Новини / Аналітика / Рослинництво     09 червня 2022 16:58

Україна зможе наростити експорт в ЄС шляхом с/г продукції з доданою вартістю — Висоцький

У березні експортовано близько 350 тис. тонн, у квітні – втричі більше, близько 1 млн тонн, а в травні маємо показник понад 1 млн 700 тис. тонн.

У травні Україна експортувала майже у 5 разів більші обсяги с/г продукції, ніж у березні – 1,7 млн тонн. Чи використано на повну теперішній експортний потенціал; як вплине на експорт призупинення на рік усіх імпортних мит на українські товари, які ввозяться до Євросоюзу; а також яка ситуація з фінансовою підтримкою аграріїв — розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Згідно з офіційною статистикою, у березні експортовано близько 350 тис. тонн, у квітні – втричі більше, близько 1 млн тонн, а в травні маємо показник понад 1 млн 700 тис. тонн.

“Це ще не такі обсяги, які йшли через морські порти, але це суттєве постійне зростання. Найбільше безпосередньо експортується через Польщу, потім Румунію, решта – через інші країни Європейського Союзу”, – зазначив Висоцький.

За його словами, величезну підтримку в цьому питанні Україні надає Польща, адже саме з нею ми маємо найбільшу кількість переходів – і залізничним, і автошляхом. Тому Польща постійно збільшує кількість компетентних працівників митних органів, а режим роботи переводиться у формат 24 на 7, що дозволяє значно прогресувати.

Він переконаний, зараз у ЄС збільшиться й обсяг експорту продукції з доданою вартістю. Адже якщо зернові й олійні раніше експортувалися без обмежень, то на цілу низку продукції квоти вичерпувалися за декілька місяців – переважно обмеження стосувалися насамперед продукції з доданою вартістю.

Читайте також: Україна не виключає планів рф скористатись гуманітарним коридором для нападу на південь

“Наприклад, на мед квота завжди закінчувалася в січні. Були квоти на молочну продукцію, на томатну пасту, на яблучний концентрат, на м’ясо птиці, на крупи. Зараз за цими всіма продуктами обмежень не буде – ми очікуємо на суттєве зростання”, – наголосив він.

Стосовно теперішньої посівної кампанії, то, Висоцький зауважив, що масштабне кредитування аграрного сектору суттєво допомогло виконати весняні польові роботи. Так, фактично у межах воєнної весни аграрії були чи не найбільшими позичальниками в українських банках. У межах програми кредитування “Доступні кредити 5-7-9%” з березня видано 38,5 млрд грн кредитів українському аграрному сектору, зокрема майже 25 млрд грн за пільговою ставкою під 0 %.

Нагадаємо, Організація Об’єднаних Націй працює над угодою, на базі якої буде можливий експорт зерна з України в обмін на вихід російських харчових продуктів на світовий ринок.

В нинішній ситуації експортноорієнтованими продуктами залишається сухе молоко, молочна сироватка, казеїн та вершкове масло.

Раніше Landlord повідомляв, що війна в Україні призведе до масштабної продовольчої кризи – ООН.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки ООН порівняв путіна зі сталіним, бо той використовує продовольство як зброю проти України.

РФ, яка розв’язала війну з Україною, несе повну відповідальність за брак зерна на міжнародному ринку та пов’язані з цим загрози глобальній продовольчій безпеці. Про це повідомив у Twitter представник ЄС з закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

Водночас ЄС шукає альтернативний шлях для експорту українського зерна.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також