Новини / Садівництво     02 червня 2022 16:58

Урожай плодово-ягідних культур в Україні 2021 року став одним з найвищих – втім, вдалось експортувати лише 50%

Через початок військових дій, порушення логістичних ланцюгів та блокування морських портів, у сезоні 2021/22 було експортовано лише близько 50% фруктів від можливого обсягу.

За оперативними даними офіційної статистики, наша країна минулого року зібрала 2235 тис. т плодових і ягідних культур, на 10 % більше, ніж у 2020 році. Загалом виробництво продукції садівництва у 2021 році виявилось одним з найбільших за період, повідомляє пресслужба Української асоціації аграрного експорту (УААЕ).

Втім, згідно з нинішніми оцінками, значна частина урожаю не відбивається в державній статистиці, в першу чергу виробленого профільними підприємствами. На нашу думку, наприклад, у 2021 році галузеві підприємства зібрали понад 600 тис. т яблук, що за останній період було співставним лише з показниками урожайного 2018 року.

Торік українські підприємства заклали 2429 га молодих садів, зокрема горіхових – 753 га, зерняткових культур – 688 га, ягідників – 528 га, кісточкових – 460 га. В підсумку, площа новостворених насаджень у 2021 році більш ніж на 100 га перевищила закладки садів у 2020 році

Збільшення урожаю відповідно відбилось і на експорті плодово-ягідної продукції. У 2021 календарному році підсумковий експорт Україною плодів і ягід склав рекордні 368 млн дол., на 54 % перевищивши показник 2020 року.  Згідно з актуальними даними, в сезоні 2021/2022 наша країна поставила на зовнішні ринки 4,1 тис. т свіжих ягід та інших плодів у порівнянні з 2,7 тис. т в попередньому сезоні. Крім того, експорт яблук нового урожаю (з вересня 2021 року по січень 2022 року включно) становив 34,1 тис. т проти 11,0 тис. т за аналогічний період в сезоні 2020/21.

Водночас через початок військових дій, порушення логістичних ланцюгів та блокування морських портів, у сезоні 2021/22 було експортовано лише близько 50% фруктів від можливого обсягу.

Нинішній рік характеризується великою невизначеністю в питанні майбутнього урожаю плодів і ягід. Поряд зі сприятливими погодними умовами взимку та навесні, що дозволяють попередньо прогнозувати стабільний урожай цих культур, обмеження логістичних шляхів щодо його експорту, дефіцит пакувальних виробів та необхідність коригування технології пакування свіжих фруктів і ягід, порушення нормального режиму адміністрування та відшкодування ПДВ, можуть суттєво вплинути не тільки на експорт майбутнього урожаю фруктів і ягід з України, а й на їх якість.

Нагадаємо, сезон полуниці садової в Україні розпочався декілька тижнів тому, але виробники ягоди вже змушені знижувати відпускні ціни.

В Україні сезон тепличної полуниці стартував на один тиждень раніше проти 2021 року. Так, з 16 квітня 2022 р. із теплиць південних регіонів України на ринок почали надходити оптові партії першої ягоди нового сезону.

Раніше Landlord повідомляв, що через війну в Україні може початися голод у Єгипті, Лівані та Ємені.

Запорізька обласна військова адміністрація зобов’язала підприємства, які виробляють харчові продукти, перейти на цілодобове виробництво продукції. 

На українських прилавках вже почала з’являтися рання черешня. Перші ягоди везуть із Закарпаття. Їх продають як на ринках, так і у супермаркетах. Оскільки сади з черешнею розташовані в основному в Херсоні та Мелітополі, де продовжуються активні бойові дії, то цього року ритейлери змінили постачальників і реалізовуватимуть ягоди з Черкаської, Вінницької та Одеської областей.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також