Новини / Аналітика     31 жовтня 2023 17:29

Названо найбільших експортерів українського зерна у 2022/23 МР

Експорт українських зернових минулого сезону становив 49 млн т

Структура експортерів у 2022/23 МР змінилась проти попередніх років через те, що значна частка українського зерна пішла альтернативними шляхами, і лише 55% — через глибоководні порти. Експорт українських зернових минулого сезону становив 49 млн т, що на 1 млн т більше, ніж роком раніше, інформує Shareuapotential.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Зміни у структурі пов’язані з тим, що експорт альтернативними шляхами набагато більш фрагментований, частка найбільших гравців у ньому майже ніколи не перевищує 5-7% (наразі виключенням є “НІБУЛОН”, який робить велику ставку на свій портовий термінал на Дунаї, навіть за умови можливості експорту через глибоководні порти).

Перша десятка найбільших експортерів:

  1. Kernel — частка в експорті 8%;
  2. Louis Dreyfus — 7%;
  3. Cargill — 5%;
  4. “НІБУЛОН” — 5%;
  5. ADM — 5%;
  6. “Агропросперіс” — 4%;
  7. Cofco — 3%;
  8. Viterra — 3%;
  9. UkrLandFarming — 2%;
  10. “Олам Україна” — 1%.

Нагадаємо, прорвавши російську морську блокаду пробним торговим рейсом, Україна запустила на повну силу новий коридор для постачання зерна та інших товарів через турецькі протоки на світовий ринок.

22 вересня повідомив віцепрем’єр із відновлення — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що друге судно Aroyat (прапор Палау) з 17,6 тис. тонн української пшениці для Єгипту вийшло з порту “Чорноморськ” і рухається в напрямку Босфору.

Балкер Aroyat з 17,6 тис. тонн української пшениці для Єгипту, користуючись тимчасовим коридором, перетнув Чорне море та досягнув Туреччини.

Екіпаж судна – громадяни Єгипту, Туреччини, Азербайджану, Бельгії та Албанії.

Раніше, 19 вересня, Кубраков повідомив, що судно RESILIENT AFRICA з 3 тисячами тонн пшениці вийшло з порту Чорноморськ та рухається в напрямку Босфору.

Україна встановила тимчасовий судноплавний маршрут для підтримки експорту агропродовольства після виходу росії із зернової угоди.

2 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що ще два судна успішно пройшли нашим тимчасовим маршрутом після зупинки “зернового коридору”.

Нагадаємо, 24 серпня рф атакувала ракетами цивільне вантажне судно в одеському порту.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.

З початку роботи Чорноморського гуманітарного коридору, Україна вже експортувала понад 1 млн т зерна, а також овочів, заліза та інших цінних вантажів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також