Новини / Ринок землі     12 вересня 2019 11:41

Оформлення землі: через недолугу систему українці щороку втрачають понад 11 млрд

Для оформлення земельної ділянки сьогодні потрібно 55 паперових документів, 17 безпосередніх контактів з чиновниками і 8,5 місяця на саму процедуру. Не секрет, що для прискорення процесу часто йдуть у хід хабарі. За підрахунками експертів BRDO, у масштабах країни це мільярди гривень у рік.

Про це повідомляє biz.liga.net.

Офіційні витрати

Змінивши підхід до реєстрації земель в Україні, учасники ринку можуть заощадити 11,6 млрд грн. Такі результати аналізу, проведеного фахівцями незалежного експертно-аналітичного центру BRDO.

Розрахунки здійснено на основі загальної кількості процедур із земельними ділянками протягом року. Враховувалися витрати на зарплату (людино-години, необхідні для роботи з паперами), на транспорт, адміністративні збори і плата за нотаріальні послуги.

Читайте: Відкриття ринку землі: три ключові переваги для України

Експерти стверджують, що за рахунок переведення документів в електронний вигляд і відмови від непотрібних дій, кількість документів можна зменшити до 5, кількість контактів при цьому не перевищить 3 (що істотно знизить корупційні ризики), а термін оформлення скоротиться до 2,5 місяця.

За рахунок цих змін більш ніж утричі знизиться вартість оформлення однієї ділянки землі державної та комунальної власності для приватних осіб – з 6622 грн до 1904 грн. А витрати державних структур та органів місцевого самоврядування на перевірку даних щодо однієї земельній ділянці зменшаться майже у 2,5 разу – з 3562 грн до 1497 грн.

Вражає і загальна економія для громадян, бізнесу та держави: для приватного сектора – 8,068 млрд грн в рік, для публічного – 3,565 млрд грн.

Корупційні витрати

За розрахунками експертів BRDO, обсяг корупційних витрат при оформленні земельних ділянок із залученням до корупційних схем інженерів-землевпорядників становить 2,32 млрд у рік.

У нинішній системі реєстрації землі в Україні ці позапланові витрати, які йдуть на хабарі для прискорення процедур, можуть досягати 80% (!) від вартості самих робіт.

Для більш чіткого розуміння масштабів земельної корупції в цьому сегменті, експерти наводять для порівняння дані про вартість утримання Держгеокадастру: зокрема в державному бюджеті 2018 року на це передбачалося 1,9 млрд грн.

Landlord раніше повідомляв про те, що 56% українців хотіли б продати свою землю.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також