Новини / Логістика     28 вересня 2023 12:12

Морські порти мають досягти рівня у 30% від довоєнного експорту агропродукції, – ВАР


В складних поточних умовах нарощення обсягу вивозу продовольства морем до 30% від рівня, який вивозився до повномасштабного вторгнення, покращило б роботу з експортом.

Про це заявив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук в ефірі Національного телемарафону.

Він нагадав, що до 24 лютого 2022 року з морських портів щомісячно експортувалося 6-7 млн тонн агропродукції.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Дає надію робота морського гуманітарного коридору, який розробили наші військові. Станом на 25 вересня, вийшло всього два судна загальним обсягом 20 тис. тонн. Але вони показали, що коридор може працювати. Важливо, що цими двома рейсами військові ЗСУ продемонстрували, що кораблі можуть зайти в територіальні води України, завантажитись та вийти. Це сигнал світу, що безпека в контрольованій нами акваторії забезпечена. Далі вільний прохід суден морськими шляхами буде тільки вдосконалюватись. Наразі небезпека, все ж таки, залишається, особливо у портах”, – повідомив Марчук.

За словами заступника голови ВАР, наразі в черзі на прохід до морських портів України очікують судна, які можуть вивезти 120 тис. тонн продовольства. В тому ж числі в очікуванні знаходяться судна для вивозу промислових товарів. Окрім цього, зростає ефективність річкових портів.

“Попри постійні обстріли з боку росіян, сьогодні річкові порти досить ефективно експортують українську аграрну продукцію. За вересень ми отримаємо хороший результат з експорту агропродукції за цим напрямом  – близько 3 млн тонн. Загалом, на сьогодні потрібно   налагодити стабільний щомісячний експорт у 4,5 млн тонн продовольства для нормального функціонування українського агросектору”, – зазначив Марчук.

Нагадаємо, Україна встановила тимчасовий судноплавний маршрут для підтримки експорту агропродовольства після виходу росії із зернової угоди.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

Нові маршрути у Чорному морі, які дозволяють цивільним суднам безпечно пройти від Босфору до портів Великої Одеси територіальними водами країн-партнерів України, почали працювати. Однак залишаються певні ризики.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також