Новини / Аналітика     28 вересня 2023 16:07

Вперше за всю історію галузі аналітики не бачать маржі у виробників олійних

Раніше у фермерів не було питань з реалізацією олійної сировини, і аграрії дуже добре заробляли на її вирощуванні

Аналітики вперше за всю історію галузі зіткнулися з ситуацією, коли не побачили маржі для виробників олійної сировини. Про це розповіла експерт олійних ринків УкрАгроКонсалта Юлії Гаркавенко, передає elevatorist.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Ми декілька разів перераховували, не розуміючи, що відбувається, — зазначила Гаркавенко.

Експертка пояснила, що раніше у фермерів не було питань з реалізацією олійної сировини, і аграрії дуже добре заробляли на її вирощуванні. Попит був як з боку переробників, так і з боку експортерів. Тепер же з продажами виникли проблеми через логістичні обмеження, це й спричинило суттєве падіння маржинальності виробництва олійних.

Що маємо зараз? Собівартість переробки виросла, ціна падає, маржі майже немає. Раніше у фермерів не було проблем де подіти вирощене — попит завжди був, і аграрію не потрібно було шукати по ринку, куди збути соняшник чи ріпак. А гірше за все — ще й самому намагатися його експортувати, — зауважила Гаркавенко.

Нагадаємо, в Україні закупівельні ціни на олійні культури продовжили падати на тлі збирання урожаю та блокування портів Чорного моря, а також заборони імпорту соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх країн ЄС.

У південних регіонах України почався перший збір соняшника. Ринок поступово переходить на торгівлю новим врожаєм, на який є як попит, так і гідні ціни, повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради.

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

За сезон-2022/23 в Україні перероблено 13,9 млн т соняшнику, що на 20% перевищило показник сезону-2021/22 та на 4% — показник 2020/21 МР

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також