Гуманітарне розмінування України сьогодні йде здебільшого вручну. У Центра розмінування, який був створений на фондах Державної спеціальної служби транспорту Міноборони, наразі немає механізованих систем розмінування.
Про це пише видання The Page.
“Один сапер вручну розміновує 15-20, іноді до 50 кв.м в день. Машина, в залежності від марки та території, може розмінувати до 5000 кв.м за зміну, – сказав Михайло Конопельнюк, підполковник, старший офіцер підтримки адміністрації Держспецтрансслужби Міноборони. – Ми намагаємось отримати роботизовану техніку за допомогою міжнародних партнерів”.
За його словами, Держслужба з надзвичайних ситуацій України використовує для розмінування хорватські машини DOK-ING MV-10. У Збройних Сил України на озброєнні є дві словацькі Bozena-5. Вартість кожної машини з розмінування, в залежності від марки – до 1-1,5 млн євро.
Читайте також: Фундація Говарда Баффета створює власний дрон для розмінування земель в Україні
Чим більше машин, тим розмінування пройде швидше. Але слідом за машинами все одно потрібна перевірка людьми.
Держспецтрансслужба співпрацює з міжнародними операторами протимінної діяльності, включаючи ФСД, Хало Траст, ДРС, компанію TetraTech.
Хорватська DOK-ING MV-10 може обробити до 5000 кв.м території за день
Хорватська компанія-виробник стверджує, що її роботизована машина для розмінування DOK-ING MV-10 є найпотужнішою системою у світі у своїй категорії. Ця машина здатна пройти до 4000 – 5000 кв. м на день. З чого складається комплекс DOK-ING MV-10:
- ланцюговий інструмент, під дією якого спрацьовують протипіхотні та протитанкові міни;
- культиватор, який виконує вторинну обробку та підтримує постійну глибину рихлення;
- додаткове обладнання – роликовий, лезовий та збиральний блок.
Цим саперним “дроном” може керувати один оператор за допомогою пульта дистанційного керування. Максимальна глибина очищення ґрунту – 60 см.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Чим корисна словацька Bozena-5
Гусенична дистанційно керована машина для ліквідації мін Bozena-5 виробництва Словаччини має:
- обертовий ланцюговий пристрій розмінування;
- основний корпус машини;
- розвантажувальний пристрій;
- кабіна оператора;
- причіп транспортної платформи.
Машина здатна примусово детонувати або ліквідувати протипіхотні міни натискної чи натяжної дії, а також протитанкові міни із зарядом до 9 кг тротилу.
За словами Михайла Конопельнюка, з початку повномасштабного вторгнення сапери Держспецтрансслужби встигли перевірити та розмінувати:
- близько 7 тис. га суходолу та 16,34 га акваторії річок та озер.
- 2024 км залізничних та 553 км автомобільних доріг.
- 287 км ЛЕП та 33 км газогонів.
Всього, за підрахунками Міноборони, обстежити на наявність вибухонебезпечних предметів потрібно майже третину території України – понад 174 тис. кв. км, у тому числі 14 тис. кв. км морської акваторії.
Нагадаємо, народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук зазначив, що Україна отримає вісім самохідних машин для розмінування сільськогосподарських земель на Херсонщині.
Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами. Аграріям в зоні бойових дій та на деокупованих територіях не вистачає на це грошей. Сьогодні розмінувати один гектар землі коштує близько 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель с/г призначення.
Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.
Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.
Кабінет Міністрів України підтримав рішення про відкриття спеціального рахунку Міністерства економіки на потреби гуманітарного розмінування.
Чехія має намір долучитися до операцій з розмінування українських сільськогосподарських земель.
У Кривому Розі створили особливий трал для розмінування полів.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!