Новини / Фінанси     01 червня 2023 10:10

Збитки малих фермерів в Україні від початку війни наближаються до чотирьох мільярдів доларів


Українські сільськогосподарські підприємства в секторах рослинництва і тваринництва, що обробляють до 250 га, зазнали 3,85 млрд дол. збитків внаслідок повномасштабного вторгнення РФ.

Про це йдеться у звіті за результатами опитування, проведеного Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) у січні – лютому 2023 року.

Зазначається, що 12% малих сільськогосподарських підприємств повідомили, що частина їхніх земель потенційно забруднена нерозірваними боєприпасами. Найбільше постраждали прифронтові області, де про це заявили 32% опитаних.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Майже 90% малих виробників продукції рослинництва повідомили про зниження доходів, причому понад 70% з них зафіксували значне або різке зниження — понад 25%. Дрібні виробники продукції тваринництва постраждали меншою мірою, проте понад 60% з них повідомили про зниження доходів, зокрема 46% – про значне або різке зниження”, — додають у ФАО.

Крім того, дрібні фермери збільшили свої борги порівняно з аналогічним періодом до війни з 6% у 2021 році до 9% у 2022 році.

При цьому близько 9% респондентів повідомили, що торговельні посередники зупинили свою діяльність або не змогли закупити більшу кількість продукції.

“Більшість опитаних виробників стикаються з проблемами доступу до сільськогосподарських ресурсів через високі ціни, брак працівників, нестачу палива або електроенергії для забезпечення роботи сільськогосподарської техніки або навіть відсутність доступу до електроенергії<…> Найбільші потреби, про які повідомили респонденти для продовження виробництва, – це забезпечення добривами, паливом та насінням, доступ до кормів або фуражу, поповнення поголів’я тварин та доступ до ринків збуту”, – зауважують у ФАО.

Читайте також: Збитки агросектору від війни на кінець квітня сягнули 8,9 мільярда доларів

За даними опитування, загальна кількість дрібних виробників скоротилась на 8%, з яких 1% — це виробники продукції тваринництва та майже 7% — виробники продукції рослинництва, які повністю припинили своє виробництво.

Опитування охопило 1 927 малих виробників продукції рослинництва та тваринництва із земельними ділянками до 250 га у 23 областях, включаючи окремі райони Донецької, Харківської, Херсонської та Запорізької областей, що перебувають під контролем уряду України.

Читайте також: Український кейс для фіксації збитків агросектору у війні увійшов до п’ятірки фіналістів міжнародного конкурсу інновацій

Нагадаємо, щонайменше 109 великих та середніх підприємств за підсумками 2022 р. зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення росії. До найбільших підприємств за розмірами активів, що зазнали прямих збитків від збройної агресії росії у 2022 році, увійшли “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча”, “Азовсталь”, “НІБУЛОН”, “Мотор Січ”. Згідно з оцінкою експертів проєкту, 19 приватних та державних підприємств (17%) з-поміж великих та середніх зруйновано повністю, ще 90 (83%) пошкоджені частково.

За заявами Мінагрополітики основні розрахунки сумарних прямих та непрямих фінансових збитків у сільському господарстві за цей рік через війну свідчать, що втрати можуть становити близько 40 млрд доларів.

Наприкінці травня 2022 року було створено електронну платформу для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України через російських окупантів. Завдяки платформі аграрії могли сповістити державу про збитки.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також