Новини / Техніка     16 листопада 2021 10:01

Продуктивність 100 т зерна на годину: в Україні представлена нова серія комбайнів

Зернозбиральні комбайни John Deere серії X9 — найпродуктивніші на світовому ринку — вже доступні для замовлення в Україні на сезон 2022 року

Нещодавно в Україні з’явився перший комбайн John Deere серії X9 — на сьогодні це найпродуктивніші зернозбиральні комбайни у світі. Аграрії вкотре замислюються над тим, який підхід до збиральної кампанії ефективніший: коли в полі працюють багато менш потужних машин або коли одна продуктивна машина замінює кілька комбайнів.

Спеціаліст із зерно- та кормозбиральної техніки Сергій Синягівський розповідає про плюси та мінуси кожного з підходів, а також про особливості нової серії X9.

Більше чи менше?
Характерна риса агросектору України — неоднорідність розмірів господарств: від невеликих ферм площею 20–50 га до агрохолдингів з угіддями на сотні тисяч гектарів. І чим більше господарство, тим більшим викликом для нього є жнива, оскільки необхідно у стислі терміни зібрати величезні обсяги зернових з найменшими втратами.

На ринку існують два підходи до вирішення цього завдання: використовувати більшу кількість стандартних комбайнів (6–7-ї групи потужності) із жатками шириною 7–8 м або меншу кількість потужніших машин (групи 9+) із широкими жатками.

Кожен з цих підходів має свої переваги. Так, комбайни 6–7-ї групи потужності можна вважати своєрідною зоною комфорту для аграріїв. Вони невеликі, ними легко їздити, оператори їх добре знають. Крім того, якщо на полі працюють два комбайни й один з них вийде з ладу, то збирання все одно продовжиться, нехай і повільніше.

Але потрібно враховувати і мінуси цього підходу: чим більше комбайнів, тим більше потрібно кваліфікованих операторів. Також важливе і питання здоров’я ґрунту — маленькі комбайни роблять більше проходів, і ґрунт ущільнюється набагато сильніше, ніж при використанні великого комбайна із широкою жаткою.

За другого підходу один великий комбайн замінює кілька маленьких. Відповідно, потрібно менше операторів, а кожен з них краще мотивований, що позитивно позначається і на продуктивності. Крім того, ремонт та обслуговування одного великого комбайна, за внутрішніми розрахунками компанії John Deere, дешевші, ніж двох маленьких.

При зменшенні кількості одиниць техніки в парку спрощується й управління. Врешті, великі комбайни менше ущільнюють ґрунт з огляду на меншу кількість проходів та широкі шини або гусеничний хід.

Нерідко власників господарств зупиняє надто велика ширина жатки з міркувань, що вона знизить якість збирання на нерівному рельєфі. Насправді ці побоювання абсолютно безпідставні, оскільки провідні виробники випускають жатки із шарнірними рамами. Їхні секції працюють незалежно одна від одної та копіюють поверхню поля не гірше, ніж маленькі жатки. Тож великі комбайни без проблем впораються з нерівностями рельєфу.

При виборі одного з двох підходів слід насамперед керуватися розміром господарства. Якщо воно обробляє велику площу, варто задуматися про перехід на меншу кількість машин більшої потужності, тим паче що недавно з’явився новий комбайн John Deere серії Х9. Наразі він найбільший та найпродуктивніший на ринку.

Серія Х9: 100 до 1

Комбайн John Deere X9 вперше був представлений у Німеччині на виставці Agritechnica у 2019 році та відразу привернув до себе увагу аграріїв.

До серії Х9 належать дві моделі: Х9 1000 та Х9 1100. Обидві машини потужні та продуктивні, але відрізняються низкою характеристик. Наприклад, за однакового обсягу двигуна у 13,6 л максимальна потужність комбайна Х9 1000 становить 640 к.с., а Х9 1100 — 700 к.с.

На меншій моделі встановлений зерновий бункер обсягом 14 800 л зі швидкістю вивантаження 162 л/с, для більшої моделі ці показники становлять 16 200 л та 186 л/с відповідно. І та і інша модель може бути обладнана або колісним приводом, або напівгусеничним (встановлюється гусеничний передній привід).

Комбайни Х9 здатні збирати 100 т зерна пшениці на годину з втратами менше ніж 1%. Це співвідношення 100/1 і дає їм повне право називатися найпродуктивнішими: про велику пропускну здатність заявляють багато виробників, але тільки John Deere при цьому вказує втрати. Крім того, наразі продуктивність John Deere Х9 на 10% вища, ніж у будь-яких інших комбайнів відповідних груп потужності.

Читайте: Портфель у 300 000 000 грн, кешбек до 10% та плани увійти до ТОП-3 гравців ринку 

Машина має найширший пропускний тракт на ринку — 1720 мм, розміри комбайна дозволяють зменшити товщину зернового матеріалу, який потрапляє всередину, і поліпшити обмолот та сепарацію.

Ще одна сильна сторона серії Х9 — величезна площа активної сепарації завдяки великим роторам діаметром 610 мм і довжиною 3510 мм у двороторній комплектації. Варто відзначити й найбільшу на ринку систему очищення загальною площею 7 кв. м.

Спеціально для серії Х9 були розроблені жатки HD зі зчленованою рамою: ліве і праве крило кріпляться до центральної секції та переміщаються незалежно одне від одного. Це дозволяє великому комбайну працювати зокрема і на невеликих полях, а також на дуже нерівних ділянках. До того ж жатка HD зі зчленованою рамою має цікаву стрічку, яка характеризується збільшеною шириною — 1200 мм, що на 200 мм більше стандартної та дає можливість збирати ріпак з мінімальними втратами. На поверхні стрічки є перегородки: вони дозволяють зменшити кількість зерен, що випадають на землю під час збирання. Загалом і в Україні, і в Європі є досить широкий ряд жаток залежно від потреб господарства. Зокрема, для цих комбайнів доступні добре відомі стрічкові жатки із гнучким ріжучим ножем серії RDF шириною до 13,7 м.

Комбайн може бути укомплектований великим спектром технологій точного землеробства: від уже звичної навігації до потужної системи Combine Advisor, що забезпечує підтримку безлічі збиральних параметрів.

Комбайни Х-серії вже доступні для замовлення в Україні на сезон 2022 року.

 

Нагадаємо, раніше Landlord розповідав, про технологію No-Till: переваги, фінансовий зиск та труднощі переходу

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також