоча деякі динамічні агрохолдинги покращили «доподатковий прибуток» на двозначний відсоток. Доводиться констатувати також, що не кожна компанія отримала чистий прибуток і була вимушена зафіксувати за підсумками року його від’ємне значення.

Десять найбільших агрохолдингів країни обробляють 2,6 млн гектарів сільськогосподарських угідь. Сумарний земельний банк першої десятки за рік збільшився на 13%. В основному шляхом поглинання більшими компаніями менших, а також внаслідок того, що до топ‑10 замість деяких суто промислових компаній увійшли нові учасники, що активніші у вирощуванні зернових. Характерною рисою рейтингу стало те, що у чималої частини диверсифікованих агрохолдингів саме сільське господарство (аграрний бізнес — не переробка агропродукції тощо) стало основним джерелом їх прибутків за торік. До речі, всі представники топ‑10 мають свій земельний банк.

Рейтингував компанії Landlord за виручкою, отриманою ними протягом 2016 року. Використовувалися дані з публічних звітів агрохолдингів або ті, що ми отримали безпосередньо від них у відповідь на наші запити. Доходи холдингів, які не змогли надати потрібні цифри, ми оцінювали самостійно, спираючись на доступні дані з відкритих джерел інформації та використовуючи порівняльні методи оцінки. В рейтингу ці компанії позначено зірочкою.

Дослідження, яке провів Landlord, засвідчило, що найбільш динамічні зміни в нинішньому році відбуваються серед холдингів, середніх за розмірами – з доходами до $200 млн за рік. Деякі гравці такого ґатунку взагалі вже не зможуть грати самостійну партію на ринку. Дочекаємося завершення року та підготуємо за його підсумками окремий рейтинг агрохолдингів.

№1 «Кернел»

Засновник і основний акціонер: Андрій Веревський
Виручка: $2168,9 млн
Сфери діяльності: виробництво та експорт олії, зернотрейдинг і логістика, рослинництво

«Кернел» є одним із найбільших виробників соняшникової олії в Україні та провідним експортером цього продукту у світі. Компанія очолює рейтинг найбільших агрохолдингів в Україні вже другий рік поспіль. Основні сфери діяльності, де формуються найбільші доходи холдингу, — виробництво та продаж олії, а також експорт зернових. У 2016 році «Кернел» купив завод із переробки соняшникового насіння в Кіровоградській області, й нині річна потужність холдингу переробки насіння сягає 3,5 млн тонн. У 2016/17 фінансовому році (що закінчився 30 червня) «Кернел» збільшив свої сукупні доходи на 9%, і зокрема «олійні» — на 7%. Зростання відбулося майже у всіх видах бізнесу, але найстрімкіше — в сегментах бутильованої олії та елеваторів. Виручка тут підскочила на 37 та 59% відповідно. Водночас найбільший прибуток холдингу забезпечило рослинництво: 45% EBITDA сформовано саме в агробізнесі — $143,8 млн від загальних $319,2 млн. Нещодавно «Кернел» придбав активи холдингу «Українські Аграрні Інвестиції» та компанії «Агро Інвест Україна» й збільшив свій земельний банк до 600 000 га. Основні культури нинішнього року — кукурудза, пшениця та соняшник, їх посіви становили відповідно 36, 21 і 21% площі. Завдяки придбанню активів загальна потужність одночасного зберігання елеваторів у «Кернела» зросла до 2,8 млн тонн. У планах компанії — за три роки наростити потужності з переробки олійних у Західній Україні на 1 млн тонн, збудувавши за $130 млн новий завод у Хмельницькій області. Стратегічна мета «Кернела» — досягти $500 млн EBITDA до 2021 року. Незважаючи на те, що за останній рік цей фінансовий показник холдингу зменшився майже на 8%.

№2 «НІБУЛОН»

Засновник і основний акціонер: Олексій Вадатурський
Виручка: $1621,3 млн
Сфери діяльності: зберігання та перевалка зерна; виробництво, переробка та торгівля

Протягом останніх років рівень урожайності на полях, що обробляє «НІБУЛОН», значно перевищує середній по Україні. Головним аграрним результатом «НІБУЛОНу» торік стало збільшення на 10% (проти 2015 року) обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Це найкращий результат компанії за всі роки господарювання. Поточного сезону компанія обробляє найбільшу за всю свою історію площу — 83 000 га орендованих земель. «НІБУЛОН» — один із лідерів експорту зернових в Україні. Крім збільшення присутності на традиційних зовнішніх ринках компанія освоює й нові. Зокрема, відвантажує українську кукурудзу в Йорданію та Кенію. У 2016/17 МР «НІБУЛОН» поставив на зовнішні ринки 4,65 млн тонн зернових й олійних культур, що стало одним із найкращих експортних показників підприємства за всі роки його діяльності. За результатами 2016 року EBITDA компанії становить $270,7 млн. «НІБУЛОН» нарощує також обсяги річкових перевезень вантажів. За 2016/17 МР транспортував річками 2,1 млн тонн зернових й олійних культур. У найближчі роки компанія має намір майже повністю переорієнтувати свою логістику на водний транспорт. За власні кошти вона вже відновила судноплавність Південного Бугу й інвестує в днопоглиблювальні роботи на Дніпрі. Протягом 2016–2017 рр. «НІБУЛОН» і далі реалізував свої суднобудівні програми і вже спустив на воду чотири судна. Одночасно проводить реконструкцію та модернізацію власного суднобудівно‑судноремонтного заводу. На розвиток логістичної інфраструктури ЄІБ у 2016 році виділив компанії $74 млн, а на вдосконалення аграрної інфраструктури МФК у 2017‑му — $100 млн. За неповних два роки «НІБУЛОН» на розвиток своїх проектів спрямував понад $70 млн інвестицій.

№3 «Миронівський хлібопродукт»

Засновник і основний акціонер: Юрій Косюк
Виручка: $1135,5 млн
Сфери діяльності: птахівництво, мясопереробка, рослинництво

«Миронівський хлібопродукт» — один із провідних агрохолдингів України, який спеціалізується на виробництві м’яса птиці та вирощуванні зернових. Це вертикально інтегрована компанія, що контролює повний цикл виробництва курятини. 2016 рік для МХП видався вдалішим, ніж попередній. Виручка зросла на 7%. Компанія отримала чистий прибуток у розмірі $68,8 млн (проти збитків у 2015 році на $112,7 млн), хоча EBITDA й зменшилася на $21 млн — до $415 млн. У 2016 році МХП запустив новий переробний завод в Нідерландах. Потужності компанії з виробництва м’яса птиці зросли на 10% (до 573 000 т), експорт курятини збільшився на 52% — завдяки зростанню продажів у країни Близького Сходу, Північної Африки, ЄС й Африки. Сукупна валютна виручка від експорту м’яса птиці, олії та зерна стала основною складовою загального доходу — у 2016 році її частка збільшилася до 56% проти 49% роком раніше. Після розширення батьківських птахофабрик MХП починаючи з липня 2016 року самостійно забезпечує свої потреби в інкубаційному яйці. Компанія також досягла близьких до рекордних урожаїв, що значно перевищили середні показники в Україні. Це забезпечило отримання $423 EBITDA з одного гектара. Розмір земельного банку МХП — 370 000 га. До 2023 року компанія має намір збільшити його до 550 000 га. Мета «Миронівського хлібопродукту» — збільшити за три роки виробництво м’яса до 730 000 т на рік.

№4 Ukrlandfarming

Засновник і основний акціонер: Олег Бахматюк
Виручка: $958,9 млн
Сфери діяльності: рослинництво, тваринництво, зберігання, переробка

Агрохолдинг Ukrlandfarming — один із лідерів сільськогосподарського виробництва в Україні. Це вертикально інтегрована група компаній із великим земельним банком, площа якого 2016 року становила 654 000 га. Підприємства агрохолдингу виробили за минулий рік продукції на суму понад $1,2 млрд в доларовому еквіваленті та сплатили до бюджетів усіх рівнів понад 2 млрд грн податків. Чистий дохід, за даними холдингу, становив $958,9 млн. Протягом останніх п’яти років компанія збудувала та ввела в експлуатацію об’єктів аграрної інфраструктури вартістю понад $2,5 млрд. Зокрема, це потужності зі зберігання зернових ємністю майже 3 млн тонн, два сучасних птахокомплекси з виробництва яєць, завод із переробки яєчних продуктів, насіннєві заводи тощо. У зведення цих об’єктів компанія вкладала кошти, залучені на зовнішніх і внутрішньому ринках капіталу. Протягом 2017 року агрохолдинг і далі опікувався питаннями реструктуризації своєї заборгованості. За підсумками 2016 року, Ukrlandfarming має $162,3 млн EBITDA, однак чистих прибутків не отримав — збитки становили $175,3 млн. За прогнозами холдингу, 2017 року очікується зростання EBITDA на 10–15%.

№5 «Астарта»

Засновник і основний акціонер: Віктор Іванчик й інвестфонд Fairfaх
Виручка: €369.0 млн
Сфери діяльності: рослинництво, молочне тваринництво, цукрове виробництво, переробка сої, біоенергетика

Минулий рік став цілком вдалим для агрохолдингу «Астарта». Консолідована виручка зросла на 17% і досягла €369 млн. Прибутки теж збільшилися: EBITDA — на 16%, чистий прибуток — у 5,2 раза, відповідно до €152 млн і €83 млн. За перші шість місяців 2017 року виручка зросла ще на 69%. Однак головною подією 2016–2017 рр., мабуть, стала поява нового акціонера — канадського інвестфонду Fairfaх. Тепер Віктору Іванчику належить 36,26% акцій холдингу, а інвестфонду Fairfaх — 28,06%, інші 35,68% — free float. Знаковим для цього періоду стало також активне нарощування «Астартою» виробничих потужностей. Компанія реалізовувала інвестиційну програму по елеваторах із залученням кредитів ЄБРР та ЄІБ і відкрила в Полтавській області новий комплекс виробництва готових кормів для ВРХ з розрахунку на 10 000 голів. Тільки 2017 року компанія інвестувала понад $60 млн, переважно — в інфраструктурні проекти, зокрема й у реконструкцію цукрових заводів. Цукровий сегмент забезпечує компанії найбільші доходи: обсяги виробництва цукру зростають, у 2016 році, зокрема — на 42%, до рекордних 505 млн тонн. Експорт цукру у 2016/17 МР теж зріс — 234 000 т. Поточного року були здійснені перші постачання цукру до Шрі‑Ланки, Єгипту, Ізраїлю, Тунісу, Туреччини й інших країн. В 2017-му завершується процедура придбання 7,5 тыс. га. Цього року компанія також пройшла сертифікацію для експорту бурякового жому в КНР і планує освоювати цей ринок.

№6 «Агропросперіс»

Засновник і основний акціонер: NCH Capital (США)
Виручка: $322,0 млн
Сфери діяльності: агропромислове виробництво, зернові й олійні культури, ланцюг доданої вартості агровиробникам від лану до столу

«Агропросперіс» — один із найбільших виробників і експортерів сільськогосподарських культур у Чорноморському регіоні. За підсумками 2016 року агрохолдинг експортував понад 2,5 млн тонн агропродукції, що на 1 млн більше, ніж роком раніше. Позначилися стале підвищення врожайності власного агровиробництва протягом попередніх років і збільшення обсягів закупівлі агропродукції на внутрішньому ринку. «Агропросперіс» нарощує свою присутність на ринках Азії, Європи й Африки, — пояснює Ігор Осьмачко, генеральний директор групи компаній «Агропросперіс». За підсумками 2016 року, 80% агропродукції компанія експортувала до цих регіонів. Найбільша частка — 30% — в експорті «Агропросперіс» належить Індії. Найвищий попит на міжнародних ринках має пшениця, її частка в експорті групи перевищує 50%. Протягом 2016–2017 рр. компанія активно розвивала систему логістики. Зокрема, закупила 300 залізничних вагонів і дві річкових баржі. Загалом «Агропросперіс» інвестував за неповних два роки (21 місяць) $73,7 млн у закупівлю агротехніки, розвиток логістики й інфраструктури агровиробництва. З 2016 року впроваджується партнерська програма з надання можливості працівникам вкласти кошти в робочий капітал холдингу. Нинішнього року певні успіхи демонструє власний банк — кредитний портфель зріс удвічі, залучаються кошти корпорації OPIC для розширення кредитування малих і середніх агропідприємств.

№7 «Укрпромінвест-Агро»

Засновник і основний акціонер: Інвестиційний фонд «Прайм Ессетс Кепітал»
Виручка: $227,3 млн
Сфери діяльності: зберігання, транспортування та продаж сільгосппродукції

Група компаній «Прометей» має широку мережу елеваторів, що дозволяє їй вдало конкурувати на ринку зберігання сільськогосподарської продукції. Загальна місткість зерносховищ сягає 1 млн тонн. У 2016/17 МР «Прометей» досяг найкращого за шість років експортного показника — 520 000 т продукції. Це на 10% більше за торішній обсяг. Зросли й прибутки. За 2016 рік «Прометей» отримав $41,9 млн EBITDA, чистий прибуток, за даними компанії, становив $12,8 млн. На поліпшення фінансових результатів вплинуло придбання п’яти елеваторів у Запорізькій області. Мабуть, позначилися також безкоштовні послуги з приймання зернових й олійних, зберігання насіння соняшнику протягом перших 30 днів і постійного зберігання зернових на елеваторах холдингу. «Прометей» також розпочав експорт зерна на умовах FOB. До того ж стверджує, що торгівля на умовах FOB буде основною, а на умовах СРТ — додатком до експортних постачань. Нинішнього маркетингового року «Прометей» планує вийти на 2 млн тонн закупленого зерна. Керівництво компанії сподівається довести перевалку зернових на експорт до двох суден Panamax на місяць із дедвейтом по 50 000 т.

№8 «Прометей»

Засновник і основний акціонер: Рафаель Гороян
Виручка: $180,0 млн
Сфери діяльності: зберігання, транспортування та продаж сільгосппродукції

Група компаній «Прометей» має широку мережу елеваторів, що дозволяє їй вдало конкурувати на ринку зберігання сільськогосподарської продукції. Загальна місткість зерносховищ сягає 1 млн тонн. У 2016/17 МР «Прометей» досяг найкращого за шість років експортного показника — 520 000 т продукції. Це на 10% більше за торішній обсяг. Зросли й прибутки. За 2016 рік «Прометей» отримав $41,9 млн EBITDA, чистий прибуток, за даними компанії, становив $12,8 млн. На поліпшення фінансових результатів вплинуло придбання п’яти елеваторів у Запорізькій області. Мабуть, позначилися також безкоштовні послуги з приймання зернових й олійних, зберігання насіння соняшнику протягом перших 30 днів і постійного зберігання зернових на елеваторах холдингу. «Прометей» також розпочав експорт зерна на умовах FOB. До того ж стверджує, що торгівля на умовах FOB буде основною, а на умовах СРТ — додатком до експортних постачань. Нинішнього маркетингового року «Прометей» планує вийти на 2 млн тонн закупленого зерна. Керівництво компанії сподівається довести перевалку зернових на експорт до двох суден Panamax на місяць із дедвейтом по 50 000 т.

№9 «УкрАгроКом» і «Гермес-Трейдінг»

Засновник і основний акціонер: Сергій Кузьменко, Анатолій Кузьменко,
Юрій Скічко
Виручка: $154,7 млн
Сфери діяльності: рослинництво, тваринництво, виробництво цукру, зберігання та торгівля зерном й олійними

Група компаній «УкрАгроКом» і «Гермес‑Трейдінг» — це диверсифікований аграрний холдинг. Має власну елеваторну інфраструктуру загальною потужністю 350 000 т одночасного зберігання продукції, до якої входить також річковий термінал потужністю 96 000 т. Холдинг обробляє 75 000 га орної землі в Кіровоградській області. Спеціалізація — вирощування озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику, ріпаку, гороху, цукрового буряку й інших культур. В активах групи є також цукровий завод із потужністю переробки буряку 4000 т/добу та поголів’я ВРХ, що налічує 6000 голів. Протягом 2016–2017 рр. холдинг збільшував обсяги відвантаження зернових річковим транспортом, розвивав програми стратегічного партнерства з надання квот на Світловодському річковому терміналі. Розвиває також бізнес із контейнерних відправлень зернових у країни Південно‑Східної Азії, продажів цукру у крани Азії. За підсумками 2016 року, чистий дохід групи становив $154,7 млн. Отримав $31,4 млн EBITDA та $11,4 млн чистого прибутку.

№10 «Агротрейд»

Засновник і основний акціонер: Всеволод Кожемяко
Виручка: $149,8 млн
Сфери діяльності: рослинництво, насінництво, тваринництво, експорт зернових і продуктів переробки

Група «Агротрейд» за рік, що закінчився 30 червня 2016 року, збільшила свою виручку на 12%, порівнюючи з попередніми 12 місяцями, до $149,8 млн. Отримала прибуток до оподаткування близько $9,4 млн, чистий прибуток становив $8,5 млн. У 2016 році прибуток групи зріс на 36% (проти прибутку 2015 року). «Агротрейд» має в обробітку 65 000 га сільгоспземель у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській і Харківській областях. Посіви зернових, зернобобових й олійних культур становлять майже 95%. Загальна потужність елеваторів і підприємств групи зі зберігання продукції — 530 000 т. У 2016 році група зібрала 300 000 т зернових, розширила лінійку виробництва нішевих культур сочевицею та льоном. З весни 2017 року розпочала виробляти власну органічну продукцію. Під посіви органічних культур цього року відведено 2000 га землі. Компанія планує збільшити цю площу до 5500 га. Нинішнього року «Агротрейд» також розпочав експортувати борошно в країни Близького Сходу — Ізраїль та Палестину. В майбутньому планує також вийти на ринки Африки, Південно‑Східної Азії та Молдови. Інвестиції у виробництво компанії за 2016 рік становили 100 млн грн.

Ще немає новин у цій стрічці ...