Новини / Клімат     23 жовтня 2021 10:05

Пестидици знайшли у флорі та фауні Антарктики

Під час аналізів були виявлені 33 забрудники особливого занепокоєння

У 2019 та 2020 роках на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” вчені Національного антарктичного наукового центру у співпраці з науковцями Європейського Союзу почали вивчати поширення глобальних забрудників у екосистемі Південного океану. Науковці повідомили, які шкідливі речовини вони виявили у флорі та фауні Антарктики.

Читайте: Німецькі науковці привчили корів до туалету, щоб зменшити викиди аміаку

Аналізи на вміст забруднювальних речовин проводилися у пробах морських істот. Загалом було відібрано 14 проб. У пробах визначалися пріоритетні забруднювальні речовини, визначені Водною Рамковою Директивою ЄС, та кілька тисяч нових хімікатів і продуктів їхнього розпаду, виявлених завдяки широкомасштабному цільовому скринінгу забрудників (2,4 тис. речовин) та скринінгу підозрілих речовин.

Під час дослідження в Антарктиці була виявлена ртуть. Її токсичні концентрації у більшості проб (8 з 14). Перевищені концентрації ртуті зафіксовані навіть у пробі плаценти тюленя Ведделла, яйцях пінгвінів Аделі, а також у м’язах морської зірки, пінгвінів дженту та тюленів-крабоїдів. Цей елемент може вбудовуватися в організми морських жителів у формі метилртуті, яка є високотоксичною і може становити загрозу для людини за умови частого споживання морепродуктів. Інші метали, знайдені в пробах у високих концентраціях – це кадмій та свинець. Найвищі загальні концентрації металів визначені у макрофітах. Також виявлено нові фосфороорганічні вогнетривкі речовини, пластифікатори, діоксини і пов’язані з ними речовини та антипірени.

Ще під час аналізів були виявлені 33 забрудники особливого занепокоєння, які можуть мати негативні наслідки для довкілля чи здоров’я людини, але поки що не регулюються жодним законодавством. Вони включають: промислові хімікати (30%), фармацевтичні препарати (27%), парабени (15%), пестициди та інсектициди (15%), нікотин та кофеїн (13%).

Скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність в пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу.

“Отримані в майже безлюдній Антарктиді дані є вагомим аргументом на користь спільних глобальних дій для виведення з виробництва чи заміни виявлених стійких біоаккумулюючих хімічних речовин на більш «екологічні» альтернативи” – наголошують в повідомленні.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв, що Велика Британія хоче змусити бізнес рятувати планету. 

Джерело: Національний антарктичний науковий центр

Наталія Софієнко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також