Новини / Тваринництво     14 лютого 2023 09:04

В Україні критично впали закупівельні ціни на молоко


Руйнування ланцюжків реалізації молока-сировини, а також готової продукції, цілих молочнотоварних ферм та молокопереробних заводів спричинило падіння закупівельних цін на молоко відразу на 4,6 євро/100 кг.

Про такі підсумки 2022 року для галузі повідомила аналітикиня Асоціації виробників молока Яна Лінецька, пише видання Agronews.

Експертка наголосила, що у травні-липні 2022 року ціна у валюті стабілізувалася на рівні 37,55-37,76 євро/ц через нарощення експорту. Проте, підвищення НБУ курсу долара до гривні у липні та подальше її просідання на міжбанку, “вилилося” у просідання ціни на молоко до 32 євро/ц. Ціна почала плавно підійматися вгору на фоні зміцнення гривні та зростання ціни на молоко в гривневому еквіваленті, яке було обумовлено активною експортною діяльністю.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“В результаті, ціна на молоко в листопаді зафіксувалася на рівні 36 євро/ц. В гривневому еквіваленті вони залишають без змін і до сьогодні. Щоправда, валютний еквівалент просів через подальше знецінення гривні”, –  зауважила Лінецька.

Повідомляється, що закупівельні ціни на молоко на кінець 2022 року були на 40% нижчими, ніж в ЄС та на 11%, нижчими, ніж у 2021-му.

Аналітикиня пояснила, що зараз молочний ринок України працює під тиском низки факторів, які стримують ріст цін на молоко : скорочення споживчого попиту всередині країни, зростання безробіття, що свідчить про зниження споживання молочних продуктів у короткостроковій перспективі, зростання собівартості виробництва через кризу в енергетичній системі, знеціненням гривні.

Читайте також: “Тривожне очікування” – у польській Асоціації молокопереробників прокоментували ситуацію на ринку

Проте, молокопереробна галузь має вільні потужності для переробки молока.

“З кінця лютого-березня виробництво молока в країні має шанси на зростання, відтак розвиток ринку буде залежати від активності попиту, як зовнішнього, так і внутрішнього”, – зауважила вона.

Лінецька підкреслила, що диверсифікація зовнішніх ринків збуту та підтримка внутрішнього споживача за допомогою зниження ставки ПДВ на молокосировину і молочні продукти, а також впровадження нацпрограми “Шкільне молоко” будуть відчутною підтримкою для виживання і відновлення української молочної галузі.

Нагадаємо, уряд надав молокопереробним підприємствам пріоритет під час визначення груп з першочерговим забезпеченням електропостачання.

У другій половині жовтня закупівельні ціни на молоко від промислових господарств продовжили висхідну тенденцію. Підтримку вартості створювали попит зі сторони переробників, зокрема сироробів, та сезонне скорочення виробництва молока. Надалі також очікується зростання цін на молоко.

Через знеструмлення виробників та переробників молочних продуктів внаслідок обстрілів та планові відключення задля економії електроенергії, порушено основні виробничі процеси молокопереробних підприємств. Це може призвести до скорочення виробничих потужностей та дефіциту товарів.

Також виробники просять скасувати заборону на приймання молока від населення під час війни. Якщо заборонити заводам приймати молоко від населення зараз, це створить величезний дефіцит сировини і помітне її здорожчання. В результаті ми побачимо ще дорожчі молокопродукти на полицях.

Ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також