Новини / Думки     03 березня 2018 16:26

Український виробник добрив виходить на ринок Польщі


Бліц-інтерв’ю з керуючим партнером Групи компаній «Ярило» Оленою Сурменко

Розкажіть про експорт Вашої продукції у Польщу?

Приїхавши з Ганновера ми відразу відчули, що, завдяки поїздці, у нас вже є результати. Ми підписали договори дистрибуції з компанією «Консиліум» – це наш дистриб’ютор у Польщі. Вже з 3 березня підуть перші об’єми на Польщу. Ми продали близько 50 лабораторій у Німеччину, Литву, Польщу. Це компанії, які звернулися до нас. Тому поїздка у Ганновер підтвердила, що український продукт якісний, він потрібен Європі. Нам це приємно. Плюс ми підтвердилися й на українському ринку, тому що після Ганновера, буквально зараз, дуже активно проходять тендера крупних холдингів – МХП, «Кернел». І ми також взяли певний обсяг товару, виграли в тендері. Тому вони були на виставці, побачили нас, звернули свою увагу. І це трішки додало нам крил, бо в нас впевнилися.

Якщо я правильно Вас зрозуміла, то у Вас були тільки продажі Вашої продукції у Європу і зараз будете вже експортувати туди. Тобто в Європі немає такої продукції чи є подібна, але вона чимось інша?

Вона трішки інша. Тобто є аналогічні лабораторії в Європі. Тому що в Україні ми монополісти у цій галузі. У Європі є лабораторії , які мають схожі функціонали. Але з таким функціоналом, що визначає потребу в 14 елементів живлення, стрес рослини немає. У Польщі, наприклад, немає. У Німеччини є, але там трошки інший функціонал. Тому, можливо, за рахунок цього нам і було зелене світло у цей напрямок. Я нещодавно приїхала з Фінляндії, де підписували контракт на поставку сировини. Тобто раніше ми возили через Польщу ті ж самі компоненти фінського виробництва. Зараз ми вже вийшли напряму на заводи, такі вже об’єми, що дозволяють нам вже працювати напряму.

Сьогодні, протягом виставки, говоримо з українськими виробниками. Деякі теж виходять на європейський ринок. І кажуть, що є певна специфіка реєстрації продукції для ЄС та є, звичайно, проблеми, уповільнення.

Чесно кажучи, у нас є людина, яка займається зовнішньоекономічною діяльністю. Знаю, що були певні нюанси, але ми їх пройшли і в нас все нормально.

Чи відрізняються проблеми, які Ваша компанія вирішує зараз від тих проблем, які вирішувала, наприклад, 2 або 3 років тому? Як відрізняється спосіб їх вирішення?

Ви знаєте, проблеми насправді не змінюються. Що 2, 3 роки тому була проблема знайти ефективного спеціаліста, що зараз. Раніше були проблеми, скажімо, організаційні. Я би не сказала, що щось змінилося. Звичайно, ми змінили свої підходи, але не можна сказати, що проблеми з підходами змінилися. Не можу сказати, що за 5 років існування компанії щось докорінно змінилося.

Які питання розвитку бізнесу вважаєте сьогодні актуальними?

Я з острахом чекаю березня. Знову держава повинна запустити механізм блокування податкових накладних. Це настільки заважає бізнесу. Наприклад, у нас у контрактах написано, що поки ти не зареєструєш податкову накладну, то вони тобі не платять основні кошти. І всі бізнесмени прив’язуються до цієї реєстрації ПДВ. Я на сьогоднішній день, чесно скажу, просто розумію, що якщо зараз наша фіскальна служба на програмному рівні буде знову ж таки не готова. Бо ти купив добрива, виростив пшеницю і продаєш вже не добрива, а пшеницю і податкова у тебе питається: «А де ти взяв пшеницю? Доведіть, що ти її виростив». Замість того, щоб заробляти гроші, робила об’єми, моя фінансова служба сиділа і займалася тим, що готувала пакети документів, навіть ящики паперу. З них треба зробити копію, завірити печаткою. Цей механізм буде мати вплив не тільки на мій бізнес, а й на бізнес моїх  конкурентів, партнерів. Звичайно, це додасть труднощів.

Ми говорили з виробниками техніки щодо  державної  програми у минулому році про відшкодування 20% вартості техніки фермеру, якщо він купує техніку українського виробництва. Фермери не вірили у цю програму, але вона працює і були відшкодування. У цьому році держава хоче запустити таку саму програму для виробників насіння. Чи не чули ви про таку програму для виробників добрив чи будь-яких інших виробництв? Чи є якісь державні програми, що Вам допомагають?

Нам головне не допомагати, нам головне не заважати. Але щодо такої програми з приводу добрив ми не чули. Ми знали, що мова йде про насіння та техніку. Дивіться, якщо ми говоримо про основні добрива, то на сьогоднішній день у нас ринок вже перенасичений селітрою на 30%. Тобто, умовно кажучи, на весняно-польові роботи, тієї продукції, яка є на сьогоднішній день на складах у трейдерів, на 30% більше, ніж потрібно аграрію. Мова не йдеться про дефіцит селітри. Якщо минулого року мова була  про дефіцит добрив, тобто були проблеми і з калієм хлору ( у нього закінчилася реєстрація у позаминулому році). На сьогоднішній день аграрії не мають проблем з приводу нестачі товару. Є інші проблеми, тому що немає за що купити. Десь були зони  ризикованого землеробства, де люди не отримали врожаї – це Херсонська, Кіровоградська області. Тобто дійсно були проблеми з цим, що вони не отримали ті показники врожаю, які повинні були отримати. Є такі нюанси, але дефіциту немає.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!