Новини / Аналітика     17 листопада 2017 15:00

Щомісяця в експтуатацію здається 8 зерносховищ


Нинішнього року на елеваторному ринку з’явилось багато нових об’єктів, триває інтенсивне будівництво. Згідно з офіційною статистикою, обсяги введення в експлуатацію нових зерносховищ відчутно перевершують відповідні показники попереднього року.

За січень-червень 2017-го, за даними Держстату, в експлуатацію здано зерносховищ на 1,02 млн тонн одноразового зберігання (без урахування зерноочисних і зерносушильного пунктів), в той час як за весь 2016 рік — лише 1,31 млн тонн. Тобто до середини 2017-го ринок досяг позначки в 77% попереднього річного показника. Як і раніше, понад половину нових місткостей для зберігання зерна з’явилося саме у форматі сучасних елеваторів — 533 000 тонн. Середня місткість нових об’єктів різних форматів для зберігання зерна збільшилася з 14 до 20 млн тонн, а власне елеваторів — із 28 до 53 млн тонн.

Щомісяця нинішнього року в експлуатацію здається в середньому вісім зерносховищ. За даними Держстату, за січень-червень 2017-го з’явився 51 новий об’єкт для зберігання зерна (без урахування сушарок і зерноочисних пунктів). Перелік зернових складів, підключених до основного реєстру складських документів на зерно, поповнюється приблизно таким самим темпом — близько 10 складів на місяць (станом на 22.09.2017 у ньому значиться 906 зерносховищ — веде Перелік ДП «Держреєстри України» ).

Найбільш знаковими для ринку поточного року стали нові об’єкти портової інфраструктури та лінійні елеватори з потужними вузлами приймання й вивантаження. На думку Олександра Руденка, директора з розвитку бізнесу UkrLandFarming, до таких можна зарахувати елеватор Vitagro в Хмельницькій області, ХПП «Чесне», Голопристанську та Сватівську філії «НІБУЛОН», перевантажувальний термінал «Хортиця» цієї самої компанії, другу чергу Пирятинського елеватора Баришівської зернової компанії, елеватор агрофірми «Вікторія» LNZ group й інші об’єкти, розташовані в різних регіонах України.

«З боку бізнес-моделі цікавими проектами стали елеватор СОК „Зерно-Бунк” Канадського кооперативного зернового проекту й Перший кооперативний елеватор СКО „Зерновий”», — каже Руденко.

З неординарних проектів року Дмитро Ніколаєв, керівник відділу продажів торгового дому «Югелеватор», відзначає також будівництво елеватора загальною місткістю близько 28 000 тонн у Львівській області для зберігання специфічного продукту — яблучного шроту. «Це об’єкт нового типу в Україні, думаю, небагато таких і у Європі. Торік було перше постачання обладнання, у 2017-му поставляємо ще три ємності. Протягом найближчих двох місяців об’єкт виробника соків „Галіція” — компанії T.B.Fruit — плануємо здати», — розповідає Ніколаєв.

Власники елеваторів не лише будують нові об’єкти, а й інтенсивно нарощують потужності вже наявних сховищ. Група «Агротрейд», наприклад, цього році продовжує будівництво Чернігівського елеватора.

«Додаємо складські ємності. Ставимо додатково три силоси, обсяг кожного — 7100 т по пшениці. Фундаменти закінчено, починаємо монтаж місткостей. Плануємо завершити до кінця жовтня, максимум — до першого тижня листопада, щоб встигнути заповнити потужності пізньою соєю та кукурудзою», — розповідає Костянтин Ворона, директор виробничо-технічного департаменту групи.

З’явився модний тренд і в українському перевалочному бізнесі — активізувався експорт зерна в контейнерах. За інформацією представника компанії «Югелеватор», навколо Одеси вже 18 компаній надають послуги з перевалки таких сільгоспвантажів у контейнерах. Найчастіше таким чином відправляють гірчицю, горох, коріандр й інші нішеві культури в східні країни. Один з об’єктів такого формату — філія «Український центр транспортного сервісу „Ліски”» ПАТ «Укрзалізниця». «Нинішнього року наша компанія також брала участь у будівництві філії „Ліски” — ми постачаємо на об’єкт силоси для накопичення, — пояснює Ніколаєв. — Тут установлюють 12 силосів із конусним днищем, сумарна ємність яких — 14 400 тонн. У грудні має здаватися друга черга об’єкта місткістю 7200 тонн».