Через обмежену пропозицію ячменю, ціни на зернову ростуть третій місяць поспіль. Наслідком такої тенденції може стати збільшення прибутковості та розширення площ під культурою, вважають експерти.
Згідно з прогнозами компанії ОДА Україна, в жовтні ціни на ячмінь мають уповільнити темпи зростання та стабілізуватися, адже на ринок масово почне надходити новий урожай кукурудзи. Окрім того, з жовтня традиційно знижується імпортний попит на ячмінь та скорочуються темпи експорту.
«В довгостроковій перспективі багато чого залежатиме від умов перезимівлі озимого ячменю та валютної ситуації в державі, – прокоментувала Landlord Вікторія Блажко, керівник аналітичного відділу ODA Україна. – Це ж саме стосується і рівня цін. З великою ймовірністю можна сказати лише те, що цьогорічна середня ціна на ячмінь буде більша за торішню. Уже зараз перевищення складає 24%».
Останні кілька років рентабельність вирощування фуражного ячменю в Україні зростала, проте у порівнянні з пшеницею чи кукурудзою вона залишалася найнижчою: близько 30% проти 40% та 50% відповідно. Це пояснювалося тим, що ціни на ячмінь поступалися цінам на інші зернові, в той час коли середні витрати на виробництво, навпаки, були більшими.
«Однак цього року рентабельність вирощування ячменю в Україні має підвищитися завдяки високим цінам на ринку. Наскільки суттєвим буде це підвищення, поки що важко сказати, оскільки новий сезон лише недавно розпочався», – пояснює Блажко.
Тим часом уперше за останні роки офіційний прогноз посівних площ під озимий ячмінь в Україні на 5% перевищує торішній показник: 926 000 га в порівнянні з 882 000 га. В залежності від подальшого розвитку ситуації на ринку та умов перезимівлі озимого ячменю, площі під ярою культурою можуть прибавити 10-15%.
В цілому, за попередніми прогнозами ODA Україна, загальна посівна площа ячменю в 2018 році складе 2,8-3 млн га проти 2,6 млн га у 2017-му.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!