Новини    28 березня 2023 17:24

Молочний експорт – потужна підтримка молочної галузі

З початком повномасштабної війни експорт став порятунком для галузі. Через вимушену міграцію населення та економічну кризу в Україні відбулося суттєве зниження споживання молокопродуктів

Попри те, що українська молочна промисловість завжди була експортоорієнтованою, під впливом зниження пропозиції молока та інших чинників в останні роки обсяги експорту стабільно знижувалися.

З початком повномасштабної війни експорт став порятунком для галузі. Через вимушену міграцію населення та економічну кризу в Україні відбулося суттєве зниження споживання молокопродуктів. Навіть при істотному скороченні виробництва молока, надлишки виявилися надто великими. Якби у 2022 році не вдалося налагодити належний експорт, то аграрії й далі масово вирізали б худобу, зменшуючи пропозицію молока. Про це інформує агентство ІНФАГРО з посиланням на дані опитування експертів молочної галузі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Українські молочники спромоглися подолати низку проблем, тож експорт молокопродуктів у 2022 році вдалося навіть збільшити.

У 2022 році майже 25% молока, що надійшло у перероблення, спрямували на виробництво експортної продукції. Тоді як у 2021 році ця частка складала 17%. У Польщі цей показник становить 35%.

За даними Української асоціації бізнесу і торгівлі, частка молочного експорту в загальному аграрному експорті України становить 0.8%, а його обсяг у порівнянні з лідерами світової торгівлі молочними товарами зовсім невеликий. У 2022 році Україна експортувала  700 тис. т молочної продукції в еквіваленті молока на 420 млн доларів. Для порівняння: за результатами цього ж року молочний експорт США склав 9.5 млрд доларів (7.6 у попередньому році). В метричних тоннах США експортували 2.82 млн т молочної продукції.

Традиційними товарами українського молочного експорту є біржові продукти – масло, спреди, сухі молоко та сироватка, казеїн, сир, сирні продукти та молочні консерви. Свіжі молочні продукти – молоко, сметана, вершки, кисломолочний сир, десерти теж експортуються, але обсяги невеликі.

Весною 2022 року експорт молочних продуктів був вкрай обмеженим. Через порушені логістичні ланцюги, відсутність можливості відправляти товар через порти Чорного моря, значно, для деяких маршрутів вп’ятеро, зросла вартість доставки до країн імпортерів. Одні трейдери-імпортери зовсім перестали контрактувати український товар, інші вже не платили попередню оплату за нього, як це було раніше.

Читайте також: “Тривожне очікування” – у польській Асоціації молокопереробників прокоментували ситуацію на ринку

Водночас влітку 2022 року ситуація в зовнішній торгівлі кардинально змінилась. Українські виробники спільно з трейдерами та за допомоги урядових структур напрацювали нові логістичні можливості та експорт почав стрімко зростати.

На активність експорту впливали також і ринкові настрої. В ЄС впродовж трьох кварталів 2022 року ціни на молочну продукцію зростали. Наприклад, вершкове масло в ЄС тривалий період продавалось за цінами понад 7500 USD/т. Сухе знежирене молоко також довго торгувалось за цінами понад 4000 USD/т, що також вважається рекордом за багато років.

У третьому кварталі 2022 року ціни почали різко знижуватися. В лютому 2023 року вартість вершкового масла в ЄС вже опустилася нижче позначки 5000 USD/т, а СЗМ коштувало лише 2800 USD/т, що на третину менше, ніж у 2022 році.

Експортери вдало скористалися умовами, які склалися на ринку ЄС у певний період 2022 року. Це дало можливість вивести український експорт масла на рівень значно вищий, ніж у попередньому, довоєнному році, і вийти на 1 місце серед країн, що постачають цей товар до ЄС, випередивши навіть традиційного лідера Нову Зеландію.

На стан світової молочної торгівлі, а значить і на український експорт, значний вплив справляє також попит зі сторони Китаю.

Фактори впливу на український молочний експорт

Кілька десятків років країна традиційно була нетто-експортером молочної продукції, але за 2019-2021 роки ситуація змінилася, експорт скорочувався, а імпорт стрімко зростав. У 2021 році, вперше за роки незалежності, обсяг імпорту молочних товарів фактично зрівнявся з обсягом експорту в еквіваленті молока, а в грошах навіть трохи перевищив його.

Серед чинників, що впливають на стан експорту, є і політичні. Наприклад, “молочні війни”, розпочаті росією у 2013 році, призвели до кардинальних змін в експорті українського сиру, поставки якого в  російську федерацію до цього складали 83% від всього експорту цього продукту. Після введення росією ембарго на ввезення українського сиру та інших молочних продуктів, у вітчизняній молокопереробці відбувся перерозподіл структури використання сировини, а також почався важкий пошук нових експортних ринків.

Порівняння експортних даних 2013 і 2021 років свідчить про те, що через 9 років після введення “сирного” ембарго,  експорт все ще залишався меншим в 11 разів, сирного продукту – на чверть, а молочних консервів – на третину меншим, проти 2013 року. Скромнішим також став експорт спредів і рослинно-вершкових сумішей. Водночас на 68% зріс експорт казеїну, а масла у 2021  році вивезли майже в 3 рази більше проти показника 2013 року.

Порівняння ж довоєнного 2021 і року війни, 2022, показує, що категорії сирний продукт, молочні консерви, спреди, сироватка та “Інші” втратили в обсягах експорту. Разом з тим сиру, сухого знежиреного молока, казеїну і масла експортували помітно більше.

Читайте також: У Китаї генетикам вдалось клонувати корову – дає 18 тонн молока на рік

Влітку 2022 року, отримавши експортні привілеї, виробники активно шукали можливості збільшення закупівлі сировини та випуску експортної продукції. 15 підприємств у цей період отримали дозволи на експорт до ЄС. Попри війну, у 2022 році Україна збільшила експорт молочної продукції та увійшла до десятки світу за експортом вершкового масла (10 місце) і казеїну (4 місце) (дані Єврокомісії). Вперше почалися постачання українського сиру до ЄС. З’явився шанс покращити статус країни нетто-експортера молочних продуктів, що врешті й відбулося: за результатами 2022 року сальдо зовнішньої торгівлі склало понад 200 млн доларів (- 32 млн доларів у 2021).

Географія постачань

До повномасштабної війни більше ніж половина експорту здійснювалася у пострадянські країни. Зокрема у 2021 році найбільшими імпортерами вважалися Казахстан (19%), Молдова (14%), Польща (7%), Азербайджан (7%) і Грузія (7%).

У 2022 році через логістичні проблеми та нові можливості торгівлі з Європою, у ТОП 10 найбільших імпортерів українських молокопродуктів увійшли вже 4 країни ЄС. Польща стала абсолютним лідером з часткою 27% всіх продажів. Багато продукції поставлялося у Нідерланди (5%), Німеччину (3%), Литву (3%). Але і в 2022 році поставки в Казахстан та Молдову залишалися досить значними (по 13%).

В географії експорту варто окремо виділити Ізраїль та Китай, які й до війни, і зараз, входять в десятку провідних імпортерів молочних продуктів з України.

Польща  минулого року стала абсолютним лідером в закупівлі українського масла, сухого молока та казеїну. Третину сиру було відправлено саме в цю країну.

Молдова купує українські продукти в широкому асортименті, але не є лідером закупівель по жодній товарній позиції.

Найбільшим імпортером українських сирів вважається Казахстан. Нідерланди, як і Литва, купували багато українського масла, казеїну, сухого молока і навіть трохи сиру. Активно імпортує український казеїн Німеччина. Азербайджан і Грузія, також купують масло, сухе молоко та молочні консерви. Ізраїль потрапив у рейтинг важливих імпортерів шляхом закупок масла і сухого молока, а Китай є лідером серед імпортерів сироватки.

В окремі періоди минулих років українські експортні ціни на масло та сири були вищими за світові внаслідок орієнтації поставок на пострадянські країни. Коли ж географія експорту змінилась, товари продають зі значною премією до світових на користь трейдерів. Значну роль в ціновому розриві зі світовим ринком також відіграє дорожча та складна логістика при постачаннях в країни Азії та Африки через втрату можливостей відвантажень через українські чорноморські порти.

Перспективи

Експерти констатують, що важливою передумовою розвитку експорту є наявність достатнього обсягу якісної сировини. Проте, за рік війни поголів’я скоротилося на 13.5%. Багато молочнотоварних ферм опинилося на тимчасово окупованій території, як і деякі переробні підприємства. Прогнозується, що у 2023 році не можна очікувати нарощування виробництва молока хоча б до довоєнного рівня. Нестача та висока вартість сировини на ринку в ЄС створить перешкоди українському експорту через неспроможність готової продукції конкурувати за ціною.

Зауважується, що світовий ринок молочних продуктів також переживає кризу. Аукціон GDT кожні два тижні фіксує зниження цінового індексу, що означає низькі ціни на світовому молочному ринку. Це стримує експортерів і змушує їх чекати кращих часів або ж продавати вже готову продукцію зі збитком.

Можуть втрутитися і політичні чинники.

Як прогнозують аналітики, українським експортерам доведеться багато працювати над ефективним використанням тієї сировини, яка буде доступна цього року, визначати перспективні експортні молочні товари, пильно слідкувати за кон’юнктурою світового молочного ринку, підтримувати вже налагоджені торговельні зв’язки та шукати нові можливості для збуту своєї продукції.

Експорт, хоча і зазнає певного скорочення, повинен утриматися на достатньо високому рівні. Зокрема від цього залежить чи вдасться припинити скорочення поголів’я і як скоро зможе початися відновлення молочної галузі.

Довідка. ІНФАГРО розпочинає реалізацію інформаційного проєкту, покликаного забезпечити аграрні видання якісною аналітикою та іншими інформаційно-роз’яснювальними матеріалами щодо проблем молочної галузі. Проєкт впроваджується за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України”, що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Нагадаємо, руйнування ланцюжків реалізації молока-сировини, а також готової продукції, цілих молочнотоварних ферм та молокопереробних заводів спричинило падіння закупівельних цін на молоко відразу на 4,6 євро/100 кг.

Раніше уряд надав молокопереробним підприємствам пріоритет під час визначення груп з першочерговим забезпеченням електропостачання.

У другій половині жовтня закупівельні ціни на молоко від промислових господарств продовжили висхідну тенденцію. Підтримку вартості створювали попит зі сторони переробників, зокрема сироробів, та сезонне скорочення виробництва молока. Надалі також очікується зростання цін на молоко.

Через знеструмлення виробників та переробників молочних продуктів внаслідок обстрілів та планові відключення задля економії електроенергії, порушено основні виробничі процеси молокопереробних підприємств. Це може призвести до скорочення виробничих потужностей та дефіциту товарів.

Також виробники просять скасувати заборону на приймання молока від населення під час війни. Якщо заборонити заводам приймати молоко від населення зараз, це створить величезний дефіцит сировини і помітне її здорожчання. В результаті ми побачимо ще дорожчі молокопродукти на полицях.

Ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...