Після озимих зернових культур ріпак посідає друге місце за важливістю. ще нещодавно експерти очікували збільшення внутрішнього попиту озимого ріпаку від 300 000 до 350 000 тонн. Утім, на думку експертів Українського клубу аграрного бізнесу, вже найближчим часом виробництво ріпаку в Україні може повернутись до показників початку 90-х – до 40 000 -130 000 тонн.
Передумовами для зниження посівів під культурою той факт, що 28 вересня поточного року ЄС у рамках СОТ було знижене ввізне мито на біодизель для Аргентини з 22-25,7% до 4,5-8,1%. Це очікувано призведе до зниження попиту на ріпак, оскільки імпортувати готову продукцію буде доцільніше, ніж сировину.
Ще одним фактором є плани країн ЄС знизити використання біопалива в транспортному секторі з 7% до 3,8% та перехід у його виробництві від рослинної продукції на іншу сировину та відходи. Голосування щодо запровадження або відхилення цих пропозицій відбудеться у січні 2018 року.
«Ці фактори можуть призвести до того, що попит на ріпак суттєво знизиться. Враховуючи, що ЄС виробляє близько 20 млн тонн ріпаку самостійно, українські фермери можуть залишитися без основного ринку збуту, оскільки близько 90% експорту насіння цієї культури припадає на Європу. За умови ухвалення змін імпортних мит та зниження вмісту біопалива, українським виробникам доведеться або шукати інші ринки збуту, або скорочувати посіви під культурою», – стверджують в УКАБ.
Станом на початок жовтня в Україні під озимим ріпаком засіяно 819 000 га. Цьогоріч експорт ріпаку оцінюють в 1,6 млн тонн. Очікується, що виробництво складе більше 2 млн тонн, повідомляють аналітики Agritel.
Однак прогнози обсягів експорту в 2017/18 МР у фахівців розходяться. Наприклад, Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує експорт ріпаку з України на рівні 1,3 млн тонн. За даними USDA, обсяги переробки очікуються на рівні 740 000 тонн проти 200 000 тонн у минулому році.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!