Новини / Рослинництво     28 серпня 2023 10:24

Садівники масово замінюють нерентабельні сорти фруктів

Українські садівники поступово засаджують грушу та черешню, замінюючи сливу

Нині через перевиробництво фруктів все менше сенсу збільшувати площі під садами. Однак, щоб розвивати господарство, необхідна постійна модернізація вже наявних насаджень. Про це розповів Владислав Макаренко, співвласник фермерського господарства “Макосад”, в інтерв’ю “Садівництво по-українськи”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Нині господарство вирощує 60 га яблуні, 15 га груші, 6 га черешні та 1 га сливи. Утім, склад насаджень постійно змінюється. У яблуневому саду “Макосад” щороку проводить заміну сортів – нерентабельних сортів на більш актуальні. Донедавна в них було багато сливи – та майже всю викорчували, на її місці посадили грушу, десь збільшили черешню.

Тобто постійно підлаштовуємося під умови ринку, – розповів Макаренко. – Сливу легко виростити, але важко продати. Черешня навпаки дуже складна культура у вирощуванні, але на ній більше шансів заробити, бо доглядати за нею можуть далеко не всі. Найбільший досвід у нас історично з яблуком, потім груша, слива. Черешню ми тільки освоюємо.

Нагадаємо, ФГ “Агроекотехнології”, яке займається виробництвом фруктово-ягідних, овочевих порошків і чипсів у селі Олеша на Прикарпатті, цього року завдяки державній грантовій програмі “Власний сад” заклало 5,5 га нових садів, які планується сертифікувати під стандарти Органік.

В Уманському районі, фермерське господарство “Теолинське” цьогоріч збирає перший повноцінний врожай обліпихи.

Асоціація “Укрсадпром” разом із ФГ “Гадз”, ТОВ “Долина Агро”, ФГ “Надія сад”, ТОВ “Уманська фруктова компанія” та іншими підприємствами наголосила на важливості включення протиградових сіток до державної програми підтримки садівництва.

Компанія “Сади Дніпра” (ТМ UАpple) у 2023 році збільшила яблуневі сади на 21 гектар. Сад вирощується за інтенсивними технологіями, що збільшує його ефективність вдвічі й більше. Обов’язкова інтенсивна обробка, крапельний полив під кожне дерево, внесення добрив.

Фундук вимагає більше затрат на першому етапі: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад.

Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.

Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також